Arkadaşlar bu yazı çok uzun bir yazı yalnız burada şöyle bir şey var, tamamı ile tecrübelerden ve yaşantıdan çıkarılmış bir yazı, yani okurken bunu göz önüne alırsanız sevinirim. Belki uzun diye hemen yazıdan çıkabilirsiniz ama lütfen ilginizi çekerse baştan sona kadar okuyunuz. 

Üniversite Hangi Bölümü Tercih Etmeliyim konusunda tecrübelerimizi paylaştığımız makalemizde, biraz derinden konuyu ele aldık. Umarız sıkılmadan okursunuz, yaşanmış olan kendi hikayemizi anlatmak istedik, umarım faydalı olur.

Hangi Üniversite Hangi Bölüm

Merhaba ben valiente,  Üniversite mezunuyum, Siyaset bilimi ve kamu yönetimini bitirdim ayrıca  aöf den adaleti bitirdim liseyi de açıktan okudum, Kitap okumayı, yüzmeyi, gezmeyi, dilleri araştırmayı ve genel araştırma yapmayı seviyorum. Şu anda webhakim.com da editörlük yapıyorum yazmayı seviyorum araştırmak çok hoşuma gidiyor.

Hi, I’m valiente, I’m a university graduate, I graduated from political science and public administration, I’m also a graduated of Justice, I love reading, swimming, traveling, researching languages and doing general research. I’m currently an editor at webhakim.com I love writing and I like to investigate.

Привет, я valiente, я выпускник университета я закончил политологию и государственное управление я также выпускник юстиции, я люблю читать, плавать, путешествовать, изучать языки и проводить общие исследования. В настоящее время я редактор на webhakim.com. Я люблю писать, и мне нравится исследовать.

Hi, ich bin valiente, ich bin ein Universitätsabsolvent, ich habe Politikwissenschaft und öffentliche Verwaltung studiert, ich habe auch Justiz studiert, ich liebe es zu lesen, zu schwimmen, zu reisen, Sprachen zu erforschen und allgemeine Forschung zu betreiben. Ich bin derzeit Redakteur bei webhakim.com. Ich liebe es zu schreiben und recherchiere gerne.

Rahat olun arkadaşlar dil öğrenin muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur! kendimize güvenelim üniversiteye gidersek de gitmezsek de biz bu dilleri öğrenelim, bizim en büyük sermayemiz olsun bize o kadar zor gösterdiler ki kimse bizden ekstralar beklemiyor.

Konuşun, 2 tane kelime öğrenin konuşun dilleri bir biri ile yarıştırın tarihimizde insanlar en az 3 dil biliyorlardı, bize yok onlar gavurca yok bizim öz Türkçe’miz var deyip durdular.

Sana Türkçe öğrenmeye diyen yok tabi ki öğrenmeliyiz ama dünyayı anlamımız için bunları bilmemiz gerekiyor. Kendimize bir yer bulmak için bunlar şart, tabi diller kolay değil size dil öğrenmek ile en büyük tavsiye kelime öğrenmeniz.

Adam alman kendi keine eine bunları bile zor zar biliyorlar nere gelecek diye, takılmayın eğer gerçekten öğrenmek istiyorsanız bırakın kitapları, gramerleri ders çalışır gibi yapmayın.

Çocuk dili ders çalışarak mı konuşuyor? Bize öyle alıştırıldık ki bizim ülkemizde eminim 3 dilin altında konuşan insan olmaz ama bize ders diye dayatıyorlar.

Çoğumuz dinlemiyoruz bile dersleri benim tezim bizim ülkemiz de ders niyetinde değil de normal seçmeli olarak verildiği takdirde ve derslere ingiliz dersine ingiliz, almanca dersine alman, rusça dersine rus girerse daha farklı olacağını düşünmekteyim neyse arkadaşlar biz konumuza dönelim.

Arkadaşlar merhaba ben  valiente, sizlere eğitim, üniversite ve bölümler hakkında bilgiler vermeye çalışacağım faydalı olması dileği ile ama ilk önce kendimi eğitim konusunda tanıtmama izin verin:

Arkadaşlar ilk önce baştan başlamak gerekirse herkes gibi  düz liseye gittim ve oranın 1 yıl hazırlığı vardı maalesef o hazırlığı geçemedim yada şöyle diyelim bir türlü okulu sevemedim okumayı sevmedim daha sonra babamın yanında çalışmaya başladım ama bana sürekli en azından liseyi bitirmemi söylüyorlardı.

Bende açık öğretime yazıldım yazıldığımda 2007 yılında  lise 3 yıldı 149 kredi ile  2009’da mezun oldum tabi 2 yılda nasıl bitirdin diyorsanız sağ olsun devletimiz son 9 kredisi kalanlar için Ankara’da bir sınav açtı oraya gidip girmiştim ve mezun olmuştum.

Arkadaşlar sonra okulu hiç sevmeyen okuldan hiç haz almayan o kişi gitti. Rabbim öyle bir okuma aşkı verdi ki, tabi ki bir vesile gerek mi gerek, o dönemde hatırlar mısınız bilmem 2006-2008 arası KÖPRÜ dizisi oynadı.

O dizi bana öyle bir ilham oldu ki Vali’yi oynayan Erdal beşikçioğlu ( Faruk Yazıcı) komutanı oynayan korel cezayirli ve genel kadrosu ile tam anlamıyla beni etkilemişti bende hedef olarak kaymakam yada Vali olmak istemiştim, hani klasik olacak ama bir film, kitap veya dizi ile hayatım değişti derler ya benimki de aynen öyle oldu.

