Com.google.process.gapps işlemi beklenmedik bir şekilde durduruldu gibi hatalar Android’in farklı sürümlerinde sık sık karşılaşılan fakat temelde aynı problemden kaynaklanan hatalardır.

“com.google.process.gapps” hatası, genellikle Google uygulamaları (Gmail, Google Play Store, Google Chrome, vb.) ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Bu hatayı düzeltmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Com.google.process.gapps işlemi durduruldu

Youtube, Gmail, Haritalar gibi Google servislerinin kullanılmasını engelleyen bu hataların çözümü için yapabileceğiniz birkaç işlem bulunuyor. İşte Android kullanıcıları için adım adım com.google.process.gapps işlemi durdu hatası çözümü…

1- Telefonunuzu Yeniden Başlatın.

Com.google.process.gapps işlemi durduruldu hatası android işletim sisteminin açık kaynak kodlu yapısı, anlık olarak geçici hataların oluşmasına oldukça müsaittir. Bu nedenle com.google.process.gapps hatası için yapmanız gereken ilk işlem telefonunuzu yeniden başlatmaktır.

com.google.process.gapps işlemi durduruldu

Telefonunuzu yeniden başlatın ve gapps hatasının tekrar edip etmediğini kontrol edin. Hata devam ediyorsa bir sonraki adımı deneyin.

2- Sorunlu Uygulamanın Önbelleğini Temizleyin

com.google.process.gapps işlemi durdu çözümü için yapılacak olan etkili işlemlerden biri de hataya neden olan uygulamaya ait verileri temizlemektir. İşlemi yapmak için şu adımları takip edin. Örneğin Google Play Store uygulamasını açınca hata ile karşılaşıyorsanız;

Ayarlar > Uygulamalar ekranını açın ve açılan listeden Google Play Store uygulamasını bulun. Uygulamaya basarak açılan menüden Depolama seçeneğini seçin ve “Veriyi sil” seçeneğini seçerek uygulamayı temizleyin.

com.google.process.gapps hatası

Not: Bu işlemi hataya sebep olan tüm uygulamalar için yapın. (Youtube, Gmail, Haritalar vs.)

Bu işlem de hata için çözüm sunmaz ise bir sonraki adımı deneyin.

3- Google Play Servislerini Temizleyin

Google uygulamalarının tamamı Google Play Servisleri adı verilen bir framework’ten destek alırlar. Bu framework üzerinde oluşan bir hata, tüm Google uygulamalarını etkileyerek com.google.process.gapps işlemi durdu hatası alınmasına neden olabilir. Bu nedenle bu uygulamanın temizlenmesi gerekir. İşlemi yapmak için şu adımları takip edin.

Ayarlar > Uygulamalar ekranını açın ve açılan listeden Google Play Hizmetleri uygulamasını bulun. Uygulamaya basarak açılan menüden Depolama seçeneğini seçin ve “Hafızayı yönet” diyerek ilerleyin. Açılan menüden “Tüm verileri temizle” seçeneğini seçin ve telefonu yeniden başlatarak hatanın devam edip etmediğini kontrol edin.

com.google.process.gapps

Bu işlem de hata için çözüm olmadıysa bir sonraki işlemi deneyin.

4- Tüm Uygulama Tercihlerini Sıfırlayın

Android işletim sisteminde cihaza kurulan uygulamaların hepsi telefon hafızasında bazı dosyalar oluştururlar. Bu dosya yapılarının bozulması veya birbirleri ile çakışması, com.google.process.gapps işlemi durdu hatasına neden olabilir. Android üzerinde uygulama tercihlerini sıfırlamak için şu adımları takip edebilirsiniz;

Ayarlar > Uygulamalar menüsüne ilerleyin. Sağ üstte yer alan Üç nokta simgesine dokunun ve “Uyg. Tercihlerini Sıfırla” seçeneğini seçin. Açılan ekranda Sıfırla seçeneğini seçerek uygulamaları sıfırlayın. Bu işlem sonrasında verileriniz silinmez.

com.google.process.gapps

İşlemi yaptıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve hatanın devam edip etmediğini kontrol edin. Hata devam ediyorsa bir sonraki işlemi uygulayın.

5- Fabrika Ayarlarını Sıfırlayın

Yapılan tüm bu işlemler sonucunda hâlâ com.google.process.gapps işlemi durdu çözümü gerçekleşmediyse geriye kalan tek seçenek telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır.

Fabrika ayarlarına sıfırlamak, telefondaki tüm uygulamaları ve dosyaları silerek olası hataların tümünü ortadan kaldırır.

Ayrıca Android işletim sisteminde zaman zaman telefonun sıfırlanması, genel cihaz sağlığı için de tavsiye edilen bir durumdur. Android telefonunuzu veya tabletinizi sıfırlamak için Android Tablet ve Telefonlara Format Atma yazımızı takip edebilirsiniz.

Telefonunuz Rootluysa

Telefondaki tüm sistem dosyaları ve ayarlar üzerinde hak sahibi olmak için Android cihazlarda sıkça başvurulan Root atma işlemi de com.google.process.gapps  hatasına neden olabilir gerektirebilir.

Çünkü Root işlemi uygulanan cihazlara Opengapps.com sitesinden Google uygulama paketi indirilir ve kurulur. Root’lu cihazınızda com.google.process.gapps işlemi durdu hatası alıyorsanız telefonunuza işletim sistemini tekrar boot edin ve uygun olan Gapps paketini indirerek kurun.

com.google.process.gapps

Bu yazımızda hem rootlu hem de rootsuz cihazlar için com.google.process.gapps işlemi durdu hatası için çözüm önerileri sunduk. Tüm bu işlemlere rağmen hata almaya devam ediyorsanız, aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlerden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Bu adımları izledikten sonra hala sorun devam ediyorsa, sorunun daha derinlemesine bir sorun olabileceğini ve cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamanız veya bir uzmana danışmanız gerekebileceğini unutmayın. Ancak, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi cihazınızdaki tüm verileri siler, bu yüzden önce verilerinizi yedeklemek önemlidir.

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 4 yıl önce

bütün yazılanları yaptım ama aynı hatayı tekrar veriyor kesin cözüm nedir