Dünya genelinde en fazla kullanılan tarayıcılardan olan Chrome, otomatik güncelleme yapması ile kullanıcılarına sorun oluşturabilmektedir. Bunun nedeni ise gelen güncellemeler ile bazı programların çalışmamasıdır.

Kullanıcıların sürekli kullandığı dosyalar ve programlar hata verebilmektedir. Bu yüzden de kullanıcılar chrome güncelleme kapatma işlemini yapmak istemektedir. Biz de bu makalemizde chrome güncelleme kapatma işlemini nasıl yapabiliriz, bu konuya değineceğiz.

Chrome’daki otomatik güncellemeleri kapatmak veya kaldırmak, genellikle güvenlik ve performans açısından önerilmez çünkü güncellemeler yeni özellikler, düzeltmeler ve güvenlik yamaları getirir. Ancak, bazı durumlarda belirli nedenlerden dolayı bu işlemi yapmanız gerekebilir. İşte Chrome’daki otomatik güncellemeleri kapatma ve kaldırma adımları:

Chrome Güncelleme Kapatma

chrome güncelleme kapatma

Chrome otomatik güncelleme kapatmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır.

Sizlerle hepsini paylaşmadan önce güncellemeler güvenlik açısından büyük öneme sahiptir, bunu göz önünde bulundurmanızda yarar vardır.

1. Yöntem: Services.msc

  • İlk olarak win+r tuşlarına basalım.
  • Ardından Çalıştır penceresini açalım ve buraya services.msc komutunu yazarak ENTER‘a basalım.
  • Google Güncelleme Hizmeti ”gupdatem” üstüne gelerek sağa tıkladıktan sonra özellikler kısmına tıklayalım.Chrome Güncelleme Kapatma
  • Ekranda görünen Başlangıç Türü seçeceğini Devre dışı olarak değiştirip Tamam‘ a basalım.Chrome Güncelleme Kapatma
  • Chrome otomatik güncelleme devre dışı olacaktır.

2. Yöntem: Program Files

  • İlk olarak C:/Program Files/Google/Update diyelim.
  • Klasörde bulunan Chrome Update dosyasını silelim.
  • Artık Chrome otomatik güncelleme yapmayacaktır.

Not 1: Kullandığınız Chrome versiyonunu öğrenmek istediğinizde, boş olarak Chrome sayfası açıp üstteki adres yerine chrome://help/ yazdığınızda versiyonu öğrenebilirsiniz.

Not 2: Yukarıda da belirttiğimiz gibi otomatik Google Chrome güncellemeleri çok önemlidir. Çünkü güvenlik ile ilgili açık ortaya çıktığında Chrome bunları önlemektedir ama Chrome güncellemeleri kapattığınızda güvenlik açığı ortaya çıkabilir.

Google chrome güncelleme kapatma işlemini anlattık. Eğer bir hata ile karşılaşırsanız lütfen bize yorumlarda bildirin, yardımcı olmaya çalışalım.

Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 6 ay önce

teşekkürler

hasan 9 ay önce

hiç bir işe yaramadı