Tam lise den mezun olduğum yıla denk gelmişti, bir şeyler yapmalıydım açtım bir şeylere, hayatımda o güne kadar 2 kitap bile zor okumuşumdur, sonra dedim ki ben de onun gibi olabilir miyim dedim ve siyaset bilimi ve kamu yönetimi okumaya karar verdim, tabi bunun için sağlam bir ders çalışmak gerekiyordu.

Eşit ağırlıkçı olarak matematik yapmam gerekiyordu, işin açıkçası ne sözelim iyiydi ne de sayısalım ama bir yerden başlamak gerekiyordu ve hafta da bir kitap okumaya başladım.

Bu arada hem babamın yanında çalışıp hemde kendimi geliştirmeye çalışıyordum, daha sonra dershane zamanı gelmişti ve dershaneye yazıldım ilk olarak matematik yapamayacağımı düşünerek sözel kısmına yazıldım kendimi adeta kısıtlamıştım.

Biraz zaman geçtikten sonra böyle olursa istediğim bölümün gelmeyeceğini anladım ve EA bölümüne geçmeye karar verdim biraz zaman geçtikten sonra adeta bana çin alfabesi gelmişti özellikle MAt2 de  hayatımda ilk defa duyduğum terimler vardı gel zaman git zaman oldu sınavlara girdik kazanamamıştım.

Daha sonra dedim ki bu mat ve mat2 ya beni alır ya ben onu alırım dedim ve tekrar dershaneye yazıldım ve çok iyi bir şekilde hazırlanmaya başladım yalnız dershanede hocalar anlatıp anlatıp geçiyordu.

Sonra bu böyle olmaz dedim  o dönemde bu kadar videolar da yoktu sadece ekol hoca vardı onu oturdum ve izledim. Allah a şükür ki yol kat etmeyi başlamıştım kendime şöyle bir yöntem çıkarttım mat 2 de dedim ki bu mat 2’nin konularına Ligimizdeki takımlar ile eşleştireyim ve başladım.

Gs= İNtegral           FB=Türev              Trabzon=Limit              Beşiktaş= Trigonometri            Gençlerbirliği=Logaritma böyle böyle kendime bi eşleştirme yaptım hem benim için eğlenceli hemde böyle ders çalışmak daha da hoşuma gitti 2 yılın sonunda mat2 den bir haber olan ben mat 2 den 17 net yapmıştım benim için çok özel bir şeydi ve artık sınavlar gelmişti girdik zaman geçti ve kazanmıştım Siyaset bilimi ve kamu yönetimi geldi.

Arkadaşlar eğer buraya kadar beni sabırla dinleyip ikinci bölüme geçtiyseniz teşekkür ederim,

şimdi belki bazı arkadaşlar bize ne bundan diyebilir ama bunla giriş yapmamdaki amaç İnanç kendimize inanmak Öz güven yapamam edemem benden olmaz bunları bir kenara bırakın ve kendinize güvenin ve nelere başarabileceğinizi görün ÖN YARGI mat olmaz mat2 hiç olmaz arkadaşlar yaklaşık olarak 8 yıl dersten uzak kaldım ve başladığımda mat ve mat2den bir haberdim inandım ve ön yargılarımı kırdım ve başardım.

Burada açık liseyi okumak isteyen arkadaşlar varsa durmasın başlasın bitirebilir miyim demeyin yapabilirsiniz, üniversiteyi kazanabilir miyim demeyin kazanırım deyin, üniversiteyi okuyabilir miyim demeyin eğer inanırsanız yapabilirsiniz. Hiç bir şey için geç değildir!!!

Şunu da söylemeliyim ki herkesin kendisine göre bir felsefesi vardır ve kendisine göre değerli sözleri vardır benimkiler ise;

”Tırnağın varsa başını kaşı”

”El elin eşeğini Türkü çağırarak ararmış”

”Elden gelen öğün olmaz oda vakti zamanında bulunmaz”

”İmkanın sınırını görmek için, imkansızı denemek lazım” ”Fatih Sultan Mehmet”

”Kurşun kalem kadar mütevazı bir şey daha görmedim. Yazmaya devam edebilmesi için devamlı küçülmesi gerekiyor.” -Anonim-

T.Huxley

”Her şey hakkında bir şey öğrenmeye ve bir şey hakkındaki her şeyi öğrenmeye çalışın.”

“Yüksekliği istedim, onu alçak gönüllülükte buldum…” Hz. Ali

“Farklı olun, farklı düşünün. Sıradan işler yapmaktansa aykırı işler ortaya koymak size farklılığı getirecektir…” Steve Jobs

”2 kişi az 3 kişi fazla” bunlar benim kulağıma küpe oldu.

