Instagram fake hesap anlama yollarına bakalım. Instagram’da sahte veya fake hesapları belirlemek bazen zor olabilir, ancak bazı ipuçları ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır:

 • Hesabın Kullanımı,
 • Profil Bilgileri,
 • Profil Fotoğrafları,
 • Takipçi Sayısı,
 • Profil İsimleri Farklı Olur,
 • Sahte paylaşımlar,
 • instagram fake hesap fotoları,
 • fake profil resmi bunlardan genel olarak anlaşılabilir.

Fake Hesap Ne Demek?

Fake Hesap Ne Demek

Fake hesaplar, sosyal medya hesaplarının Instagram, Facebook ve Twitter gibi asıl hesap sahibi olan kişiyi ve hesabını kopyalama çalışan hesaplardır.

Instagram Fake Hesap Anlama

Instagram Fake Hesap Anlama

Instagram hesabının kime ait olduğunu bulma ile ilgili olarak genelde kullanıcılar ufak çaplı yanılgıya düşebiliyor. Çünkü bazı hesaplar orjinal hesapları taklit ediyor. Peki, sahte instagram hesabı nasıl anlaşılır? Instagram fake hesap bulunur mu? tüm detaylarına bakalım.

Instagram Hesabın Kullanımı

Instagram hesabında düzensiz paylaşımlar, bir anda atılan farklı hikayeler yüklenen değişik videolar fake hesap anlaşılmasında en büyük delillerdir. Fotoğrafların sayısının aynı olmaması yine etkendir.

Profil Bilgileri

Her ne kadar biyografide yazılan içerikler aynı yapılsa da illaki instagram fake hesapta sahte hesap açanlar yüzlerini tam göstermezler.

Dahası ünlülerden Emma Watson gibi fotoğraflardan birini kullanabilirler.

Fotoğrafı anlamının yolu ise ilk olarak instagram profil fotoğrafı indirme (bu yazımıza bakarak profili indirebilirsiniz. https://webhakim.com/instagram-profil-buyutme.html ) işlemini yaparsınız. Daha sonra Google görsellerde fotoğraf aratılarak fotoğrafı görürseniz demek ki fake hesaptır yada çalınmıştır.

Eğer çalınmış ise buradan https://webhakim.com/instagram-hesabim-calindi.html işlemleri uygulayarak hesabı geri alabilirsiniz.

Instagram Profil Fotoğrafları

Yüzbinlerce fake fotolar instagram aleminde çok kullanılmaktadır. Çünkü kullanıcıyı etkilemenin yolu buradan geçmektedir. Fake fotoyu ise anlamanın yöntemlerinden biri, Google’da aratarak orada var mı yok mu anlamaktır.

Instagram Takipçi Sayısı

En büyük anlamalardan biri de takipçi sayılarıdır. Mesela 1M hesabı olan orjinal birinin fake hesap açıldığında 2 binlerde olması en büyük fake olduğunun kanıtıdır.

Instagram Profil İsimleri Farklı Olur

Instagram’da net olarak isimler aynı değildir. Farklı bir kombinasyon gelir yada nokta alt tire gibi işaretlerde olabilir. 

Instagram Sahte paylaşımlar

Bu kısımda ise aslında yine en büyük delillerden biridir. Çünkü kendisi ile alakalı olmayan farklı içerikler paylaşıyorsa, buradan sahte instagram hesabı olduğu anlaşılır.

Instagram Fake Hesap Fotoları

Instagram uygulamasın atılan postlar farklı paylaşımlar içermekteyse, yine sahte instagram hesabı olduğu anlaşılabilir.

Fake Hesap Fotoları

Instagram üzerinden büyük ihtimalle farklı profil resmi kullanacaktır. Buradan bakabilirsiniz.

Instagram Fake Hesap Anlama Sitesi

Instagramdaki fake hesapları tespit edin. Ücretsiz fake takipçi analizi programı ile bulun.

Social Catfish

Fotoğraf ve profil bilgileriyle tersine arama yaparak hesapların gerçekliğini kontrol eder. Sosyal medya profillerini analiz eder ve sahte olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Social Catfish, insanların çevrimiçi tanıştığı veya iletişim kurduğu kişilerin gerçek kimliklerini doğrulamak için kullanılan bir web sitesidir.

Bu platform, sosyal medya hesaplarının ve çevrimiçi etkinliklerin araştırılması yoluyla bilgi edinmesine yardımcı olur.

Platform, sahte sosyal medya profillerini veya dolandırıcılık girişimlerini tespit etmek için çeşitli arama ve analiz araçları kullanır.

Platform, belirli sosyal medya platformlarında kişilerin etkinliklerini izler ve araştırır.

Siteye buradan gidebilirsiniz.

Social Catfish Nasıl Kullanılır?

 • İlk olarak araştırmak istediğiniz kişinin adı, kullanıcı adı, e-posta adresi veya telefon numarası gibi bilgilere sahip olun.
 • Social Catfish web sitesine giriş sağlayın.
 • İlgili bilgileri girdikten sonra, Social Catfish araştırmasını başlatın.
 • Platform, ilgili sonuçları gösterir. Sahte profiller, dolandırıcılık girişimleri veya diğer önemli bilgileri inceleyin.

Tineye.com

Görsel arama motorudur. Bir fotoğrafın internet üzerinde başka nerelerde kullanıldığını bulabilir. Sahte hesaplarda kullanılan çalıntı fotoğrafları tespit edebilirsiniz.

Siteye buradan gidebilirsiniz.

Google Görseller (Google Images)

Fotoğraf yükleyerek veya URL’sini kullanarak tersine görsel arama yapabilirsiniz. Fotoğrafın başka web sitelerinde kullanılıp kullanılmadığını görebilirsiniz.

Siteye buradan gidebilirsiniz.

Sensity AI

Yapay zeka tabanlı bir araçtır. Sahte profil fotoğraflarını ve deepfake’leri tespit edebilir. Hesapların sahte olup olmadığını analiz eder.

Siteye buradan gidebilirsiniz.

HypeAuditor

Influencer hesaplarını analiz eder ve sahte takipçi oranını belirler. Takipçilerin gerçek mi yoksa bot mu olduğunu anlamak için kapsamlı analizler sunar.

Siteye buradan gidebilirsiniz.

SONUÇ

Instagram, sahte hesapları ve spam faaliyetlerini engellemek için sürekli olarak çalışmaktadır. Ayrıca, sahte hesapları raporlayarak Instagram’ın bu tür hesapları incelemesine ve gereken önlemleri almasına yardımcı olabilirsiniz.

Bunun için sahte olduğunu düşündüğünüz bir hesabın profilini açın, üst sağ köşede bulunan üç noktalı menüden “Rapor Et” seçeneğini seçerek gerekli adımları takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER