En iyi video döndürme programı ile işleminin nasıl yapılacağı birçok kişi tarafından merak edilir. Çünkü videolar, anıları saklamak için veya önemli olayları kaydetmek için dijital dünyanın bize sunduğu en büyük nimetlerden biridir.

Günümüzde ise video kaydetmede en çok cep telefonları kullanılıyor. Özellikle de cep telefonları ile kaydedilen videolar söz konusu olunca video çevirme işleminin nasıl yapılacağı birçok kişi tarafından merak ediliyor.

Video Döndürme İşlemi PC

En İyi Video Dondurme Programi

Windows ortamında video çevirme işlemini yapmanın birçok yolu vardır. Bu işlemi belirli video düzenleme programları ile kolayca yapabilirsiniz.

Ancak hem ücretsiz bir yazılım olması hem de hemen hemen her bilgisayarda kurulu olması nedeniyle biz işlemi VLC Player üzerinden anlatacağız.

VLC Player indirmek için tıklayın.

1- Öncelikle döndürmek istediğiniz videoyu VLC Player ile açın.

2- Video açıkken CTRL + E tuşlarına basarak Ayarlar ekranını açın.

3- Bu ekran üzerinde “Görüntü Etkileri” menüsünü seçin ve ardından “Geometri” sekmesine geçiş yapın.

4- Geometri sekmesinde yer alan “Dönüşüm” tikini işaretleyin ve açılır menüden videoyu döndürmek istediğiniz yönü seçerek Kaydet seçeneğine basın.

Video Döndürme

VLC Player, videonuzu işleyecek ve döndürme işlemi tamamlanacaktır. Saat yönünde döndürme yapmak için “90 derece dönsün” seçeneğini seçebilirsiniz.

Video Döndürme İşlemi Android

Android’in geniş bir uygulama yelpazesine sahip olan Google Play Store’da özellikle video çevirme işlemi için geliştirilmiş birçok uygulama bulunuyor.

Bu uygulamalar arasında ise en çok Rotate Video FX ön plana çıkıyor. Tamamen amacına uygun olarak tasarlanan bu küçük uygulama ile videolarınızı çok basit bir şekilde döndürebilirsiniz.

Üstelik uygulama ile yapılan video çevirme işlemleri sonrasında kalite kaybı da oluşmuyor. İşte adım adım Android video çevirme işlemi…

1- Öncelikle Google Play Store’dan Rotate Video FX programını indirin ve açın.

2- Uygulamanın açılış ekranındaki “Start Rotate” yazısına dokunun.

3- Ardından “Video Seç” diyerek ilerleyin. (Dosyalara erişim izni istenirse gerekli izinleri vermeniz gerekiyor.)

Video Döndürme

4- Döndürmek istediğiniz videoyu seçin.

5- Ekranın sağında ve solunda beliren ok butonları ile videoyu döndürmek istediğiniz yönü seçerek “Start” butonuna tıklayın.

Sağa ve sola bakan çubukları kullanarak video üzerinde kırpma işlemini de eşzamanlı olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Video Döndürme

6- Start butonuna bastıktan sonra bir pencere açılacaktır. Bu pencere üzerinde “Normal Method” seçeneğini seçin.

Video Döndürme

7- Bu seçimin ardından video döndürme işlemi tamamlanacak ve videonuz galeriye kaydedilecektir.

Video Döndürme

Not: Bu işlemi aynı şekilde VivaVideo gibi sıkça kullanılan video düzenleme programları üzerinden veya üreticilerin cep telefonlarına varsayılan olarak yükledikleri video düzenleme eklentileri üzerinden de yapabilirsiniz. (Google Fotoğraflar uygulamasında da video döndürme özelliği kullanılabilir.)

Ayrıca video döndürme iPhone üzerinde iMovie uygulamasından kolayca yapılabilir. iOS kullanıcılarının başka bir uygulama yüklemesine gerek yoktur.

Aynı zamanda android cihazlarda video edit işlemi yapmak için en iyi video edit programı android makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Video Döndürme Online

Son zamanlarda multimedya dosyalarının online olarak düzenlenebilmesi trendler arasında yer alıyor.

Tıpkı müzik ve resim dosyalarında olduğu gibi herhangi bir video döndürme sitesi kullanarak da video üzerinde kırpma, ses ekleme, bölme, döndürme gibi birçok işlem yapılabiliyor.

İşlemlerin online olarak yapılması, PC’ye veya cep telefonuna ek bir uygulama yüklenmesinin önüne geçiyor. Biz de yazımızın bu kısmında online video döndürme işlemi için Rotatemyvideo.com’u tercih ediyoruz.

İsminden de anlaşılacağı üzere site tamamen video çevirme işlemi için sunuluyor.

Öncelikle bu adresten siteye ilerleyin ve “Pick Video” butonuna basarak döndürmek istediğiniz videoyu seçin. Ardından videoyu döndürmek istediğiniz yönü seçerek kaydedin ve bilgisayarınıza indirin.

Video Döndürme

Not: Video boyutunuz çok yüksek ise videonun siteye yüklenmesi veya siteden indirilmesi ciddi zaman alabilir. Bu tür durumlarda Video Yapma Programı adlı yazımızda yer alan yöntemi uygulayarak kalite kaybı olmadan videolarınızı düzenleyebilirsiniz.

SONUÇ

Bu programlar, kullanıcıların ihtiyaçlarına, beceri seviyelerine ve bütçelerine bağlı olarak farklı avantajlara sahiptir. Hangi programın sizin için en uygun olduğunu belirlemek için ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER