Facebook Hesabım Çalındı, Ne Yapabilirim ?

1.65 Milyar kullanıcı bilgisini çalabilmek amacıyla facebook, hacker’ların  en büyük hedefi haline gelmiştir. Hacker’lar kullanıcı hesaplarını Hack’leyerek kişisel bilgileri çalmayı gereksiz yada doğru olmayan reklamlar yollamak yada önemli kişileri casusluk yoluyla gözlemlemek amacındadırlar. Bana inanmıyor musunuz? O zaman google’da ‘’FACEBOOK HESABI HACK’LEMEK ‘yazıp arayın, facebook hesabı hack’leme hizmeti veren düzinelerce web sitesi ile karşılaşacaksınız. Bu sitelerin yasal olup olmadığı başka bir hikaye… Facebook hesabım çalındı, facebook hesabımı geri alma, facebook hesabım çalındı ne yapabilirim gibi sorularınızı bu makalemizde yanıtlamaya çalışacağız.

Gerçek şu ki Facebook hesabı hack’lemenin düzinelerce yolu var ve profesyonel bir hacker , hesap güvenliği açısından çok fazla bilgisi olmayan ortalama bir kullanıcının hesabını kolaylıkla hackleyebilir. Görünen o ki, çok fazla sayıda insan facebook hesabı hack’lemek istiyor. Eğer hesabınızın hack’lendiğini düşünüyorsanız haklı olabilirsiniz fakat paniğe kapılmayın. Facebook Hesabım Çalındı makalemizde gereken herşeyi sizlere anlatmaya çalışıyoruz.

Facebook Hesabım Çalındı, Ne Yapabilirim ? Nasıl Geri Alabilirim ?

Facebook Hesabım Çalındı gibi bir şüpheniz varsa aşağıdaki yolu takip ederek hesabınızın hack’lenip hacklenmedğini anlayabilirsiniz.

FACEBOOK uyarılarında harekete geçince facebook herhangi  bir şekilde hesabınıza giriş yapıldığından şüpheleniyor ise size bir uyarı yollar ve hesap güvenliğinizi korumanızı söyler. Sakın bunu göz ardı etmeyin ve aşağıda belirtildiği şekilde harekete geçin .

  • Şüpheli hareket

Sizi hack’leyen kişi büyük ihtimalle bunu bir amaç için yapmaktadır. Örneğin arkadaşlarınıza istenmeyen posta göndermek yada her yere reklam göndermek gibi. Eğer yollamadığınız bir gönderi yollanmışsa ya da paylaşmadığınız bir bilgi paylaşıldı ise o zaman hack’lendiğiniz açığa çıkar. Bunun en iyi yolu Facebook sayfasının sağ üst köşesinde yer alan (drop down) ‘’aşağı açılan bölmeyi’’ seçip  ,menüden ‘’geçmiş işlemler’’ (Activity log)’u tıklamaktır.Böylece önünüzde açılan sayfada bütün geçmiş işlemlerinizi görürsünüz , sizin hatırlamadığınız bir aktivite yapılmış ise o zaman büyük ihtimalle hesabınız hack’lenmiş demektir .Bu durumda doğrulama için aşağıdaki basamakları kontrol edin.

  • Oturum Açın

Facebook herhangi bir cihazdan giriş yapmış olduğunuz bütün oturumları kayıt altında tutar. Bunu kontrol edebilirsiniz ; böylece sizin kullanmadığınız bir cihazdan yada bulunmadığınız bir yerden hesabınıza giriş yapılıp yapılmadığını görürsünüz .Oturum açılışlarını görmek için ( drop down) aşağı açılan menüyü tıklayın ve menüden’’ ayarlar’’ı seçin. Daha sonra yukarıdan’’ Güvenlik ‘’(security) i seçerek hesabınızda yapılan değişiklikleri görebilirsiniz. Buradan (Edit) ‘’Düzenle’’’ye tıklayın bunun yanında (Where You’re Logged In ) ‘’Nereden Giriş Yaptınız ‘’seçeneğini seçin. Böylece en son oturumunuzla birlikte daha önce açılmış oturumlarınızın hangi cihazlardan açıldığını kontrol edebilirsiniz cihazın IP numarasından işlem yapılan lokasyonu da görebilirsiniz. Tanımlayamadığınız bir yerden oturum açılışı yapılıp yapılmadığını dikkatlice kontrol edin. Bu bilgiye rastladığınız anda hemen cihazı bildiren yazının altında bulunan  (End Activity) ‘’Çalışmayı sonlandır ‘’ a basın. Aşağıda size belirttiğimiz gibi şifrenizi değiştirerek hesabınızı güvenlik altına alın.

