Sizler için bir çok günlük örnekleri paylaştık. Hazırlamış olduğumuz yazımızda günlük nasıl yazılır ve günlük nasıl tutulur gibi sorulara da cevap verdik.

Kısaca Günlük Nedir: Gün içinde başımızdan geçen ve yazılmaya değer bulunan olayların belirli bir tarih yazılarak, günü gününe tutulduğu yazılara Günlük denir. Günlük bakıldığında en anlamlı türdür. Çünkü yazılanların başkaları tarafından okunma gibi bir derdi yoktur. Günlük ”ruzname, günce, dert dökme defteri, jurnal, isimleri ile de değerlendirilmiştir.

Günlük Örnekleri

Kısa günlük örneği

Perşembe, 7 Ekim 2013

Bugün erkenden sahile indim. Daha sonra denize girdim. Arkadaşlarım da daha sonradan geldi ve onlarda denize girdiler. Birlikte yüzmeye başladık. Bir süre denize girip çıktık, birbirimiz ile yüzmede yarışıyorduk. Hep birinci oluyordum, yüzmede baya iyiydim.

Denizden bir süreliğine çıktık, aramızdan bir arkadaşımız yoktu. 10 dakika falan fark etmedik, daha sonra bir çığlık duyduk, denizde biri boğuluyor diye. Hemen etrafa bakmaya başladık. Gördük ki bizim arkadaşımız Cafer, çırpınıp duruyordu, telaşlanmıştık. O çok açılmış, biz fark etmedik. Hemen denize atıldım. Oraya doğru yüzmeye başladım.

Onu kolundan tuttum ve sahile doğru yüzmeye başladık. Hiç hali kalmamıştı , baygınlık geçirmek üzereydi. Sahile getirdik, su verdik biraz kendine geldi. Daha sonra ayağına kıramp girdiğini söyledi. Bütün arkadaşlarımız ve ben çok korktuk, iyi ki bir şey olmadı, en sevdiğim arkadaşım o benim.

Güncelleme: Yeni Eklenen Günlükler

17 Kasım 1974

Bugün erken kalktım. Çünkü günlüğüme eklemem gereken o kadar çok şey vardı ki, günlüğümü de yanıma almayı ihmal etmedim.

Ne mi yaptık bugün?

Sabah erkenden kalktık ve babam her zamanki gibi sinirliydi. Ona sinirlenmemesi gerektiğini söylememe rağmen siniri bir türlü yatışmıyordu.

Anneme sinirlenmiş meğerse. Çünkü anneme sabah erken kalkacağımızı ve yol için erzak hazırlamasını söylemiş ama o hazırlamayı unutmuş. Neyse ki, ucuz kurtulduk ve yola çıktık. Yolun ortasında babam her zamanki gibi tekrar tekrar ısıtıp ısıtıp annemin önüne bu olayı tekrar getiriyor ve her defasında sinirlenip onu terslemeye devam ediyordu.

Annem, neyse ki sessiz ve babamı çok seven biri olduğu için kabulleniyordu her şeyi. Ve gideceğimiz yere vardık.

Bitlis’e gittik.

Orada 5 minareli camiyi çok merak ettiği için babamla birlikte önce bu camiye gittik. Hemen yakınındaki bir yerde dürüm aldık ve parkta yedik. Dürüm bir anda beni çok eskiye götürmüştü. Adana’da 1969’da henüz ben 7 yaşındayken yediğim ilk dürüm aklıma geldi. Ve bu dürümün tadı da ona çok benziyordu.

Anneme bir tane daha istediğimi söyledim ama bugün bu günlüğe yazmaya çekindiğim şekilde beni azarlayarak obez olacaksın kızım diyerek kabul etmedi. Ben hiç şişman değilim ki sevgili günlüğüm. Sadece 80 kiloyum. 100 kilo olan amcam benden daha mı iyi söylesene günlüğüm!

