Kişisel verilerin güvende tutulmasının, hassas şeyleri şifrelediği sürece ve kontrolünüz altında olduğu sürece birçok gözle görülür avantajı vardır. En iyi dosya şifreleme programı listesine bakalım.

Kişisel verilerinizi güvende tutmak istiyorsanız, sizler için derlediğimiz mükemmel 5 windows 10 dosya şifreleme programlarına bakabilirsiniz.

Klasör şifreleme programları, kullanıcıların dosya ve klasörlerini güvenli bir şekilde korumalarına yardımcı olan araçlardır. Bu tür programlar, genellikle bir şifre veya başka bir güvenlik yöntemi kullanarak belirli klasörleri şifreler ve yalnızca doğru şifreyi giren kullanıcılara erişim izni verir.

Klasör Şifreleme

klasor sifreleme 2021

Daha önce size bu konuda hangi klasör şifreleme aracının daha iyi bir seçenek olacağını sorduk ve sizden birkaç dosya şifreleme aracı dönüşü aldık. Belirttiğiniz dosya şifreleme araçlarını biz de denedik ve en iyilerini bu köşemizde sizler ile paylaşma kararı aldık.

Tabii ki bunların hepsini en ince ayrıntısına kadar inceleme fırsatı bulamasak da genel itibari ile hangilerinin daha iyi olduğuna bazı kriterlere uyup uymamasına bağlı olarak karar verdik ve sizlerle paylaştık.

Yazımızın amaçları doğrultusunda, masaüstü klasör şifreleme araçlarına odaklanıyoruz. Kendi verilerinizi şifrelemeyi taahhüt eden bulut hizmetlerine veya şifrelemeyi teklif ettiğini söyleyen ticari hizmetleri değil, kendi kişisel verilerinizi şifrelemek için kendi bilgisayarınızda kullananlardan bahsediyoruz.

Not: Şifre yönetimi programlarından en iyi hizmet verenleri sizler için sıraladık. Pdf dosyalarınızı şifre koymak istiyorsanız, pdf şifre koyma makalemize bakabilirsiniz.

Masaüstünde özel olarak bulundurduğunuz klasörünüz veya bilgisayarınızın herhangi bir dosyasına yerleştirdiğiniz bir klasörünüz, bunları dosya şifreleme yöntemi ile kolayca çift tıklandığında şifre isteyen birer güvenlik abidesine çevirebilirsiniz.

İşte sizler için derlediğimiz en mükemmel 5 klasör şifreleme aracı…

1- VeraCrypt (Kapandığı için FolderLock En Popüler Olanı Bu) (Windows/OS X/Linux)

Klasör Şifreleme Programı

VeraCrypt geçtiğimiz yıl daralmayı tercih eden ve dosya şifreleme aracı alanında eski popülaritesini kaybetme korkusu ile karşı karşıya kalan TrueCrypt’in devamı veya halefi olarak kabul edilen bir şifreleme aracıdır (daha sonra bunları daha da geliştirmiştir).

Geliştirme ekibi, TrueCrypt’in ilk güvenlik denetimi sırasında ortaya çıkarılan bazı sorunlara değindiklerini ve orijinal gibi ücretsiz, Windows, OS X ve Linux sürümleri mevcuttur. TrueCrypt’i hatırlatan ancak tam TrueCrypt’i hatırlatmayan bir klasör şifreleme aracı arıyorsanız, budur.

VeraCrypt, AES (en çok kullanılan), TwoFish ve Serpent şifreleme şifrelemelerini destekler, diğer birimlerdeki gizli, şifrelenmiş ciltlerin oluşturulmasını destekler.

Şifreleme aracı, düzenli güvenlik güncellemeleri ve planlama aşamalarında bağımsız bir denetimle sürekli geliştirilmektedir (geliştiricilere göre .)

VeraCrypt’i atadığınız kişiler, dosyalarınız sadece ihtiyaç duyulduklarında şifrelerini çözdükleri ve diğer zamanlarda da dinlenme modunda verilerinizi mükemmel şekilde korumaya devam ettiği bir klasör şifreleme aracıdır(neredeyse hiç literal olmasa da) TrueCrypt’in ardılı olarak kabul edebiliriz bu aşamada.

Çoğunuz, iyi görünümlü bir arayüz veya tonlarca çan ve ıslık yoksun olsa bile, kullanımı ve noktasına güçlü bir araç olduğunuz için onları övdü.

Ayrıca, VeraCrypt’in TrueCrypt dosyalarını ve kapları desteklemeyebileceğini, ancak bunları kendi biçimine dönüştürebileceğini ve bu şekilde ona kolayca taşınmasını sağladığını belirttiniz.

Linkimizde konu ile ilgili ve araç ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilir ve soru işaretlerinize cevap bulabilirsiniz.

>> İndirmek için tıklayın.

2- AxCrypt (Windows)

en iyi dosya şifreleme programı

AxCrypt, Windows için ücretsiz, açık kaynak kodlu, GNU GPL lisanslı bir şifreleme aracıdır ve basit, verimli ve kullanımı kolay bir yazılımdır.