HESABI YAPILANDIRIN VE ŞİFREYİ DEĞİŞTİRİN

Burada iki senaryo vardır ,ya hacker hareketinizi sessizce kabullenir yada hesap sicilinizle değiştirme yaparak , sizi hesabınızın dışına atıp hesabı kilitler. Burada herhangi bir senaryoda ne yapacağınızı yazdık :

ŞİFREYİ DEĞİŞTİRMEK VE TEKRAR HESABINIZA GİRMEK

Hacker’in hesap şifrenizi değiştirmesi ve sizi dışarı kilitlemesi durumunda kolaylıkla Facebook hesabınıza bağlı e-mail adresinizle bağlantı kurarak hesaba giriş yapabilirsiniz.

Facebook giriş sayfanızda (Forgotten Account)’’ Hesabımı unuttum ‘’butonuna tuşlayınız.

Bir sonraki sayfada  (Help Facebook find your account) ‘’hesabınızı bulmak için facebook yardımı ‘’vardır. Buraya belirtildiği gibi e-mail adresinizi ,telefon numaranızı , kullanıcı adınızı veya bütün isminizi girin. Bir kere hesabınızı bulduktan sonra Facebook size pek çok seçenek vererek şifrenizi değiştirmenizi ve hesabınızı geri kazanmanızı sağlar.

Burada size şifrenizi sıfırlamanız için ya bir link yollanır ya da cep telefonunuza bir kod yollanır. Bu seçeneklerden herhangi birini kullanarak kolaylıkla şifrenizi sıfırlayıp hesabınızı geri kazanabilirsiniz.

Bunların hepsi çok kolay  ; asıl problem e-mail adresinize ulaşamazsanız ( o da hack’lenmiş olabilir ) ve Facebook’a herhangi bir   telefon numarası girişi yapmamış iseniz ortaya çıkmaktadır. Bu durumda  şifre sıfırlama sayfasının en altında bulunan (No longer have Access these ) ‘’Bunların  hiçbirine erişilemiyor’’ butonuna tıklayınız.

Bir sonraki sayfada Facebook size  e-mail adresinizin şifresini sıfırlamanızı önerir ve aynı zamanda size popular e-mail servislerinin linklerini sunarak şifrenizi sıfırlamanızı sağlar.

Tıpkı Facebook gibi bunlar da sizin şifrenizi sıfırlayarak adresinizi yeniden kazanmanıza yardım ederler. Bütün bunlar Facebook hesabınızı geri kazanmanın kolay yollarıdır. Fakat herşeye rağmen email adresinize ulaşamazsanız, o zaman sayfanın altında bulunan (I can’t Access my email account)’’e-mail hesabıma ulaşamıyorum’’ butonuna basın.

Facebook  sizden daha sonra ‘’ulaşabileceğiniz bir e-mail adresi girmenizi ister böylece Facebook sizinle bu yolla kontak kurmaya çalışır. E-mail adresinizi girin ve ‘’devam et ‘’ (continue) ‘e basın.Bir sonraki sayfada resmi bir  ID  veya iki resmi olmayan ID ile birlikte adınız ,fotoğrafınız ,doğum tarihiniz açıkça görülebilir şekilde girilmelidir ( Bunlar Facebook hesabınızdaki bilgilerle karşılaştırma yapmak için gereklidir.) Pasaport numaranızı , nüfus cüzdanınızı yada bunun gibi sizin kimliğinizi tanımlayan belgeleri sunabilirsiniz.