Günlük Örneği -1

30 Temmuz 2008

30 Temmuz. Bugün benim doğum günüm. Babam bana çiçekli şemsiye hediye etti ve annem büyük bir kartpostal albümü ve okul için hikayeler verdi. Doğum günü olması harika, herkes çok nazik. Doğum günümde henüz yağmur yağmadı. Bu doğum günümün iyi geçmesi için mükemmel bir gündü. Herkese yaptıklarından dolayı teşekkürler, şimdi uyuma vakti, hoşcakal sevgili günlük.

Günlük Örneği -2

3 Mart 2012

Sevgili günlük,

Ben çok üzüldüm!! Nereden başlayacağımı bile bilmiyorum!

Geometri testimden tamamen başarısız olduğumu düşünüyorum, biliyorum ki daha fazlasını yapabilirdim ve daha fazla çalışmalıydım. Herneyse bugünlük bu kadar yeter, görüşmek üzere sevgili günlük.

Günlük Örneği -3

günlük örnekleri

Günlük Örneği -4

Sevgili Günlük,

Bugün her zaman ki okula geç kaldım. Hocam içeride ders işliyordu. Girip girmemek konusunda kararsız kaldım. Sonra girmeye karar verdim. Hocam o kimleri görüyorum kimleri dedi, neredesiniz Emir Bey dedi, bende saf gibi uyuya kalmışım hocam dedim, Hocam bana bak Emir, dedi bir daha benim dersime geç gelirsen kendine başka sınıf bul dedi, çok utanmıştım, sevdiğim kızda bana bakarak güldü, geçtim yerime oturdum, bir daha geç kalmamaya karar verdim, okuldan çıktıktan sonra direk eve geldim ödevimi yaptım, erkenden uyuyup, sabah çok erken uyanıp, okula bu kez erken gitmek istiyordum.

Günlük Örneği -5

Sevgili Günlük, Tarih: 01.01.2018

Bugün inanılmaz bir gündü adeta yeni doğmuş gibiydim. Okulda ilk günümdü yeni arkadaşlar ile tanışmıştık. Çok eğlenmiştim. Sınıfımıza hocamız geldi. Bizi bütün sınıf ile tanıştırdı. Hepimiz birbirimizi çok iyi bilmezsekte iyi eğlenmiştik. Zaman çok hızlı geçmişti. Yarını iple çekiyordum. Şimdilik bu kadar sevgili günlüğüm

Günlük Örneği -6

Sevgili Günlük, Tarih: 02.01.2018

Bugün okulda yeni bir gündü. Artık heyecanımı yenmiştim, farklı arkadaşlar ile tanışıyordum, kendimi biraz aşmıştım, tenefüs zili çaldığında bir sürü arkadaşımızla dışarıya çıktık, bir sürü değişik oyunlar oynadık, tekrar derse girip tekrar zil çaldıktan sonra oyunlar oynuyorduk, ders zili çaldığında ise hemen derse girip hocayı dinliyordum ilk parmak kaldıranlardan biri oluyordum, bugünüm de çok eğlenceliydi. Şimdilik bu kadar sevgili günlük.

3. Sınıf Günlük Yazma Örnekleri

Pazar, 28 Kasım 2011 Saat 3

Sevgili Günlük; bugün çok acayip bir şey oldu. Pazar günü olması sebebi ile ailem parka gidelim diye tutturdu. Benimde hiç canım bir yere gitmek istemiyor. En sonunda tamam dedim, gidelim. Kalktık erkenden gittik. Bir tane kardeşim var çok uyuz ama yinede seviyorum. Birlikte parkta top oynamaya başladık. Topumuz suyun içine gitti. Kardeşim topun peşinden gitti ve sudan topu almaya çalıştı. Su biraz derinmiş içine düştü üstü başı su oldu. Ailem ona çok kızdı, topu ben atmıştım, gerçekten çok üzüldüm.

Benim yüzümden oldu. Parka gelmemiz ile gitmemiz bir oldu. Onun suya düşmesine çok üzüldüm. Eve geldik ve dedim topu ben attım. Ama yinede kardeşimi suçladılar. Daha dikkatli olabilirsin diye.