Windows kabuğuyla güzel bir şekilde bütünleşir; böylece bir dosyayı şifrelemek için sağ tıklatabilir veya “zamanlanmış” yürütülebilir şifrelemeleri yapılandırabilir, böylece dosya belli bir süre kilitlenir ve daha sonra kendiliğinden şifreli çözülecek veya amaçlanan alıcı onu aldığında.

AxCrypt’e sahip olan dosyalar talep üzerine şifresini çözebilir veya kullanıldıklarında şifrelerini çözebilir ve daha sonra değiştirildiğinde veya kapatılırken otomatik olarak yeniden şifrelenebilir.

Aynı zamanda hızlıdır ve tüm bir klasörü veya sadece büyük bir dosya grubunu seçmenizi ve hepsini tek bir tıklamayla şifrelemenizi sağlar.

Tamamen bir dosya şifreleme aracı ancak, şifreli hacim veya sürücü oluşturma anlamı kendi yetenekleri dışında. Sadece 128-bit AES şifrelemesini destekler, kaba kuvvet çatlama girişimlerine karşı koruma sağlar ve son derece hafiftir (1MB’dan daha düşüktür.)

AxCrypt’i yükleyenler, kabuk desteği sayesinde iş akışınıza kolayca entegre olabildiğini ve kullanımının gerçekten kolay olduğunu belirttiler.

Daha fazla seçenek için istekli iseniz bu araç, ayrıca bir ton komut satırı seçeneğine sahiptir, böylece Windows’da komut istemini başlatabilir ve aynı anda daha karmaşık eylemler veya birden çok eylem gerçekleştirebilirsiniz.

Mevcut en güçlü veya en çeşitli şifreleme yöntemlerini desteklemiyor olabilir. Ancak verilerinizi çoğu tehditten uzak tutmak istiyorsanız, bulutta depolanan dosyalar gibi verilerinizin Dropbox’da ya da Dropbox’ta depolanması için küçük bir güvenlik sağlayabilen basit bir araçtır.

Örneğin iCloud, aynı anda güvenli ve rahat bir şekilde erişilebilir.

>> Ücretsiz indirmek için tıklayın.

3- BitLocker (Windows)

en iyi dosya şifreleme programı

BitLocker, Windows Vista ve Windows 7 (Ultimate ve Enterprise) ile Windows 8 (Pro ve Enterprise) ve Windows Server’a (2008 ve sonrası) kurulmuş tam diskli bir şifreleme aracıdır.

AES (128 ve 256 bit) şifrelemesini destekler ve temelde tam disk şifreleme için kullanılırken, diğer birimleri şifrelemeyi veya bilgisayarınızdaki diğer sürücüler gibi açılıp erişilebilen bir sanal sürücüyü de destekler.

Şifreleme ve şifre çözmeyi kullanıcıya saydam hale getiren, geleneksel şifre ve PIN’ler, bir USB “anahtarı” ve daha tartışmalı Güvenilir Platform Modülü (TPM) teknolojisi (anahtarları cihazlara entegre etmek için donanım kullanan) dahil olmak üzere birden çok kimlik doğrulama mekanizmasını desteklemektedir kendi konularda bir ev sahibi ile birlikte gelir.

Her iki durumda da, BitLocker’ın Windows (özellikle Windows 8 Pro) ile entegrasyonu birçok kişinin erişebilmesini sağlar ve bilgisayarları tehlikeye attığında dizüstü bilgisayarları veya sabit diskleri kaybolur veya çalınırsa verilerini korumak isteyenler için uygun bir disk şifreleme aracı sunar veya alanda güvenli bir veri tabanı oluşturma aracı olarak da kullanılabilir.

Tabii ki, BitLocker’ın bu alanda gerçekten de çekişmeli bir aday olduğunu söylemeye gerek yok. Birkaçınızdan fazlası, BitLocker’ın erişilebilirliğini ve kullanım kolaylığını öne çıkardı.

Birçoğunuz şifrelemeyi övmekten ötürü, güçlü ve çatlamak zordu. Birçoğunuz, TrueCrypt geliştiricileri önerdikten sonra BitLocker’a geçtiğinizi belirtti.

Bununla birlikte, diğerleri, gizlilik savunucularından BitLocker’ın tehlikeye girdiğini ve verilerin şifresini çözmek için hükümet güvenlik birimleri (birden fazla ülkeden) için arka kapılar bulunduğunu iddia etti.

Eleştiri ve tartışmalar hakkında yukarıdaki Wikipedia bağlantısında veya adaylık dizisinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

>> Ücretsiz indirmek için tıklayın.

4-GNU Privacy Guard  (Gizlilik Koruması) (Windows / OS X / Linux)

en iyi dosya şifreleme programı

GNU Privacy Guard (GnuPG), aslında, Pretty Good Privacy (PGP) ‘nin açık kaynaklı bir uygulamasıdır.