şimdi gelelim asıl meselemize herkesin aklında bazı spesifik sorular var, üniversite de hangi bölüme gitmeliyim, üniversite de hangi bölümü tercih etmeliyim, üniversite de hangi bölümleri iş imkanları sağlıyor, bu sorular çok özel ve çok güzel tabi ki de bu soruları sormalıyız kendimize

Arkadaşlar öncelikle Türkiye’de okunacak en iyi bölümler diye herkes araştırmalar yapmakta, doğal olarak mezun olduğunda iş kaygısı olmadan işinin hazır olmasını istemekte gelin şöyle sırasıyla bir bakalım;

Tıp Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Eczacılık Fakültesi

Psikoloji

Hukuk Fakültesi

Makine Mühendisiliği

Elektronik Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

İlköğretim Matematik Öğretmenliği

Eczacılık

Yazılım Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği

Beslenme ve Diyetisyenlik

Veterinerlik

Hemşirelik

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Mimarlık

İktisat

Kamu Yönetimi

İşletme

Uluslararası ilişkiler

Arkadaşlar böyle devam edip gitmekte şimdi yazdığım bölümler içinde çok yüksek puanlı olanlar da var çok düşük puanlı olanlarda buradaki yazdığım bölümler ile ilgili olarak hemen hemen herkesimden arkadaşım da var bir çok farklı kişilerle de görüştüm hala görüşmekteyiz en üst seviye olarak Doktorluğu geçersek, mühendislik olsun, hukuk olsun İBBF bölümleri olsun buradaki sihirli kelime kendini geliştirmekten geçiyor. Nasıl mı,

Freunde, verbessere dich, lerne Sprachen, die Sprachen, die ich gelernt habe, waren für mich sehr nützlich, aber zumindest das, was ich gelernt habe, war hilfreich.

Друзья, совершенствуйте себя, изучайте языки, языки, которые я выучил, были очень полезны для меня, но по крайней мере то, что я выучил, было полезно.

You learn different languages It was very useful to me, Maybe I don’t know exactly but It really worked for me.

kısa bir dil arası verdik diller ile oynayın arkadaşlar korkmayın hatalar yapın bizim dilimizi öğrenen İstanbul Türkçesi konuşmuyor,  2 kelime öğrenin ve onlar ile oynayın sonra artacaktır, ich bin valiente, ich bin schüler und Ich komme aus der Türkei, sayılar ein, zwei, drei, vier, fünf, sechs, seieben, acht, neun, zehn, only speak it does not matter every language basic easy yeterki iste from past to the present day Языки очень просты mesela arkadaşlar, Rusça’da TOKAME bunu ben kodladım nedir bu Türkçe Rusça aynı olan harfler T aynı O aynı K aynı A aynı M aynı E aynı Rusça ve Türkçe’de aynı harfler gerisi farklı ama basit insan bilmediği şeyden korkar, bilirsen yaparsın, yapmak için öğrenmek lazım, öğrenmek için de başlamak lazım, başlarsan yaparsın, ilk önce alfabeden başlayın bizim alfabede ”C” C onlarda  S demiş biz ”y” y  demişiz onlar u demiş… böyle gidiyor.

neyse arkadaşlar konumuza tekrar dönelim

Arkadaşlar hangi bölümü okursanız okuyun kendinizi geliştirin, bakın ilk önce mühendislikten gidecek olursak, Makine Mühendisliğini okuyan ve bitiren bir arkadaş Makine Mühendisliğinde 3.sınıfta iken okuduğu ildeki fabrikada çalışmaya başladı ve okulu bitirdikten sonra oranın mühendisi olarak çalışmaya devam etti, sonra askerlik araya girdi, gitti geldi,  sonra İstanbul’a gitti sonra orada Alman firmasına girdi ve şu anda müdürlüğe kadar yükseldi. Diğer bir örnek ise farklı üniversitede Makine Mühendisliği okuyan farklı bir arkadaşım makine mühendisliğinden öyle dert yanıyor ki neredeyse abi biz nere düştük diyor bırakmak üzere bölümü.

Mesela diğer bir örnek ise Bilgisayar Mühendisliği o kadar önü açık bir bölüm ki anlatılmayacak kadar; fakat biz o kadar basite alıyoruz ki; bu bölümü okuyan çok arkadaşım var, bakın şöyle söyleyebilirim bazı arkadaşlar bölüme başlıyor sonra bu nasıl bölüm diyor bölümü değiştiriyor.

Daha sonra bir diğeri 4.sınıfa geliyor bana göre değilmiş diyor, arkadaşlar okuyacağınız bölümü analiz edin gitmeden önce bölümler ile ilgili fikirler alın tabi.. Bakın biri bilgisayar bölümünü yazıyor yada bilgisayar ile ilgili bölümleri yazıyor, hayatında bölüm ile ilgili araştırma yapmamış sonra bölüme gelmiş olay çok farklı bu nasıl bölüm diyebiliyor, bakın çok yakın arkadaşlarımdan bazıları bölümü değiştirdi, inşaat mühendisliğine geçti, bazısı tamamen okulu yarıda bıraktı, diğer arkadaşım bölümü bitirdi, kendi ile alakalı olmayan farklı bir iş ile uğraşıyor, farklı bir arkadaşım ise Kıbrıs da bilgisayar mühendisliğini okudu ama oda maalesef çok farklı bir iş ile meşgul.

Bunlar olumsuz arkadaşlardı tabi ki bilgisayar mühendisliğinde iyi olan yok mu var mesela bir arkadaşım ise İTÜ bilgisayar  mühendisliğini bitirdi ve öyle projelere imza attı ki kendini bir çok yerden istediler özellikle ABD’de den ve şu anda çok iyi bir yerde.

