Facebook her ne kadar ilk yaygınlaşmaya başladığı zamanlardaki kadar popüler olmasa da ülkemizde hala en sık ziyaret edilen sosyal medya siteleri arasında yer alıyor. Bu nedenle Facebook açılmıyor ne yapmalıyım? diyorsanız detaylarına bakalım. Biz de bu yazımızda mobil cihazlar ve bilgisayarda Facebook uygulaması açılmıyor hatalarına değineceğiz.

Özellikle de belirli bir kesim, gündelik hayatı hakkında paylaşımlar yapmanın yanında Facebook’un Messenger gibi ek uygulamalarını bir ulaşım aracı olarak kullanıyor.

Facebook Çalışmıyor Hatası Çözümü

Zaman zaman Facebook’un bazı hizmetleri dünya çapındaki birçok noktada erişim sorunları yaşayabiliyor. (Bu hizmetlere Instagram ve WhatsApp da dahildir.) Bu arada buradan facebook müşteri hizmetleri kısmına da https://webhakim.com/facebook-musteri-hizmetleri.html bakabilirsiniz.

Bu nedenle hatanın çözümüne geçmeden önce Facebook servislerinin kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Kontrol için bu linke tıklayın. Şayet aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşırsanız, sorun sizin kullandığınız cihazlardan veya internet bağlantınızdan kaynaklanıyor demektir.

facebook açılmıyor

Android Facebook Çalışmıyor

Birçok kullanıcı, Android için yayınlanan resmi Facebook uygulamasının zaman zaman çalışmadığını bildirmiştir. Şayet siz de aynı probleme sahipseniz aşağıda belirtilen adımları uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

  • Facebook Uygulamasını Sıfırlayın

Android üzerinde bir mobil uygulamanın çalışmamasının en büyük nedeni, uygulamaya ait dosya yapısının bozulmasıdır. Bu noktada yapılacak en kolay işlem ise uygulama üzerinde dosya temizleme işlemi yapmaktır.

Bu işlemi yapmak için öncelikle telefonunuzun Ayarlar ekranına girin ve Uygulamalar sekmesini açın. Bu ekranda Facebook uygulamasını bulun ve seçin. Uygulama bilgileri ekranında “Depolama” sekmesini açın.

facebook açılmıyor

Açılan ekranda ise “Veriyi sil” seçeneğini seçerek işlemi tamamlayın. Bu işlemden sonra Facebook uygulaması sıfırlanacaktır ve giriş bilgilerinizi tekrar girmeniz gerekecektir.

  • Uygulamayı Güncelleyin

Birçok Android cihazda Facebook uygulaması varsayılan olarak yüklü gelir ve bu uygulama yıllar önceye ait bir sürüm olabilir. Yeni eklenen özelliklerle de uyumlu olmayacağı için bu sürümler ile Facebook açılmıyor hatası almanız olasıdır.

facebook açılmıyor

Bu aşamada yapılması gereken ise Google Play üzerinden Facebook’a ait olan tüm uygulamaları güncellemektir.

  • Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Yukarıda belirtilen işlemlere rağmen sorununuz devam ediyorsa telefonunuzun internet önbelleği Facebook erişim sorununa neden oluyor olabilir. Bu noktada yapılması gereken işlem ise telefonunuzun Ağ ayarlarını sıfırlamaktır.

Bu işlemi yapmak için telefonunuzun Ayarlar ekranına girin ve “Genel Yönetim” menüsünü açın. Açılan menüden “Sıfırla” seçeneğini seçin.

facebook açılmıyor

Sıfırla ekranı üzerinde yer alan “Ağ ayarlarını sıfırla” seçeneğini seçin ve açılan menüden “Fabrika ayarlarına dön” butonuna dokunun.

facebook açılmıyor

Bu işlem telefonunuza ait tüm Wi-Fi ve mobil internet ayarlarını sıfırlayacaktır. (Verileriniz hiçbir şekilde sıfırlanmaz. Formatlama işlemi değildir.) İşlemden sonra Facebook’a girmeyi tekrar deneyin.

facebook açılmıyor

Tüm bu işlemlere rağmen sorununuz devam ediyorsa VPN kullanmadığınıza emin olun ve bağlı olduğunuz ağı değiştirmeyi deneyin.

Facebook Çalışmıyor iOS

iOS cihazlarda Facebook uygulamasının çalışmamasının ana nedeni bağlantı problemleridir. Çünkü Android’in aksine iOS işletim sistemine sahip cihazlarda uygulama kaynak dosyaları erişime kapalı bir alanda tutulur. Bu da uygulamaların zamanla problem yaratma riskini minimuma indirir.

facebook açılmıyor

iOS cihazlarda Facebook sorunu yaşıyorsanız öncelikle uygulamayı silip tekrar yükleyin. Uygulamaya ait yeni güncellemeler varsa bu güncellemeleri mutlaka yükleyin ve cihazı yeniden başlatın. Bu işlemler sonucunda problem devam ediyorsa farklı bir ağa bağlanmayı deneyin.

Facebook Açılmıyor PC

Facebook’a girmek için standart bir bilgisayar kullanıyorsanız, zaman zaman Facebook’un ana ekranı yerine boş bir sayfa ile karşılaşabilirsiniz. Bu sayfa size genellikle DNS çözümlemede bir hata olduğunu veya siteye bağlanılamadığını söyler. Bu durumda yapabileceğiniz bazı adımlar şunlardır;

  • Tarayıcı Geçmişini Temizleyin

Diğer birçok web sitesi gibi Facebook da çerezleri kullanır. Bu çerezlerin aşırı derecede birikmesi, sitenin çok daha yavaş açılmasına ya da hiç açılmamasına neden olabilir. Tüm tarama verilerini temizlemek için kullanmış olduğunuz tarayıcıda CTRL + H tuş kombinasyonu ile “Geçmiş” ekranını açın ve tarayıcı verilerini temizle seçeneğini seçin.

facebook açılmıyor

Bu işlem Facebook da dahil olmak üzere tüm sitelere ait olan verileri temizleyecektir.

  • DNS Değiştirin

Facebook erişim sorunu için bir diğer çözüm işlemi de DNS değiştirmektir.

facebook açılmıyor

Kullanılabilecek birçok güvenilir DNS adresi mevcuttur. En hızlı ve güncel DNS adresleri için Hızlı DNS Adresleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Tüm bu işlemler sizin için çözüm olmadıysa çok büyük ihtimalle internet bağlantınızda bir sorun var demektir. Bu nedenle modeminizin fişini çekin, 30 saniye bekleyin ve fişi tekrar takın. Sorun devam ederse internet sağlayıcınızı (Türk Telekom, Superonline vs.) arayarak durumu bildirin.

Bu yazımızda Facebook açılmıyor soruna dair 3 farklı ortamda çözüm önerisi sunduk. Farklı sebeplerden dolayı hesabınıza erişemiyorsanız veya Facebook açılmıyorsa yorum sekmesini kullanarak yardım talep edebilirsiniz.

Yorumlar (3)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 2 yıl önce

Merhaba fecebook hesabım kapandı geri almak istiyorum olmuyor nasıl yapabilirim teşekkürler benim için çok önemli

Anonim 3 yıl önce

Facebook hesabım çalındı hiçbir şekilde erişim sağlıyamıyorum epostamı telefon numaramı degistirmis lütfen yardım edin