Günlük örnekleri, günlük ev ödevi nasıl yazılır, günlük nasıl yazılır, günlük nasıl tutulur, günlük örneği, gunluk ornekleri ve günlük yazma örnekleri konusuna değineceğiz. Sizler için bir çok günlük örneklerini paylaştık. Hazırlamış olduğumuz günlük yazma örnekleri ve günlük tutma örnekleri. Günlük örneklerine geçmek isterseniz, makalenin en sonunda günlük örnekleri kısmına bakabilirsiniz.

[adinserter name=”Block 2″]

Günlük:  Gün içinde başımızdan geçen ve yazılmaya değer bulunan olayların belirli bir tarih yazılarak, günü gününe tutulduğu yazılara Günlük denir. Günlük bakıldığında en anlamlı türdür. Çünkü yazılanların başkaları tarafından okunma gibi bir derdi yoktur. Günlük ”ruzname, günce, dert dökme defteri, jurnal, isimleri ile de değerlendirilmiştir.

günlük örnekleri

Türk Edebiyatında Günlük

[adinserter name=”Block 2″]

Edebiyatımızda ilk günlükler olarak Divan Edebiyatındaki  Evliya Ç. Seyahatnamesi ile Ruznameler bilinmektedir. Bu arada modern anlamda günlük Tanzimat’tan itibaren edebiyatımıza girmekle birlikte, çok fazla gelişme gösterememiştir. Günlük ilk defa kullanan Falih Rıfkı Atay’dır. Edebiyatımızda ise ilk günlüğümüz 1898 yılında Direktör Ali Bey’in yazdığı ‘Seyehat Jurnali’dir. Servet-i Fünun döneminde Nigar Binti Osman tarafından yazılan ölümünden sonra 1959 yılında basılan ”Hayatımın Hikayesi” isimli kitabı Batılı ölçülerde ilk günlüklerden sayılmaktadır. Günlük asıl sıçramasını Nurullah Ataç ile yaşamış olup ”Günce, Uçuş Günlüğü” en önemli eserleridir.

  • Oktay Akbal; Yeryüzü Korkusu
  • Falih Rıfkı Atay; Yolculuk Defteri
  • Tomris Uyar; Gündökümleri
  • Cemil Meriç; Jurnal
  • Oğuz Atay; Günlük
  • Cemal Süreya; Günler
  • Cahit Zarifoğlu; Yaşamak
  • İlhan Berk; El Yazılarına Vuruyor Güneş
  • Adalet Ağaoğlu; Damla Damla Günler
  • Nuri Pakdil ve Orhan Burian günlük türünde eserler veren önemli sanatçılarımızdır.

günlük örnekleri

Dünya Edebiyatında Günlük

[adinserter name=”Block 2″]

Günlüğün tarihteki ilk örnekleri bakıldığında Latin ve Eski Yunan edebiyatlarında görülmektedir. Senenin belli zamanlarında oluşan gökyüzü hareketlerinin günü gününe aktarıldığı düşünülür. Bu arada Romalılar günlük işleri yazmak için tuttukları ”commentraii” adlı belgelerin günlük olduğu söylenir. Frans Kafka, Victor Hugo, Andre Gide de günlük (günce) türünde eserler vermişlerdir. Bakıldığında 1409 – 1431 yıllarında Fransız papanın tutuğu Parisli Bir Burjuvanın Günlüğü VI. ve VII. Charles dönemini ile ilgilenenler için çok önemli bir belgedir. İngiliz günlük yazarlarından John Evelyn’in Diary adlı günlüğü 17. yüzyıl İngiltere’sinin toplumsal ve kültürel yapısını aydınlatmaktadır.

[adinserter name=”Block 1″]

Not: Günlük (günce) ile Anı birbirine karıştırmamalıyız. Günlük, tarih atarak günü gününe yazılırken, Anı ise olayların üstünden zaman geçtikten sonra yazılır.

günlük örnekleri

Günlüğün özellikleri de şunlardır:

1- Okuyucular dikkate alınmadan yazılan günlükler, çok özeldir.

2- Günlükler bir deftere yazılabileceği gibi daha kullanışlı ve daha uzun ömürlü ve saklanması bakımından bir ajandaya da yazılabilir.

3- Günlükler her gün yazıldığı için kısa olabilir.

4- Günlükleri kısaca açıklamak gerekirse, ne gün yazıldığını belirtmek için tarih atılan, her gün sonunda o gün olup bitenin olaylarla ilgili yorumlar, sıcağı sıcağına anlatıldığı, değerlendirmeler yapıldığı yazılardır.

5-  Duyguların, düşüncelerin yoğun olduğu anlarda sıcağı sıcağına yazılan günlüklerin anlatımı geliştirmede önemli bir yararı vardır.

6- Bu yazılar yazarının yaşamından izler taşıdığı için, günlükler samimi, duygusal ve içtendir.

Günlük Örnekleri

[adinserter name=”Block 1″]

Güncelleme: Yeni Eklenen Günlükler

17 Kasım 1974

Bugün erken kalktım. Çünkü günlüğüme eklemem gereken o kadar çok şey vardı ki, günlüğümü de yanıma almayı ihmal etmedim.