Arkadaşlar hangi bölüm olursa olsun lütfen araştırın körü körüne istemeyin, en azından istediğinizi bölümü bir okuyan arkadaş ile görüşün forumlarda konu açmaktan bahsetmiyorum yüz yüze görüşün arayan bulur hangi bölüm olursa olsun. Bakın bir örnek daha;

Kadın Doğum uzmanı bir arkadaşım bu işi yapmakta ve çokta iyi yapmakta ve istediği bu bölüme çokta severek girmişti fakat işin o kadar zorluğundan ve yoruculuğundan bahsediyor ki, bu bölümü okumasaydım iyiydi diyor,kolay bir iş değil her gün can ile oynuyorsunuz ve direk doğum ile ilgili can ile ilgili, bazen o kadar riskli doğumlardan bahsediyor ki gerçekten çok korkuyorsunuz acaba bir şey olur mu falan diye çok şükür bugüne kadar doktorluğunda her hangi bir kötü olay ile karşılaşmadı bir yandan da severek yapıyor ama yine sonuçta en azından doktorluk ile ilgili başka bölüm yazsaydım diye biliyor


Pdr okuyan bir arkadaşım mezun olduğunda sınava girdi ve o kadar iyi çalışmıştı ki kısmette olacakmış hemen atandı atanamayan ise sıkıntıları devam ediyor kendimizi bilelim yolumuza bakalım araştırma çok önemli

İlahiyat okuyan arkadaşım çalışmaya KPSS’ye çalışmaya 3.sınıfta başladı ve mezun olduğunda sınava girdi 82 puan alarak atandı farklı bir arkadaş ise maalesef okulu bitirdikten sonra çalışmaya başladı ve hala 2 yıldır çalışıyor KPSS ye ve puanı almaya çalışıyor erken teşhis ve erken araştırma hayat kurtarır, o arkadaş benim atanmam için ne gerek dedi bunların önünde duran KPSS idi ve 3.sınıfta çalışmaya başladı ve atandı erken kalkan yol alır diye boşuna dememişler.

Elektronik Mühendisliğini okuyan  bir arkadaşım var  babasının mesleğini yapıyor, babası da elektronik mühendisi ve çok iyi bir fabrikada çok yüksek maaşla çalışmakta arkadaşım da bitirdi ve oda iyi bir fabrikada elektronik mühendisi olarak çalışmaktadır. Ama farklı bir elektronik mühendisi olmuş arkadaş ise işsizlikten yakınmakta ve okuduğu bölümden pişman olmaktadır.

şimdi gelelim asıl meselemize maalesef bizim ülkede öyle bir sorun var ki İBBF  Arkadaşlar меня зовут valiente, i am valiente, ich bin valiente, ben valiente olarak Siyaset bilimi ve kamu yönetimini bitirdim tabi doğal olarak da diğer bölümler kadar olmasa da İBBF’den İktisat, uluslararası ilişkiler, işletme, kamu yönetimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi ve türevlerinden bir sürü arkadaşım oldu, Bakın arkadaşlar maalesef biz bu fakülteye ve bölümlere öyle göz ile bakıyoruz ki ele ayağa düşmüş, nere gelirse gelsin bu bölümlerden hangisi olursa olsun önemli değil biri gelsin yeter, hoca dershaneye giderken yanımda bir çocuğu kaldırdı nere gitmek istiyorsun hedefin ne dedi, nere gelirse dedi.. Bakın bu bölümleri lütfen küçümsemeyelim maalesef toplum olarak da bu bölümlere karşı algımız çok kötü.

Bakın webhakim.com’da Türkiye’de okunacak en iyi bölümler diye bir yazım var okumanızı tavsiye ederim bakın sadece bir iki içerikten bahsedeceğim

 • ABD’deki okunması gereken ilk üç bölüm      Teknoloji, medyaEKONOMİ
 • İngiltere’de okunması gereken ilk üç bölüm  İŞLETME VE YÖNETİM,Mimarlık,Sanat ve Tasarım
 • Fransa’da okunması gereken ilk üç bölüm     Dilbilim,Felsefe ve Siyaset,İŞLETME 

bakın dünyanın lokomotif ülkelerinden bahsediyorum ABD İNGİLTERE FRANSA üzerinde yaptığım araştırmada

bizim İBBF bölümleri o ülkelerde ilk üçte bakın burayı iyi okumak gerekli her zaman söylediğim bir şey, ne olursa ne okursa ne işi yaparsa yapsın bir insan o işte en iyisi olsun ve işinin hakkını versin bakın arkadaşlar lütfen ‘‘ Youtube’a Cem Yılmaz Kakabüs ” yazın ve izleyin 4 dakikalık kısa bir video izleyin, bizim genel olarak aslında bölümler ile sıkıntımız yoktur kendimiz ile ilgili sıkıntılarımız var algılarımız ile sıkıntılarımız var,

Bakın çok uzağa gitmeye de gerek yoktur;

Koç üniversitesi işletme  tam burslu 502 puan  başarı sıralaması 284

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ  işletme 484 puan başarı sıralaması 629

GS üniversitesi işletme puan 461 başarı sıralaması 1469

neden buradaki okuyan ve mezun olan arkadaşlar illaki bir şeyler ile meşgul Koç üniversitesinde okuyanı Koç direk bünyesine alıyor…

bakın arkadaşlar bazı gerçekler vardır, biz her şeyi karşıdan bekleyemeyiz, ilk dershaneye yazıldığımda KPSS A grubu için hoca teker teker herkese ne istediğimiz sordu sınıfın yarısı kaymakam olmak istediğini söyledi ve hoca siz çok iyisiniz olursunuz deyince  aklımda şöyle bir soru belirdi, sınıfta tam olarak 35 kişi vardı ve kaymakamlık yılda 60 kişinin alındığı bir kurumdu yani 60 kişi ve neredeyse yarısı kaymakamın bizim sınıftan çıkacaktı bakın hayal etmek güzel bir şey ama hayalperest olmanın da bir mantığı yoktur ve şöyle bir şey oldu ki o sınıftan sadece 2 kişi gelir uzman yardımcılığını kazandı ve diğerleri ise farklı işler ile meşgul oldular.

