Bilgisayar ekranı büyüdü sorunu, Windows işletim sistemine sahip kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı ve yanlış tuşlara basılması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.

Bilgisayar ekranının büyümesi genellikle ekran çözünürlüğünün yanlış ayarlanmasından kaynaklanır. Ekranın boyutunu küçültebilmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

bilgisayar ekranı büyüdü nasıl küçültebilirim

Tüm Windows işletim sistemlerinde ortaya çıkan bu sorunun çözümü son derece basittir.

İsterseniz öncelikle bilgisayar ekranının aniden neden boyut değiştirdiğine bakalım.

Bilgisayar Ekranı Neden Büyüyor?

Windows işletim sisteminde sunulan fonksiyonların birçoğu, hızlı erişilebilirlik için farklı tuş kombinasyonlarına atanır.

Bu tuş kombinasyonlarının istem dışı olarak yapılması ise ekran görünümünde büyümeye, küçülmeye veya ekranın yön değiştirmesine sebep olabilir.

Tüm Windows sürümlerinde klavyenin CTRL tuşuna basmak ve aynı anda Mouse scrollunu aşağı ya da yukarı kaydırmak, ekran boyutunu değiştirir.

Ayrıca çözünürlük ayarlarının değiştirilmesi ve özellikle de masaüstü bilgisayarlarda kullanılan monitörün ayarlarının değiştirilmesi bilgisayar ekranı büyüdü hatasına neden olur.

Bilgisayar Ekranı Büyüdü Nasıl Düzeltilir?

Bu soru Windows kullanıcılarının birçoğu tarafından zaman zaman sorulur. Bilgisayar ekranını varsayılan büyüklüğüne döndürmek için kontrol edilmesi gereken birden fazla işlem vardır.

Bilgisayar Ekranı Büyüdü Nasıl Düzeltilir Windows 10?

Windows 10 için ekran büyüdü hatasını çözmenin ilk aşaması bilgisayarın yazılımsal çözünürlük ayarını kontrol etmektir. Öncelikle Masaüstüne gelin ve sağ tıklayarak “Görüntü ayarları” seçeneğine tıklayın.

Açılan menüde “Ölçek ve düzen” başlığı altında yer alan seçenekleri şu şekilde ayarlayın;

Metin, uygulama ve diğer öğelerin boyutu değiştir: %100 (Önerilen)

Ekran çözünürlüğü: En yüksek olan değeri seçin.

Ekran yönü: Yatay

Bilgisayar Ekranı Büyüdü

Ekran boyutunu değiştirdikten sonra simge boyutlarını düzeltmeniz gerekir.

Bu işlemi yapmak için Masaüstüne sağ tıklayın v görünüm seçeneğini seçin. Görünüm seçeneği altında yer alan “Küçük simgeler” alanına tıklayın. Böylece masaüstü simgeleriniz normal görünümüne kavuşacaktır.

Bilgisayar Ekranı Büyüdü

Bilgisayar Ekranı Büyüdü Windows 8 ve Windows 7

Çözünürlük ayarlarının değiştirilmesi, Windows 7 ve Windows 8’de daha farklı şekilde yapılır.

Öncelikle Masaüstüne gelin ve sağ tıklayarak “Çözünürlük” seçeneğini seçin.

Açılan pencerede Çözünürlük seçeneğinin karşısında yer alan değeri desteklenen ve önerilen en yüksek boyuta getirin ve ardından Uygula diyerek ayarları kaydedin.

Windows 8 ve Windows 7 işletim sistemlerinde ekran boyutunu düzeltmek için yapılması gereken bir işlem daha vardır. Bu işlemi yapmak için öncelikle Denetim Masasını açın.

Görünüm ve Kişiselleştirme seçeneği altında yer alan Görüntü menüsünü açın. Burada yer alan Ekranınızın okunmasını kolaylaştırın seçeneğini %100 olarak belirleyin ve kaydedin.

Masaüstü Bilgisayarlar için Bilgisayar Ekranı Büyüdü Çözümü

Masaüstü bilgisayarlar, laptopların aksine harici bir monitöre sahiptirler. Bu monitörler üzerinde yer alan otomatik ayar tuşu, ekran boyutunun düzenlenmesini sağlar.

Ekran büyüme sorunu ile karşılaştıysanız ve masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız bu tuş ile ayarların yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Uygulamaları Kontrol Edin

Bazen bilgisayar ekran boyutunun büyümesi veya küçülmesi bilgisayar ekranlarından ziyada uygulamaya has olabilir. Örneğin Chrome ekranında yazılar ve resimler çok büyük görünüyorsa ancak diğer uygulamalar düzgün çalışıyorsa sorun Chrome uygulamasının ayarlarından kaynaklanıyor demektir.

Bu tür durumlarda büyük görünen uygulamayı açın ve CTRL tuşuna basılı tutarken Mouse scrollunu aşağı ve yukarı kaydırın. Görüntü düzelecektir.

Bu yazımızda bilgisayar ekranının büyümesi hakkında sorun yaşayan kullanıcılar için çözüm önerileri sunduk. Tüm bu işlemlere rağmen sorun devam ediyorsa ekran kartı driverlarınızı güncellemeniz ve yüklemeniz gerekir.

En güncel ekran kartı driverlarını nasıl indirebileceğinizi öğrenmek için Ekran kartı güncelleme yazımıza göz atabilirsiniz. Sorun yaşaya devam ederseniz aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

SONUÇ

Bu adımları takip ederek ekran boyutunu küçültebilir ve istediğiniz boyutta ayarlayabilirsiniz. Eğer bu işlemi yaparken zorlanıyorsanız, bilgisayarınızın marka ve modeline göre internet üzerinde daha spesifik talimatlar arayabilir veya teknik destek alabilirsiniz.

Yorumlar (5)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 10 ay önce

Allah razı olsun kurban, şirkette çalışırken başıma geldi hemen düzelttim sayende sağ ol var ol.

    Mustafa 10 ay önce

    Teşekkür ederim hocam, ne demek güzel yorumlarınızı duymak bize daha fazla çalışma hırsı sağlıyor, sağ olun var olun.

Anonim 2 yıl önce

Ya sen adamsın,vallaha billaha adam gibi adamsın <3

Anonim 2 yıl önce

çok sağolun eyv allah sizden razı olsun <3

Anonim 3 yıl önce

Merhaba Ben Söylediğiniz İşlemi Yaptım ve Çözünürlüğü En Yüksek Yaptım!! Ama Sonra Hata Verdi. Menzil Dışı Yazıyordu! Bilgisayarımı Açtığımda Büyümüştü!! Ne Yapabilirim???