Counter Strike denilince duygulanmayan yoktur. Özellikle çocukluk dönemi 2000’li yılların başına denk gelmiş nesil için Counter Strike’ın yeri apayrıdır. Oyunun 1.6 versiyonu ise halen daha çok fazla oyuncunun bilgisayarında yüklüdür.

Bilenler bilir, Counter Strike’ın sunmuş olduğu en büyük yeniliklerden biri dönemine göre çok fazla kişiselleştirme özelliği sunmasıydı. Silahın tutulacağı eli seçmek de bu kişiselleştirme özelliklerinden biridir. Cs 1.6 silahı sağ ele alma işlemi de kullanıcılar tarafından genellikle tercih edilen bir seçenektir.

cs 1.6 silahı sağ ele alma

Ancak bazen silahın tutulduğu eli değiştirmek istem dışı gelişen bir olay olabilir. Örneğin siz silahı normalde sağ elde tutarken aniden silahın sol ele geçtiğini görürsünüz. Bu duruma genellikle CS 1.6’nın farklı dağıtıcılar tarafından sunulan sürümlerindeki hatalar neden olur. Ayrıca bazı sunucularda oyuna eklenen modlu silahlar , skinler ve ek özellikler de bu hataya yol açabilir. Çözüm ise gayet basittir.

Cs 1.6 Silahı Sağ Ele Alma Komutu

Cs 1.6’da tüm ayarları yapmanın en kısa yolu konsolu açarak yapılmak istenen ayara ait komutu girmektir. Diğer tüm ayarlarda olduğu gibi silahı sağ ele almak için de bir komut mevcut. Bu komutun kullanımı ise şu şekildedir;

 • Öncelikle konsolu açın. Konsolu açmak için tırnak işareti (“) tuşuna basabilirsiniz. Konsol üzerinden şifre girmeyi aktif etmek için sv_cheats 1 komutunu yazın ve enter tuşuna basın.
 • cl_righthand 1 veya 0 komutunu konsola yapıştırın ve enter tuşuna basın. Bu komut silahı sağ ele geçirecektir.

İlginizi çekebilir: En Az Bilinen CS 1.6 Hileleri

Cs 1.6 Silahı Sağ Ele Alma – Ayarlar Üzerinden

Yukarıda belirtilen komut ile silah tutma eli değiştirme yöntemi her zaman işe yaramayabilir. Bu durumda yapılabilecek diğer bir işlem ise Settings (Ayarlar) menüsünü kullanmaktır. Ayarlar menüsü ile silahı sağ ele alma işlemi yapmak için şu adımları takip edin;

 • Öncelikle CS 1.6 menüsü üzerinde yer alan Options alanına tıklayın. Açılan menüde Multiplayer sekmesi altında yer alan Advanced alanına tıklayın.

cs 1.6 silahı sağ ele alma

 • Açılan pencerede Weapon Alignment (Silah Hizalama) alanını Right Handed seçeneği ile değiştirin ve OK butonuna tıklayarak menüyü kapatın. Bu işlemden sonra silah sağ ele geçmiş olacaktır.

Cs 1.6 silahı sağ ele alma

İlginizi Çekebilir: CS 1.6 Bot Atma İşlemi

Cs 1.6 Silahı Sağ Ele Alma İşlemi İşe Yaramıyorsa…

NOT: Bazı durumlarda yukarıda yapılan işlemlere rağmen silahı sağ ele geçirme işlemi gerçekleşmez. Bu noktada yapılacak en hızlı ve etkili çözüm Cs 1.6’nın bilgisayardan kaldırılması ve tekrar yüklenmesidir.

Özellikle de online sunucular üzerinden oyun oynuyorsanız bu sunuculardan CS dosya sistemine yüklenen dosyalar oyun bütünlüğünü bozabilir ve bazı hatalar ortaya çıkar. Bu hataları gidermenin en hızlı yolu da zaten ücretsiz olarak sunulan CS 1.6’nın tekrardan temiz şekilde yüklenmesidir.

Bu yazımızda CS 1.6’da silahın sağ ele nasıl alınabileceğine dair iki farklı yöntem gösterdik. İşlem ile ilgili merak ettiğiniz her türlü soruyu aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorumlar (6)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

admin2 2 yıl önce

Birler için zaman ayırıp anlatım yapmışsın ama hiç biri işe yaramıyor sol ele alınmıyor silah. gerek görseldeki gibi gerekse konsola komut ile girip deniyoruz yine alınmıyor.

Anonim 3 yıl önce

ha sağda ha solda napcan ya
oyna geç
L L
İ İ
K K
E E

  Mustafa 3 yıl önce

  kralll

Anonim 3 yıl önce

AGA ALİNMİYO HALA SOLDAYA 🙁 OLMUYOOOOOSFSODFSO

  Mustafa İyitütüncü 3 yıl önce

  tam olarak aynısını yaptınız mı

Anonim 3 yıl önce

AGA ALİNMİYO HALA SOLDAYA 🙁