Salı, 22 Eylül 2018

Bugün inanılmaz kötü bir gün geçirdim. Umarım bu bana ders olmuştur. Kardeşimin doğum günü vardı. Bütün aile bizdeydi. Doğum gününü kutladık, pastaları kestik herkes pastasını yedi güzel bir gün geçirdik. Gibi duruyordu, kardeşim ile fotoğraf makinesini paylaşamayana kadar, o çekti ben çektim, en sonunda hızla geldi, bende kenara çekildim, kafasını masaya çarptı.

Kafasından kanlar akmaya başladı, hemen hastaneye götürdüler, dikiş attılar çok şükür kanı durmuştu. Ertesi gün taburcu ettiler. Bana çok iyi ders oldu ki, biriyle bu kardeşin de olsa inatlaşmayacaksın.

2. Sınıf Günlük Yazma Örnekleri

Çarşamba, 23 Ağustos 2017

Bugün çok mutluyum. Ailecek tatile gidiyoruz. Annem eşyaları hazırladı ve babamda gereken ihtiyaçlarımızı aldı ve yola çıktık. Kaplıcaya doğru yola çıktık. Babam arabayı kullanıyordu, birden önümüze tavşan çıktı. Babam aniden fren yaptı ve biz çok korktuk. Tavşan da kaçtı gitti. Daha sonra kaplıcaya vardık. Eşyalarımızı yerleştirdik. Havuza gitmek için çok heyecanlıydım. İlk havuzumuza gittik. Çok sevinçliydim. Çok güzeldi. Oynadım ve yüzdüm. Akşam da dondurma yemeğe gittik, dondurmamızı yedik. Bugün benim için çok mutlu bir gündü, o tavşanda karşımıza çıkmasa daha iyi olabilirdi.

Cumartesi, 19 Eylül 2011

Sevgili günlük, bugün okulun ilk günüydü, çok heyecanlıydım. Yeni arkadaşlar ile tanışmıştım. Annem beni bırakıp gitti okula daha sonra öğretmenim çok fazla ders anlatmıştı. Okulu ve arkadaşlarımı çok sevmiştim. Çok güzel vakit geçirmiştik. Oyun oynadık. Eve geldim, hocanın vermiş olduğu ödevleri yaptım. Yarın okula gitmek için çok heyecanlıydım.

1. Sınıf Günlük Örnekleri

Cumartesi, 14 Ağustos 2019

Sevgili günlük, bugün teyzemgile gittik. Orada arkadaş vardı oyun oynadık. Telefonda oyunlar vardı onuda oynadık. Hep birlikte çok güzel vakit geçirmiştik. Misafirliği çok sevmiştim. O yüzden sürekli misafirliği gitmek istiyorum. Oyun oynamayı da çok seviyorum.

Cuma, 15 Kasım 2016

Merhaba, sevgili günlük bugün biraz üzgünüm. Annem beni parka götürmedi. Hava soğuk dedi. Halbuki dışarı çok güzeldi. Arkadaşlarım dışarıda top oynuyordu, ben ise evde kalmıştım. Dersimi de yapmıştım ama genede götürmedi, çok üzgünüm.

Günlük Nasıl Yazılır

1.Metot: Günlüğün Çeşidine Karar Vermek

İlk olarak yazmak istediğiniz günlüğün çeşidine karar vermelisiniz. Bunu yaptıktan sonra yazı tipiniz nasılsa ona göre not defteri, ofis defteri yada notebook gibi kırtasiyeden kilitli günlük defteri almalısınız. Sayfaların tamamı ile boş olmasına ve düzgün olmasına özen gösterin.

2. Metot: Günlük İçin Özel Bir Kalem ve Defter Belirlemek

Kendinize ait özel bir günlük kalemi belirlemeniz iyi olacaktır. Hem o kalemi gördüğünüzde direk aklınıza günlük gelecektir. Ayrıca dolma kalem olmasında yarar vardır. Yazı tipiniz büyükse büyük günlük defteri düşünebilirsiniz ama yazı tipiniz ufak ise normal günlük defteri belirleyebilirsiniz. hem yanınızda da taşıyabilirsiniz.

