Açık kaynak kodlu olması ve yüksek kişiselleştirilebilir özellikler sunması, Android’in en çok beğenilen özellikleri arasında yer alıyor. Ancak zaman zaman alınan hatalar, Android sistemi durduruldu ne demek sorusunu da akıllara getiriyor.

Android Sistemi Durduruldu Ne Demek

Biz de bu yazımızda android sistemi durduruldu ne demek, android sistemi durduruldu hatası çözümü sorularına yanıt vereceğiz.

Android Durduruldu Hatasının Sebebi Nedir?

Elbette bir hatanın çözümüne değinmeden önce hatanın neden kaynaklandığını ve nasıl engelleneceğini bilmek, soruna çok daha iyi bir yaklaşım sağlayacaktır. Android durduruldu hatası birçok sebepten dolayı alınabilir.

RAM Miktarının Dolu Olması

Bu hatanın en yaygın sebebi cihazın RAM’inin dolu olmasıdır. RAM doluluğu, Android sistemi tarafından anlık olarak kontrol edilir. RAM’in doluluğunun kritik noktaya kavuşması sonrasında sistem, belirli uygulamaların kapatılmasını zorunlu kılar.

Örneğin Chrome tarayıcısında bir sekme açıksa ve RAM doluysa, sistem otomatik olarak o sekmeyi kapatır. Bu kapatmalara rağmen RAM’deki doluluk oranı çok yüksek kalırsa bu defa sistem uygulamaları kapatılmaya başlar.

Bu da android sistemi durduruldu hatasının alınmasına neden olur. Kısacası cihazınızın RAM miktarı düşükse bu hatayı sık sık alabilirsiniz.

İşlemci Isısının Yükselmesi

Android cihazlar çok küçük alanlara sığdırılmış ancak 2 – 3 GHz dolaylarında çalışan işlemcilere sahiptirler. Bu da işlemcilerin boyutlarına göre fazla ısı üretmesine neden olur. Özellikle oyun oynarken veya işlem gerektiren video editleme gibi işlemler yaparken işlemci daha da ısınır.

Android sistemi işlemciyi rahatlatmak için o an çalışan uygulamaları otomatik olarak kapatır. Buna sistem uygulamaları dâhil olunca da android sistemi durduruldu hatası ortaya çıkar.

Android Sistemi Durduruldu Ne Demek

Kötü Amaçlı Uygulamalar

Özellikle Google Play Store üzerinden yüklenmeyen ve zararlı eklentiler içeren bazı uygulamalar, işlemciyi yorabilecek ve sürekli veri trafiği oluşturabilecek özelliklere sahiptir. Bu tür uygulamalar cihazın RAM ve işlemcisini meşgul ederek sistemin yorulmasına neden olurlar ve android sistemi durduruldu ne demek sorusu gündeme gelir.

Cihazın Root Edilmesi

Birçok kullanıcı Android cihazlar üzerinde root işlemi yaparlar. Ancak yanlış yapılan root işlemleri birçok hatayı da beraberinde getirir. Özellikle Root edilmiş ROM’lar üzerine kurulan eklentiler ve uyumsuz gapps paketleri, bu hatanın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Artık android sistemi durduruldu hatasının ana nedenlerinden haberdar olduğumuza göre çözüme yönelik bilgiler verebiliriz. İşte adım adım android sistemi durduruldu hatası çözümü.

Android Durduruldu Hatası Çözümü

Bu hatanın çözümü için yapılması gereken ilk şey hataya sebep olan uygulamayı bulmaktır. Örneğin sadece Google Play Store uygulamasını açınca bu hatayı alıyorsanız şu işlemi yapın;

Ayarlar > Uygulamalar yolunu takip edin ve uygulamalar listesinde Google Play Store seçeneğini bulun.

Açılan ekranda Depolama seçeneğine dokunun ve sırasıyla “Önbelleği Temizle” ve “Veriyi Sil” seçeneklerini seçerek uygulamayı temizleyin. Aynı işlemi hataya sebep olan tüm uygulamalar için yapın.

Android Sistemi Durduruldu Ne Demek

Artık hataya sebep olan uygulamaları temizlediğimize göre Android sistemini temizleyebiliriz. Android’in arka plandaki tüm işleri SystemUI (System User Interface) adı verilen bir uygulama üzerinden yapılır.

Bu uygulamayı temizlemek için şu işlemleri yapın;

Ayarlar > Uygulamalar yolunu takip edin. Ekranın sağ üst tarafında yer alan üç nokta simgesine dokunun ve “Sistem uygulamalarını göster” seçeneğine dokunun.

Android Sistemi Durduruldu Ne Demek

Böylece normalde gizlenen uygulamalar görünür hale gelecektir. Uygulamalar arasında “Android sistemi” isimli uygulamayı bulun ve üzerine dokunun.

Android Sistemi Durduruldu Ne Demek

Açılan ekranda “Önbelleği temizle” seçeneğini seçin ve telefonu yeniden başlatın. (Android sistemi adlı uygulama bazı telefonlarda SystemUI veya Android System olarak görünebilir. Hepsi de aynı uygulamadır.)

Bazı Öneriler…

Android sistemi durduruldu hatası için birçok sebep olabileceğini söylemiştik. Bu sebeplerden en çok ön plana çıkanlar ise ram, işlemci ve depolama alanındaki yetersizliklerdir. Bu nedenle cep telefonunuz üzerinde Clean Master benzeri uygulamalar kullanmanızda fayda var.

Android Sistemi Durduruldu Ne Demek

Ayrıca cep telefonunuzda gereksiz olan veya size yabancı gelen tüm uygulamaları da kaldırmanızı öneririz.

Tüm bu işlemlere rağmen cep telefonunuzdaki Android sistemi durduruldu hatası devam ediyorsa maalesef telefonunuzu sıfırlamanız gerekebilir.

En etkili telefon sıfırlama ve hard reset işlemi için Android cihaz sıfırlama yazımıza göz atabilirsiniz. Farklı bir sorunuz var ise yorum sekmesini kullanarak bizlerden yardım talep edebilirsiniz.

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 3 yıl önce

Çok sağ olun. Allah razı olsun.