Dökümanı yüklemek için bir resmini çekin ve (Choose File) ‘’dosya seçin ‘i kulanarak yüklemeyi yapın. Bir kere yükledikten sonra Facebook bunu doğrular ve size  Facebook’a girerken kullandığınız e-mail adresiniz üzerinden hesabınıza erişmenize yardımcı olur.

Güvenlik kontrolüne gidin

Şimdi hesabınızı geri kazandınız ; tekrar hack’lenmemek için hesabınızı güvenceye almalısınız. Facebook hesabı korumanın pek çok yolu vardır. Fakat ben size; hesap gizliliği ihlal edilmiş hesaplar için daha uygun olan yolu tavsiye edeceğim. Bunun için bütün güvenlik adımlarından tekrar geçmelisiniz. Böylece hesabınızı tekrar  riske atmamış olursunuz. Üzülmeyin; bu otomatik bir işlemdir ve sizin kişisel olarak birsiyle karşılaşmanız gerekmez.İlk önce  Facebook’un ‘’Report Compromised Account’’  ‘’Hesabıma Giriş Yapıldı ‘’Sayfasından (My Account is Compromised ) ‘’Hesabıma Giriş Yapıldı’’ yı tıklayın. (Bunu yaparken hesabınıza giriş yapmış olduğunuzdan emin olun).Daha sonra Facebook sizden yeni şifrenizi veya eski şifrenizi girmenizi ister. Bu aşamada yeni şifrenizi girdiğinizden emin olun. Eski şifreyi girmeyin. Eski şifreyi girerseniz yukarıda anlattığımız basamakları yeniden yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra  (Get Started) ‘’ Başla’’ ya tıklayın , o zaman Facebook sizin 4 adımda şifrenizi güvence altına almanızı sağlar. Bu işlem sırasında bütün cihazlardan çıkış yapın aksi halde Facebook bu işleme devam etmenizi engeller.

İşlem aşağıda anlatılmıştır :

1.Şifreyi Değiştirin : Harfler ,rakamlar ve işaretlerin yer aldığı güçlü bir şifre seçin. Bu aşamada (Password Manager ) ‘’Şifre Yönetici’’sini kullanabilirsiniz.

2.En Son Eklenen Aplikasyonlardan Çıkın : Hacker hesabınıza daha sonra istenmeyen iletiler yollamak ya da reklam yayınlamak için çeşitli aplikasyonlar eklemiş olabilir. Eğer sizin eklemediğiniz bir başka aplikasyon görürseniz , basitçe buradan çıkın.

3.Son Aktiviteyi Silin :  Bütün son işlemlerinizİ kontrol edin ve eğer yapmadığınız bir aktivite görürseniz bunu silin.

4.Giriş Alarmı Ayarlayın :  Bu alarm ayarlandığı zaman ; bir başka cihazdan hesabınıza giriş yapıldığında derhal size haber gelir.  Hesabınızı güvende tutmanın en iyi yolu budur. Böylece hesabınızda ne zaman ; ne oluyor bilirsiniz.Yukarıdaki işlemler sizin daha önce hack’lenmiş Facebook hesabınıza tekrar bir hacker’ın giriş yapamaması için yeterlidir. Fakat  Facebook güvenliği bununla sınırlı değildir.

Bunu öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

Facebook hesabınızı güvenceye alın ;

Aşağıda Facebook hesabınızın güvenliği için bazı ipuçları veriyoruz. Bunları yapmanız şart değildir. Fakat sizin için Facebook hesabı güvenliği çok önemli ve hiçbir risk almak istemiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını takip edin.

