IDM (Internet Download Manager), Windows işletim sistemi üzerinde kullanılabilecek en başarılı dosya indirme programlarından biridir. 16 kanallı bağlantıya destek sunarak indirme süresini kısaltması, hemen hemen bütün tarayıcılar ile entegre olabilmesi ve web sayfaları üzerinde yer alan videoları doğrudan indirebilmesi, IDM’nin en büyük avantajlarıdır. Günümüzde en çok kullanılan tarayıcının Google Chrome olduğunu düşününce idm chrome ekleme konusu da birçok kullanıcı için önem kazanır.

idm chrome ekleme

Bilgisayarınıza IDM kurduğunuz zaman Chrome – IDM entegrasyonu otomatik olarak yapılır. Ancak IDM güncellendiği zaman veya Chrome IDM’den sonra kurulduğu zaman idm chrome ekleme konusu gündeme gelir. IDM ile Chrome bağlantısı sağlanmazsa videoların sağ üst köşesinde beliren video indirme butonu aktif olmaz veya herhangi bir dosya indirmeye çalıştığınız zaman indirme IDM tarafından devralınmaz. Internet Download Manager (IDM) kurulumu ve IDM hakkındaki diğer tüm bilgiler için IDM Nedir, Nasıl Kullanılır? Başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İdm Chrome Ekleme 2020

IDM programını uzun zamandan beri kullanan kullanıcılar bilirler; Chrome’un yeni sürümleri yayınlandıkça IDM’nin Chrome ile bağlanma yöntemi de değişti. 2019’un sonlarında Chrome’un yaptığı yeni uzantı değişikleriyle IDM de resmi olarak Chrome Mağazası üzerinde yer almaya başladı. Bu nedenle tarayıcı üzerinde IDM eklentisi yer almadığı durumlarda yükleme işlemini mağaza üzerinden yapmanız gerekiyor. İşlem adımları ise şu şekilde;

İsterseniz öncelikle Chrome üzerinde IDM eklentisinin doğru kurulup kurulmadığını kontrol edelim.

  • Öncelikle chrome://extensions/ adresini kopyalayın ve Chrome üzerinde açın. Bu link, Chrome üzerinde ekli olan uzantıların listesini açacaktır.
  • Açılan listeden IDM Integration Module ismine sahip uzantıyı bulun. Bu uzantının yanında aşağıdaki resimdeki gibi bir sürüm numarası yer alır. Bu sürüm numarasını bir yere not edin.

idm chrome ekleme

  • İkinci aşama olarak IDM programını açın. IDM üzerinde Yardım sekmesi altında yer alan IDM hakkında alanına tıklayın. Açılan pencerede Sürüm: Xx.xx şeklinde bir ibare yer alır. Bu sürüm numarası ile Chrome üzerinde yer alan IDM eklentisinin sürümü aynı ise sorun yok demektir.

idm chrome ekleme

  • Görüldüğü gibi bizim referans olarak kullandığımız bilgisayarda hem Chrome üzerinde hem de IDM üzerindeki sürüm numaraları 6.36 olmak üzere aynı. Bu sürümler birbirinden farklıysa işte bu noktada eklentinin baştan yüklenmesi gerekir.

İdm Chrome Ekleme Nasıl Yapılır?

Chrome IDM ekleme işlemi son derece kolay bir işlemdir. Aşağıdaki adımları takip edin;

  • Öncelikle chrome://extensions/ bu adrese gidin ve açılan listede IDM Integration Module ismine sahip uzantı varsa Kaldır diyerek uzantıyı silin.
  • Daha sonra buraya tıklayın ve açılan sayfada Uzantıyı ekle butonuna tıklayın. Chrome tarayıcısını kapatın ve tekrar açın. Chrome IDM ekleme işlemi başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Bu yazımızda en sık kullanılan dosya indirme programı IDM’nin Chrome tarayıcısına nasıl eklenebileceğini gösterdik. Hem bu işlem için hem de IDM hakkındaki diğer sorularınız için aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.


Trend içerikler

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!