Bakın hangi bölüm olursa olsun kendinizi geliştirin bu üniversite tercih aşamalarında ne olacağınızı nasıl hareket edeceğinizi ve nere gelmek istediğinizi iyi analiz edin. Bakın iktisat son sınıf öğrencisi bir arkadaşımla konuşurken ne yapmak istediğini sordum ve hedefinin ne olduğunu sordum KPSS A çok zor dedi çalışılmaz dedi sonra bölümün ise istediği gibi olmadığını söyledi son sınıfta belirtiyor bunu  ve açık öğretim fakültesinde iş güvenlik uzmanlığını yazacağını belirtti.

Son sınıfta ve hala kafası karışık, giden koskoca 4 yıl sonra iktisat kötü bölüm kötü İBBF kötü, bakın bir arkadaş yine iktisat okuyor mezun oldu KPSS A ya yazılmaya karar verdi sonra 2 yıl da onu denedi oda olmadı sonra farklı işlerle meşgul olmaya başladı 4 yıl üniversite 2 yıl da KPSS a etti mi 6 yıl sonra da bölüm kötü, arkadaşlar kendimizde arayalım lütfen bazı şeyleri karşıya suçu atmak çok kolay.

Bakın bu bölümü tercih etmeyi düşünen, tercih eden, tercih edip okuyan 1.sınıfta olan 2.sınıfta olan 3.sınıfta olan 4.sınıfta olan ve hala bitiremeyen bitirip iş arayan işsiz olduğunu söyleyen KPSS A ya çalışan atanamayan en baştan en sona olan süreç ile geçen zaman 6 yıl en kısası en uzunu ise uzar gider 6 yılda neler olmaz.

İBBF öğrencisinin veya okumayı düşünenlerin genel portföyünden bahsediyorum pes, batak, 52, seyahat, kafeler, gezmeler tozmalar bakın arkadaşlar üniversite bizi etrafın lafından koruyan, dedi kodusundan koruyan en önemlisi de kendi vicdanımızdan koruyan bir araç tüm soruları ÖĞRENCİYİM deyip geçebiliyorsun ya sonra mezun olup bitirince.

Yani benim Koçta işletme okuyan arkadaş ile ne farkım var, her şey sınavda mı belirli oluyor belki sınav fobim var belki heyecanıma yeniliyorum, yapamıyorum, sonra gidiyorum, anadolu da herhangi bir üniversite de işletme okuyorum sonra çevre dedi kodu arkadaşlar Anadolu’nun bir üniversitesinde işletme okuyor birinci algıyı yedim sonra ailem acaba bir daha mı denesen farklı bir bölüm mü yazsan bakın algıları kafanız dan atın İNGİLTERE’DE okuyacağınız İBBF’nin bölümü 1.sırada, Koç ta işletme okusanız adam koçta işletme okuyor daha ne yapsın bakın her şey kafa da bitiyor.

İBBF kötüleyeceğimize  kendimize bakalım ben ne yapabilirim, lütfen her şeyi devlete bağlamayalım üniversiteye gidip de ömrümüzü batak, pes, kafeler de gezme tozma ile geçirmeyelim araştıralım,

Bu gün kendi ayaklarımızın üstünde duralım, ailemizle devletimizle kendimizle barışık olalım 4 yıl boyunca devletten aldığımız kredilerle gezip tozup sonra da mezun olduktan sonra iş bulamayıp devlette o parayı geri istediğinde kötülemeyelim ailemizle aynı keza kötü olmayalım kendimizle kötü olmayalım.

Bu sadece İBBF ile alakalı değil hangi bölüm olursa olsun öyle insanlar tanıdım ki elektronik mühendisliğini okuyor vizeye çalışıyor eline A4 kağıdının çeyreğini almış ve onun içindeki yazılanları ezberlemeye çalışıyor sonra mezun oluyor iş yok, arkadaşlar bunu geçelim vizeye finale bir gün kala sınavlara çalışıp geçmek nedir anlamıyorum, arkadaşlar üniversite de diyelim ki sınav yoktur.

Sadece hocanın ders anlatması var 4 yıl boyunca gelip gideceksin ve diplomayı alacaksın bu kadar dese ne farkı olacak 1 gün kala ders çalışma sana ne fayda sağlayacaktır, önemli olan ”kendini geliştirmen” sihirli kelime, aslında bu sınav nedir ki bizim sınavla işimiz yoktur üniversite bu değil üniversite sana zaman anlamında korumalık yapan sana gelecek tüm dedikoduların üstünü örten bir kalkan bu kalkanı iyi kullanmak bizim için çok önemli ve kendimizi geliştirmek için fırsat sunan inanılmaz bir alan ama maalesef biz üniversiteyi de lise kıvamına indirgedik. Lise de tabi ki bambaşka bir alan ona sonra değinelim.

