Akıllı telefon ilk alındığında ne kadar şarj edilmeli sorusu yeni bir cep telefonu alan herkes tarafından merak edilir.

Çünkü eski nesil cep telefonlarında yer alan bataryaların telefonun ilk açıldığı andan itibaren bir süre boyunca dolu olsa bile şarjda kalması gerekiyordu.

Ancak günümüz bu durum çok daha başkadır. Cep telefonlarının kapasiteleri ve özellikleri gelişim gösterdikçe piller de aynı doğrultuda gelişti.

Özellikle Lityum iyon pillerin hayatımıza girmesi ile birlikte çok daha küçük bataryalara daha fazla kapasite eklenebilmeye başlandı. Ancak bataryaların bu gelişimleri ile birlikte hassasiyetleri de arttı.

Akıllı Telefon İlk Alındığında Ne Kadar Şarj Edilmeli

Son yıllarda telefon bataryalarına dair birçok haber gördük, duyduk. Aniden patlayan bataryalar, duman çıkaran telefonlar ve ısısı 80 dereceye erişen mobil cihazlar… Hepimizin bildiği üzere cep telefonu içerisinde batarya haricinde bir güç sağlayıcı bulunmuyor.

Bahsedilen patlama gibi durumlar ise tamamen bataryanın yanlış şarj edilmesinden kaynaklanıyor.

Yanlış şarja bağlı olarak telefonunuz patlamasa bile en iyi ihtimalle pil ömrü ciddi oranda azalır. E tabi kimse binlerce lira vererek aldığı akıllı telefonun şarjının aniden bitmesini ve yarı yolda bırakmasını istemez. Bu nedenle doğru şarj hayati önem taşıyor.

Akıllı Telefon İlk Alındığında Ne Kadar Şarj Edilmeli?

Birçok kullanıcı cep telefonunu paketinden çıkarır çıkarmaz hemen telefonu şarja takar. Çünkü eskilerden beri yeni telefonun 24 saat boyunca şarj edilmeden kullanılmamasını söyleyen bir şehir efsanesi geziniyor. Aslında bu cep telefonunu ilk alındığında şarj etmek doğru veya yanlış bir uygulama değildir.

Ancak tamamen gereksizdir. Çünkü kutusundan henüz çıkmış bir telefon %40 ile %50 arasında bir batarya doluluk oranına sahiptir.

Bu batarya yüzdesi telefonunuzun kurulumunu yapmaya ve uygulamalarınızı indirmeye hayli hayli yetecektir.

Kutusundan yeni çıkardığınız cep telefonunuzu şarj etmeden gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Çünkü yeni nesil lityum iyon piller böyle bir gereksinime sahip değil.

Akıllı Telefon Nasıl Şarj Edilmeli?

Akilli Telefon Nasil Sarj Edilmeli

Cep telefonu bataryasının en sağlıklı şekilde kullanılabilmesini sağlayan kilit nokta budur. Çünkü hiçbirimiz özellikle de pil değişiminin 600 ile 700 lira olduğu bu zamanlarda cep telefonumuzun bataryasının ölmesini istemeyiz. Daha da önemlisi cep telefonunun patlama riski de mevcut. Bu nedenle şarj ederken mutlaka aşağıdaki yönergelere dikkat edin;

1- Isıya Dikkat Edin

Cep telefonu içerisinde şarj entegresi adı verilen bir elektronik parça bulunur. Bu parçanın görevi şarj cihazından gelen akımı bataryanın o an ihtiyaç duyduğu akıma göre artırıp azaltmaktır.

Tabi bu parça işini yaparken iyi miktarda ısı üretir ve haliyle telefon da ısınır. Bu nedenle telefonu şarj ederken ortamın sıcak olmamasına dikkat edin. Özellikle de yaz günlerinde şarj olan telefonun doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin.

2- Orijinal Adaptör ve Kablo Kullanın

Sahte şarj cihazlarının ürettiği akım ve gerilimler genellikle düzensizdir. Bu da cep telefonunun hem bataryasının hem de şarj entegresinin hasar görmesine neden olabilir. iOS işletim sistemine sahip telefonlar orijinal olmayan şarj cihazlarını engelleyebiliyor ancak Android cihazlarda böyle bir özellik bulunmuyor.

3- Hızlı Şarj Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Günümüzde cep telefonları şarj esnasında 30 Watt’a kadar destek sunuyor. Bu da telefonun yarım saat 40 dakika gibi bir sürede şarj olabileceği anlamına geliyor.

Telefonun hızlı şarj olması elbette bazı durumlarda hayat kurtarabiliyor ancak hızlı şarjın sürekli hale gelmesi batarya aşınması adı verilen durumun çok daha kısa sürede ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu nedenle şayet aceleniz yoksa hızlı şarj özelliğini devre dışı bırakmanız pil ömrünü artırır.

Ayrıca özellikle Android kullanıcıları için Battery Saver DU programı drain – drop şarj tekniğinin kullanılmasını sağlayarak pilin çok daha sağlıklı bir şekilde şarj olmasını sağlar.

4- Telefonu Şarj Esnasında Kullanmayın

Telefonun içerisinde yer alan işlemci ciddi oranda ısı üreten bir donanım elemanıdır. Ayrıca oyun oynandığında GPU da devreye girer ve ısı daha da artar. Telefonun ısısının son derece yüksek olduğu bu durumlarda pilin şarj edilmesi genel batarya performansını olumsuz yönde etkiler.

Buraya Dikkat! Telefonunun Bataryasını Tamamen Bitirmeyin

Birçok kullanıcının belki de batarya konusunda yaptığı en büyük yanlış pili tamamen bitirmek olduğundan bu konuyu ayrı bir başlık altında değerlendirmeyi uygun gördük. Çünkü günümüzde tüm akıllı telefonlara güç veren lityum iyon piller yapıları gereği asla tamamen boşaltılmamalıdır.

Pilin tamamen boşaltılması iç direnci aşırı şekilde yükseltir ve bu durum zamanla pilin ölmesine neden olur. Bu nedenle akıllı telefonlar için en uygun şarj etme yüzdesi %15 – %20’dir. Mümkün oldukça telefonunuzu bu yüzdelerin altına düşürmeyin.

Akıllı Telefon İlk Alındığında Ne Kadar Şarj Edilmeli

Android telefon kullanıyorsanız bazı uygulamalar ve yöntemler ile telefonunun batarya ömrünü uzatmanız mümkün. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için Arka Planda Çalışan Programları Kapatma yazımızın Android başlığına göz atabilirsiniz.

Ayrıca cep telefonunuzun bataryasına dair aklınıza takılan her türlü arızayı veya sorunu aşağıdaki yorum sekmesinden bize ileterek destek alabilirsiniz.

Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 4 yıl önce

telefon ilk alındığında en az 8 saat sarj etmek doğrumudur?

    Mustafa İyitütüncü 4 yıl önce

    Öyle derler ama fark edeceğini sanmıyorum. Çok çok bataryayı ve sarjı kontrol etmek için yaparsınız. Yine de yapmanızda fayda var çünkü kontrol etmiş olursunuz en azından.