1.Telefon numarası ekleyin. Telefon numarası eklemek hesabınızın güvenliği için en iyi yollardan biridir. Bu size emailiniz hack’lendiğinde de hesabınıza erişebilmenizi sağlar. Eğer emailiniz hack’lendi ise Facebook

2. Basamağı kullanarak  doğrulama yapın. Telefon eklemek için  Facebook (Settings) ‘’Ayarlar’’ ‘a gidin ve sol menüden ‘’Mobil ‘’ ayarlarına girin ve buradan (Add a Phone) ‘’Telefon Ekle’’  ye tıklayın ,verilen komutları takip ederek  telefon numaranızı ekleyerek , doğrulayın.

Giriş Güvenlik Onayı Ekleyin

Facebook ‘un ikinci doğrulama işlemidir. Şifre ile Facebook ‘a girdiğinizde aynı zamanda telefonunuza bir de kod yollanır. Bunu kurmak  için yine Facebook’un (Settings) ‘’Ayarlar’’’a girin ve (Security ) ‘’Güvenlik’’’e tıklayın. Sonra  (Login Approvals)  ‘’ Giriş Onayı’’ nın yanındaki(Edit)’’ Düzenle’’ye tıklayın ve (Require a Security code) ‘’Güvenlik kodu gerekli’’den onay kutusundan onay verin.Daha sonra (Get Started ) ‘’Başla’’ya tıklayın ve güvenlik için telefon numaranızı doğrulatın. Bundan sonra ne zaman birisi yada birileri hesabınıza girmeye çalışırsa ; aynı şekilde yine telefonunuza gelen kodu doğrulayarak girmek zorundadır.

Hacker ‘ların Hesabınızı Hack’leyebileceği Birkaç Yol : Hacker’ların hesabınızı hack’leyebileceği bir kaç yol vardır. Bunları kontrol edin ve doğru önlemleri aldığınızdan emin olun.

Facebook Hesabım Çalındı

Önemli: Yukarıda anlatılan işlemlerden sonra halen hesabınızı geri alamadıysanız, Facebook Hack Bildiri Sayfasına gitmenizde fayda vardır. Bunun için buraya tıklayın.

Facebook Hesabım Çalındı

Şifre Çalma Siteleri

Hacker’lar sahte bir Facebook giriş sayfası düzenleyerek , girdiğiniz bilgilerin Facebook’a değil kendilerine gitmesini sağlayabilirler. Şifre çalmak, daha çok emailler ve diğer iletişim bilgilerini elde etmek için yapılır.

Eğer güvenilmez birisi size Facebook onayı için bir link yollarsa sakın açmayın. Bilgisayarınız da bunun tehlikeli olduğuna dair bir uyarı verebilir.

Keyloggers (Kullanıcının klavyede kullandığı tuşların kaydını tutan program)

Keylogger’lar klavyede bastığınız tuşları kaydeden bir yazılımdır. Bunun sayesinde kullanıcı adınızı, şifrenizi  ya da yazmış olduğunuz başka hassas bilgilerinizi öğrenirler.

Bunlar genelde hileli programlar için yazılır fakat hacker’lar eğer PC’nize ulaşabilirlerse az önce saydığımız amaçlar için kullanabilirler. İyi antivirüs programı kullanarak keylogger’ları durdurun ve Lastpas gibi şifre yöneticileri kullanın , böylece şifrenizi klavyede yazmak yerine bu program ile otomatik olarak girersiniz.

Facebook Giriş Bilgilerinizi Asla VermeyinPek çok dolandırıcı size facebook şifrenizi almak için çeşitli hediyeler , oyun jetonları vs teklif ederler.Kesinlikle vermeyin. Bilgileriniz bir Facebook çalışanı tarafından istense bile vermeyin.

Sakin Olun ve Hack’lenmiş Facebook Hesabınızı Geri Alın

Eğer daha önce anlatılan basamakları takip ettinizse artık Facebook hesabınızı kullanabilirsiniz. Hesap gerçekten sizin olduğu sürece geri almak imkansız değildir. Fakat bu da, elinizde hesabınıza ait ne kadar bilgi olduğuna bağlıdır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!