Arkadaşlar istediğiniz üniversite gelmeyi bilir istediğiniz bölüm de gelmeyebilir önemli olan sizsiniz, diyelim ki çok farklı üniversite ve çok farklı bölümdesiniz araştırmalar yapın üniversite ile ilgili araştırmalar yapın 1.sınıfta girdiğinizde ortalamayı yüksek tuttuğunuzda çift Anadal yapabileceğiniz bölümleri araştırın okulun seçmeli olarak verdiği dilleri araştırın Rusça, Almanca, İngilizce ve gidin 4 yıl boyunca alın ve ilerletin videoların izleyin yabancı filmler izleyin en azından bir dil bilerek mezun olun diyelim ki atanamadınız, devlette bir yere giremediniz iş kuramadınız en kötüsü çevirmen olursunuz yine paranızı kazanabilirsiniz,

Ama diyelim ki yine istediğiniz üniversiteye gidemediniz fakat istediğiniz bölüme gittiğiniz ben hangi üniversiteye gitmek istiyordum Hacettepe iktisata gitmek istiyordum fakat denizli iktisat geldi, bakın açın google’u önünüze hacettepe iktisat gelmiş gibi açın derslerine bakın sanki o dersleri de alıyormuş gibi alın kitaplarını okuyun ve kendinizi geliştirin hangi dil okutuyor ingilizce. Gidin ingilizce öğrenin ekstra almanca öğrenin rahat olun arkadaşlar kimse sizden 2.viyadük’ün oğlu gibi ingilizce Hans gibi almanca konuşmanızı istemiyor rahat olun ve öğrenin.

 buraya kadar elimizden geldiğince bilgiler vermeye çalıştık umarım faydalı olmuştur.

Ve artık geldik arkadaşlar 3.bölüme

Tamamı ile üniversite tercihlerine, arkadaşlar yukarıda saydıklarım bölümler ile ilgili sorularınız olursa makalenin altına yorum yazabilirsiniz ve sizlerin soruları doğrultusunda hali hazırda görev yapan arkadaşlara o soruları sorabilirim, ama tavsiyem odur ki hangi bölüm olursa olsun gideceğiniz bölümü okuyan yada hali hazırda okumakta olan arkadaşlar ile yüz yüze görüşün tabi en azından 3 kişi ile görüşün çünkü sizi bölümden de soğutmasınlar yada yanlış bilgi vermesinler.

İBBF’nin tüm okuyacaklar için, arkadaşlar eğer gerçekten kafanıza koyduysanız ben işletme, kamu yönetimi, iktisat, maliye, siyaset bilimi ve kamu yönetimi diyorsanız İBBF genel olarak söylemeliyim ki hiç birinin birbirinden pek bir farkı yoktur, eğer üniversiteye gidip farklı alternatifler arıyorsanız yada daha gitmeden AÖF den şu bölümü yazarım kafasındaysanız hiç yanaşmayın hangi bölümü olursa olsun bakın Maliye okumuş arkadaş babasının yanında ekmekçilik yapmakta idi bakın burada yanlış anlaşılmasın ekmekçilik ile ilgili, sadece iyi analiz etmekte fayda var.

Bugün üniversiteye gidip de AÖF okumayan neredeyse nadir, İBBF eğer okumakta kararlı iseniz dediğim gibi hemen hemen hepsi aynı kefede sayılır birinin diğerinden hemen hemen farkı yoktur. Arkadaşlar ben bölümümden memnunum fakat işin sonunda ekmek yiyemedikten sonra bu doktorlukta olsa bir işe yaramaz önemli olan çok doğru hedefe odaklanmak bu ülkede gördüm ki İBBF 4 ayaklı masanın sadece 1 nin teşkil etmektedir, o yüzden masa sürekli düşmektedir, peki bu ayakları nasıl tamamlayacağız tabi ki kendimizi geliştirerek, ben bu bölümlerin geleceğin meslekleri arasında olduğunu düşünüyorum bana kızabilirsiniz İBBF çoğu işsiz ve açıkta diye ama şöyle de bir şey var ki tohum ek vermez ise toprak utansın  insan önce kendini sorgulamı bugün

uluslararası ilişkiler bölümü bu bölümün hakkı nedir en azından 3 dil bileceksin İngilizce, almanca, rusça veya farklı bir dil ve kendini uluslararası ve kendi ülkene göre geliştireceksin, kuru kuruya gidip ve öyle de mezun olursan geçmiş olsun bu sadece bu bölüm içinde değil bütün İBBF için bileceksin öğreneceksin geliştireceksin kendini bir yere muhtaç hissetmeyeceksin illa devlete atanayım diye beklemeyeceksin, ailemin yanında kötü duruma düştüm demeyeceksin.

Bugün nice farklı bölümlerde okuyan arkadaşları gördük eğer kendini geliştirmez farkını ortaya koymaz isen ne bölümü okursan oku kaybetmeye mahkum olursun o yüzden kendinizi geliştirmeli ve farkınızı ortaya koymalısınız yoksa şikayet etmeye devam edersiniz. Unutmayın ki; zeki insanlar başkalarının hatalarından bir şeyler öğrenir. Sevdiğim bir söz daha “Kendimizi, öğrendiğimiz şeylerin büyük bir kısmını bırakarak, bize öğretilmeyenleri öğrenmeye adamalıyız.”  Ronald Laing

Arkadaşlar genel olarak toparlayacak olursak puanınız yüksekte olsa düşükte olsa ilk önce gideceğiniz bölümü araştırın en azından 2-3 kişi ile görüşün bölüm hakkında bilgiler alın.

Sosyal bölümler ülkemizde genel olarak iş bulma konusunda sıkıntı çektiği aşikar, İBBF durumu ortada ama illa ki benim hedeflerim var ben gideceğim diyorsanız sıralama olarak

İktisat, İşletme, Siyaset bilimi ve kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler diye gitmektedir; arkadaşlar gideceğiniz hangi üniversite olursa olsun çift Anadal ile farklı bölümde okuyabilirsiniz, ama size tavsiye olarak geleceğe odaklanın ve kendinizi geliştirin, İBBF’de hangi bölüm olursa olsun arkadaşlar en azından 2 dil öğrenmeniz ingilizce yanında almanca yada rusça olabilir en azından donanım olarak devlette olmasa bile özel de iş bulabilir yada yurt dışında daha fazla çalışma imkanları bulabilirsiniz. Mesela arkadaşım siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunu İngilizceyi orta seviyede öğrendi, bugün dış ticaret firmasında çalışmaktadır.