3. Metot: Gün Belirleme

Günlüğü yazmak için belirli bir gün belirleyebilirsiniz, örneğin pazartesi çarşamba pazar gibi yada günlüğünüzü yanınızda taşıyorsanız, sakin bir mekan bulup zihninizi boşaltmak için yazabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde yaparak size alışkanlık kazandıracaktır, aksi halde belirli süreden sonra yazmayı bırakabilirsiniz.

4.Metot: Mekan Belirleme

Mekan en önemli etmenlerden biridir. Cafede, kendinize ait odanızda size özel bir mekan belirleyip günlüğünüzü yazmalısınız, nerede en iyi hissediyorsanız orayı belirleyin ve yazmaya başlayın.

5. Metot: Günlüğe Tarih At

Bu belkide en önemli faktörlerden birisidir. Günlüğünüze kesinlikle tarih atın, ileride çok şaşıracaksınız hem bu sizin kararlarınızı ilerde belirleyen etmenlerden biri olabilir.

6.Metot: Günlüğü Yazmaya Başlamak 

İşte belkide en önemli yerdesiniz, yazmaya başlamak burada sadece siz varsınız, rahat olun kafanızı toparlayın ve içinizdekileri kağıda dökmeye başlayın. Gün boyu yaşadığınız zorlukları, neşelerinizi duygularınızı açık bir şekilde ifade edebilirsiniz. Artık burası sizin dünyanız, başkalarından kendinizi arındırarak duyguları dile getirme zamanı.

7. Metot: Yazdıklarını Geri Oku ve Kişiselleştirme Yap

Bu metot sizi günlüğe daha çok bağlayacaktır. Yazdıklarınızı geri okursanız ve daha çok kişiselleştirme yaparsanız, aslığa günlükten kopmazsınız.

8.Metot: Günlüğü Yazmaya Devam Et

Günlüğe ne kadar ilgi gösterirseniz, o kadar değerli olacaktır. Günlük nasıl tutulur noktasında eğer bunları göz önünde bulundurursanız iyi bir şekilde günlük tutabilirsiniz, ayrıca günlüğü sürekli yazmaya devam edin.

Günlüğe Nasıl Başlanır

Günlüğün türünü belirledikten sonra yazma aşamasına geçebilirsiniz. Peki günlüğe nasıl başlanır, gelin birlikte bakalım.

  • İlk olarak  sağ üste tarih atarak başlamalıyız. İsterseniz saati de yazabilirsiniz.
  • Sevgili Günlük diye başlayabilirsiniz. Tabi birine hitap cümlesi ile de başlayabilirsiniz.
  • Daha sonra birinci ağızdan yazmaya başlayın. Yani ben, benimki kelimelerini sıklıkla kullanmanız gerekmektedir.
  • Günlüğü bitirirken bir iki cümle ile günü özetlemeyi unutmayın.
  • Günlüğe dönüp baktığınızda sizi mutlu ediyorsa aynı şekilde yazmaya devam edin ama mutsuz olduğunuz şeyler varsa onları yazmaya bilirsiniz.
  • Günlük bir nevi geçmiş ile gelecek arasındaki bağı kuran görevi üstlenir.

Yorumlar (7)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 1 ay önce

Teşekkürler

Anonim 1 sene önce

9/ Sınıf içinde yazarmisiniz?

Hydkfgjdkgggkk 1 sene önce

Güzel olmuş

Sanne ksjdhdģ5tyutwğjVr3jQtjskeiahv rih

ARIANA GRANDE 1 sene önce

ben gunlugumu daha farklı yazıyorum baslık; selam sevgili gunluk ben boyle yaziyom

Anonim 2 sene önce

Çok teşekkür ederim siz olmasaydiniz
sözlü notum düşük olurdu.

Ece 4 sene önce

Çok beğendim peki devamı gelirmi

(A) 4 sene önce

sen muhteşem bir sayfasın saol