Ne mi yaptık bugün?

Sabah erkenden kalktık ve babam her zamanki gibi sinirliydi. Ona sinirlenmemesi gerektiğini söylememe rağmen siniri bir türlü yatışmıyordu.

Anneme sinirlenmiş meğerse. Çünkü anneme sabah erken kalkacağımızı ve yol için erzak hazırlamasını söylemiş ama o hazırlamayı unutmuş. Neyse ki, ucuz kurtulduk ve yola çıktık. Yolun ortasında babam her zamanki gibi tekrar tekrar ısıtıp ısıtıp annemin önüne bu olayı tekrar getiriyor ve her defasında sinirlenip onu terslemeye devam ediyordu.

Annem, neyse ki sessiz ve babamı çok seven biri olduğu için kabulleniyordu her şeyi. Ve gideceğimiz yere vardık.

Bitlis’e gittik.

Orada 5 minareli camiyi çok merak ettiği için babamla birlikte önce bu camiye gittik. Hemen yakınındaki bir yerde dürüm aldık ve parkta yedik. Dürüm bir anda beni çok eskiye götürmüştü. Adana’da 1969’da henüz ben 7 yaşındayken yediğim ilk dürüm aklıma geldi. Ve bu dürümün tadı da ona çok benziyordu.

Anneme bir tane daha istediğimi söyledim ama bugün bu günlüğe yazmaya çekindiğim şekilde beni azarlayarak obez olacaksın kızım diyerek kabul etmedi. Ben hiç şişman değilim ki sevgili günlüğüm. Sadece 80 kiloyum. 100 kilo olan amcam benden daha mı iyi söylesene günlüğüm!

Günlük Örneği -1

30 Temmuz 2008

30 Temmuz. Bugün benim doğum günüm. Babam bana çiçekli şemsiye hediye etti ve annem büyük bir kartpostal albümü ve okul için hikayeler verdi. Doğum günü olması harika, herkes çok nazik. Doğum günümde henüz yağmur yağmadı. Bu doğum günümün iyi geçmesi için mükemmel bir gündü. Herkese yaptıklarından dolayı teşekkürler, şimdi uyuma vakti, hoşcakal sevgili günlük.

Günlük Örneği -2

3 Mart 2012

Sevgili günlük,

Ben çok üzüldüm!! Nereden başlayacağımı bile bilmiyorum!

Geometri testimden tamamen başarısız olduğumu düşünüyorum, biliyorum ki daha fazlasını yapabilirdim ve daha fazla çalışmalıydım. Herneyse bugünlük bu kadar yeter, görüşmek üzere sevgili günlük.

Günlük Örneği -3

günlük örnekleri

Günlük Örneği -4

Sevgili Günlük,

Bugün her zaman ki okula geç kaldım. Hocam içeride ders işliyordu. Girip girmemek konusunda kararsız kaldım. Sonra girmeye karar verdim. Hocam o kimleri görüyorum kimleri dedi, neredesiniz Emir Bey dedi, bende saf gibi uyuya kalmışım hocam dedim, Hocam bana bak Emir, dedi bir daha benim dersime geç gelirsen kendine başka sınıf bul dedi, çok utanmıştım, sevdiğim kızda bana bakarak güldü, geçtim yerime oturdum, bir daha geç kalmamaya karar verdim, okuldan çıktıktan sonra direk eve geldim ödevimi yaptım, erkenden uyuyup, sabah çok erken uyanıp, okula bu kez erken gitmek istiyordum.

[adinserter name=”Block 1″]

Günlük Örneği -5

Sevgili Günlük, Tarih: 01.01.2018

Bugün inanılmaz bir gündü adeta yeni doğmuş gibiydim. Okulda ilk günümdü yeni arkadaşlar ile tanışmıştık. Çok eğlenmiştim. Sınıfımıza hocamız geldi. Bizi bütün sınıf ile tanıştırdı. Hepimiz birbirimizi çok iyi bilmezsekte iyi eğlenmiştik. Zaman çok hızlı geçmişti. Yarını iple çekiyordum. Şimdilik bu kadar sevgili günlüğüm

Günlük Örneği -6

Sevgili Günlük, Tarih: 02.01.2018

Bugün okulda yeni bir gündü. Artık heyecanımı yenmiştim, farklı arkadaşlar ile tanışıyordum, kendimi biraz aşmıştım, tenefüs zili çaldığında bir sürü arkadaşımızla dışarıya çıktık, bir sürü değişik oyunlar oynadık, tekrar derse girip tekrar zil çaldıktan sonra oyunlar oynuyorduk, ders zili çaldığında ise hemen derse girip hocayı dinliyordum ilk parmak kaldıranlardan biri oluyordum, bugünüm de çok eğlenceliydi. Şimdilik bu kadar sevgili günlük.

Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Ece 6 ay önce

Çok beğendim peki devamı gelirmi

(A) 10 ay önce

sen muhteşem bir sayfasın saol