Diğer bir yandan eğer karşılaştırma olarak bölümleri karşılaştırırsak

İBBF VS HUKUK eğer hukuka puanınız yetiyorsa hukuka gidin, ayrıca arkadaşlar okulda ortalamayı yüksek tutmaya bakın ki; çift Anadal yapabilirsiniz ki bu sizi öne geçirecektir. Bütün üniversitelerin çoğunda çift Anadal var ve bunu gözden kaçırmayın. Neden Hukuk diye soracak olursanız da arkadaşlar Hukukta aldığınız derslerin çoğunu İBBF bölümlerinde alıyorsunuz birde KPSS A yani alana çalışacak olursanız tüm hukukun tüm bölümlerini görüyorsunuz sonra kendinizi sorgulamaya başlıyorsunuz.

Hukuk okusam daha mantıklı diye o yüzden bu yönüyle mantıklı diğeri ise toplumdaki algı kariyer meslek Avukat sıfatını alıyorsun direk mesleğin hazır kendini konumlandırıyorsun iş konusuna gelince ise kendinize büro açabilirsiniz. Eğer kendinizi çok iyi  geliştirdiyseniz ki kurumsal ofis firmaları sizi havada kapacaktır. Tabi bu toplumdaki algı ve kişisel eğer İBBF bölümde de kendinizi geliştirirseniz yine arayan değil aranan olacaksınızdır.

Bilgisayar Mühendisliği VS Makine Mühendisliği arkadaşlar bu konuda tamamıyla iş size kalmış yada Elektronik Mühendisliği bölümleri araştırın fikir edinin eğer hayatından bilgisayar mühendisliği nedir araştırmamış sadece ismi ciks diye gidecek olursanız sonu hüsran olabilir makine, elektronik mühendisliği içinde aynı burada nasıl ve ne olacağınıza karar verecek kişi sizsiniz. Yoksa bilgisayar mühendisliği diye girip inşaat mühendisliğine geçip oradan da okulu bırakabilirsiniz.

Arkadaşlar videoyu beğendiyseniz bir like atabilirsiniz yorumlarda istek ve görüşlerinizi belirte bilirsiniz, yukarıda yazdığım meslek dallarında herhangi bir sorunuz olursa yazmayı unutmayın hepsine tek tek cevap vermeyi düşünüyorum, bu ülkede her bir öğrenci olsun, mezun olsun bizim için çok önemli ve bizim geleceğimiz, eğer tecrübeleri mi doğru aktarabildiysem ve faydam olursa ne mutlu bize… Sadece üniversite tercihlerinde değil mezuna kalmış olabilir, tercih yapacak olabilir, üniversite de bu bölümleri okuyup fikir almak isteyen olabilir, mezun olmuş olabilir yorumlarda belirtebilirsiniz ona göre videolar çekmeye çalışacağız…,

Arkadaşlar tarihte herkesin bir mahlası var neredeyse

 • Kanuni Sultan Süleyman (MUHİBBİ)
 • 2-Fatih Sultan Mehmed (AVNİ)
 • 3-II. Beyazıd (ADLİ)
 • 4-Yavuz Sultan Selim (SELİMİ)
 • Atatürk’ün Asım Us- Şerif Bey
 • yahya kemal beyatlı böyle gidiyor

hemen hemen bütün edebiyatçıların bir mahlası var dizede ise

Minnet hudâya devlet-i dünya fenâ bulur
Baki kalır sahife-i âlemde adımız” peki bu neden önemli gelenek olarak gelmiş ve ayrıca bir sıfat kazanmış ve kendini o şekilde daha rahat ifade bilmenin anlamı var ve kendini geri plana çekme gibi bir çok manası var arkadaşlar benimki ise Valiente sizde dikkat etmişsinizdir ki diller ile oynamayı çok seviyorum burada 3 tane dilin karışımı ve 3 kelimelik bir anlam var…Sizde kendinize bir tane seçebilirsiniz.

Son olarak bazı arkadaşlarımız şu yaştayım nasıl yapmalıyım, benim için zaman geçti, keşke şimdi ki aklım 3-4 yıl önce olsaydı diye sorular soruyorlar, biliyoruz ki müslümanlıkta keşke yoktur geçen geçti şu gelen dalga bir demeliyiz ve önümüze bakmalıyız, aslında burada ki yegane amacımız insanların zamanlarını kurtarmak,  lise sona geliyor şimdiki aklım lise 1 de olsa diyor, üniversiteye gidiyor şimdi ki aklım lise son sınıfta olsa diyor, üniversite sona geliyor şimdi ki aklım üniversite 1 de olsa diyor, üniversite bitiyor başka şeylere dem vuruyor, biz Allah’ın izni ile bunları en aza indirmeye çalışacağız el birliği ile ”Gelen geçti şu gelen dalga 1 deyip” yolumuza bakalım, hiç bir şey için geç değildir.

Dipnot olarak da arkadaşlar eğer bu makale de pozitif yorumlar olursa gelecek makale de biraz daha spesifik sorular hazırlayıp, puanınıza göre üniversite ve bölüm tercih etmenizde birlikte seçimler yapabiliriz.

Son sözler olarak;

”Ayakkabılarım olmadığı olmadığı için üzülürdüm. Ta ki, sokakta ayakları olmayan adamı görene kadar.”

Canını sıkma eğer nasipse olur. Sabretmeyi bil, vaktinden önce bahar gelmez. Canını sıkma eğer nasipse olur. Allah’a dayan. Zenginlik de fakirlik de, hastalık da sağlık da, mutluluk da, başarı da başarısızlık da.. Hepsi geçicidir. Hatta hayat bile.. Bakî olan Allah’tır..


Yorumlar (3)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 2 sene önce

Merhaba Emir hocam,hangi bölümü seçtiniz acaba?

Emir Şen 2 sene önce

Çok güzel bir yazı olmuş. Okurken çok keyif aldım ve yazan kişiye büyük saygı duydum. Üniversite sınavını bitirip gelmiş, 5-15 bin civarı sıralama bekleyen biri olarak hangi bölümü seçeceğimi hâlâ karar veremedim. O kadar renkli bir kişiliğim var ki, her şeye ilgim var. İngilizce’yi çok seviyorum, B1- B2 düzeyinde İngilizcem var. Diğer dilleri de öğrenmek istiyorum. Teknolojiyi çok seviyorum, dizi film izlemeyi seviyorum, kitap okumayı seviyorum, adaleti seviyorum, siyaseti seviyorum, ekonomiyi seviyorum…

Ama ne yapmak istediğimi bir türlü seçemiyorum. Sürekli araştırıyorum, inşallah ileride mutlu olacağım bir bölüm seçebilirim. Bu güzel makale için tekrardan teşekkürler. İnsanlara sıralama değil, ne yapmak istediğini öğrenmesi açısından eğitici, bir o kadar da yol gösterici olmuş.

  Mustafa İyitütüncü 2 sene önce

  teşekkür ederiz umarız sizin için en hayırlısı olur, hangi bölüm olursa olsun hangisini tercih ederseniz edin önceden bilgi sahibi olmanızda fayda var en az 3 4 kişi ile iletişime geçin ve bölüm hakkında bilgi alın günümüzde amaç ve araçları karıştırıyoruz, üniversite gelsin okuyayım sonrasına sonra bakarım diyen bir kesim var,kesinlik bir şey ile de yetinmeyin bu ülkede bilgisayar müh okuyup da daha bilgisayarın m sinden haberi olmayanlarda var, yabancı ülkedekiler müh. geçmeden tüm kodları yazabilme seviyesine geliyorlar, bizimkilerde bir gün öncesinden kağıdı ezberleyip sınavı girip ders geçiyorlar sonra bir şekilde mezun oluyorlar sonra efendim müh kötü bakın iş bizde bitiyor, ne bölüm okunursa okunsun işletme, iktisat, avukatlıkk, mühendislik fark etmez araştırmak yetinmemek ve en iyisi olmak Allah’ın izni ile gerisi tevekkül https://webhakim.com/turkiyede-okunacak-en-iyi-bolum.html bu yazımıza da bakabilirsiniz. Hangi bölüm tercih etmeliyim konusunda ne olursa olsun ileriye dönük bakıp geleceği 5 yıl öncesinde yaşayıp ondan sonra şimdiki zamanda hareket etmek en mantıklısı olacaktır, tabi ki de geleceği Allah c.c bilir ama biliyoruz ABD İngiltere gibi ülkeler bizden öndeler bakın ABD, İngiltere en iyi okunacak 3 bölümü araştırdğımızda işletme, iktisat, ekonomi gibi bölümler geliyor, peki neden bizde tam tersi bizim hedeflendiğimiz şeyler çok farklı onların ki farklı, hangi bölümü okuyacaksınız okuyun araştırın sonradan çoğu kişiden duyduğumuz şey keşke kafam 5 yıl öncesinde olsaydı kardeşim 5 yıl öncesiymiş gibi hareket et araştır şöyle bir söz var “Akıllı insanlar kendi tecrübelerinden, daha akıllı insanlar başkalarının da tecrübelerinden yararlanır. Yani diyelim ki coğrafya öğretmenliğini okuyacaksın kardeşim bak araştır okuyanlara sor ataması var mı yok mu başka yerde iş imkanı var mı yok ölç biç tart sonra mezun olduktan sonra farklı düşünme, iBBF öğrencisi biliyoruz ki kadro sıkıntısı var ne yapılması gerek örneğin siyaset bilimini okuyan birisi sadece okula gidip gelirse ne olur mezun olur sonra iş yok, sen en azından 3 dil öğrenmen lazım farklı programlar bilmen lazım eğer devlet olmassa dünya kadar fabrika adam arıyor dil bilen program bilen girersin güzel paraya çalışırsın, geçen iktisat öğrencisi ile konuşuyorum son sınıfa gelmiş bu bölüm bana göre değil AÖF den bi bölüm yazacağım diyor, KPPS çalıştım oda çok zor zaten 90 ile de atanamıyorlar diyor kardeşim 5 yıl okuduktan sonra mı aklın başına geldi. İktisat okuyacaksan ona göre donanımlı olman lazım sen hakkını verme sonra farklı şeylere dal.. Örneğin üst düzey avukat arayan firmalar var. Özellikle uluslararası çalışan sen sadece mezun olmak için derslere gir çık sonrada avukatlık bitmiş de bakın aslında iş kendimizde bitiyor. you can do it yourself