Komut satırı sürümünü bazı işletim sistemlerine kurabilirken, çoğu insan e-postadan sıradan dosyalara, tüm ciltlere kadar her şeyi şifreleyebilen resmi sürümler de dahil olmak üzere düzinelerce ön uç ve grafik arayüz arasından seçim yapıyor.

Tüm GnuPG araçları, birden çok şifreleme türü ve şifreyi destekler ve genellikle tek tek dosyaları birer birer, disk görüntüleri ve birimleri veya harici sürücüler ve bağlı ortamları şifreleyebilir.

Birkaçınız, Kleopatra’yı bir sertifika yöneticisi olarak kullanan Windows Gpg4Win gibi çeşitli iş parçacıklarında belirli GnuPG ön uçlarına aday gösterdiniz.

GnuPG’yi aday gösterenlerin, açık kaynaklı ve düzinelerce farklı istemci ve aletle erişilebildiğini övdü, bunların hepsi örneğin dosya şifrelemenin yanı sıra örneğin sağlam e-posta şifrelemesi gibi diğer şifreleme biçimleri de sunabilir.

Bununla birlikte, anahtar, bir ön uç ya da işinizle birlikte çalışmak için ihtiyaç duyduğunuz şeyi yapan bir istemci bulmaktır.

Yukarıdaki ekran görüntüsü, anahtar zinciri yönetiminin yanı sıra dosya, e-posta ve OS X için disk şifreleme özelliklerini de içeren hepsi bir arada bir GnuPG çözümü olan GPGTools kullanılarak çekilmiştir.

>> Ücretsiz indirmek için tıklayın.

5-Zip (Windows / OS X / Linux)

en iyi dosya şifreleme programı

7-Zip aslında hafif bir dosya arşivleyicisidir ve Windows için favori arşiv yardımcı programımızdır.

Dosyaları kolay depolama veya internet üzerinden göndermek için sıkıştırma ve düzenleme konusunda şaşırtıcı olsa da, güçlü bir dosya şifreleme aracıdır.

Tek dosyaları veya tüm birimleri yalnızca anahtarlarınız olan şifreli birimler haline getirebilir.

Ticari kullanım için bile tamamen ücretsiz, 256-bit AES şifrelemeyi destekliyor ve resmi indirme yalnızca Windows olsa da, Linux ve OS X sistemleri için de resmi olmayan yapılar var.

7-Zip’in kodlarının çoğu, lisanslı ve incelemeye açık GNU LGPL’dir. Sıkıştırılmış ve şifrelenmiş.

Şifrelerle şifrelenebilir ve amaçlanan alıcısına ulaştıklarında kendiliğinden şifreli olacak çalıştırılabilir dosyalar haline getirilebilir.

7-Zip, kullandığınız işletim sisteminin kabuğuyla entegre olduğundan kullanımı genelde bir tıklama yapar. Ayrıca güçlü bir komut satırı aracıdır.

7-Zip dosya şifreleme aracını kullananlar, en güçlü kullanıcı arayüzüne sahip olmayabileceğini belirtmektedir.

Gerçekten de kaliteli ve kullanışlı bir en iyi dosya şifreleme programı olmasından dolayı çoğunuz zaten güçlü dosya sıkıştırma ve açma yetenekleri için bu programı kurdunuz bile.

Hızlı, esnek, ücretsiz ve kullanımı kolay olduğunu ve en hızlı dosya şifreleme aracı olmayabilirken, özellikle de başkasına göndermeniz gereken dosyaları şifrelemek için işi hallediyor olması bu bağlamda mükemmel bir seçenek sunar.

Bazılarınız, şifreli bir arşive eklenen yeni dosyalar şifrelenmediğinden, 7-Zip’in şifreli birimlerinin esnek olabileceğini belirtti ama bunu çok da problem olarak görmemek gerekir.

>> Ücretsiz indirmek için tıklayın.

Bu yazımızda ilk 5 en iyi dosya şifreleme aracını sizlerin beğenisine sunduk. Belki de bunlardan daha iyileri olabilir ama gerçekten de yukarıdakiler bizim haklı takdirimizi kazandı ve sizlerle paylaşmak istedik. Umarım sizler için uygun bir seçim olacaktır.

Önerilenler

Her şeyden önce, disk onarım ve yönetim aracı olarak OS X ile birlikte verilen Disk Yardımcı Programı (OS X) ilk olarak sizlere sunacağımız mansiyonlardan biri.

Disk Utility, sürücüleri ve birimleri şifreleyebilir ve OS X, bir dosyayı, dosyaları bir dizi veya bir klasörü sağ tıklatıp “Sıkıştır” ı seçerek sadece sıkıştırılmış bir ses oluşturabileceğinden, Disk Utility, istediğiniz herhangi bir şeyi şifrelemeyi son derece kolaylaştırır.

Artı, OS X’de yerleşiktir, bu nedenle başka bir şey yüklemenize gerek yoktur. Daha önce TrueCrypt’in çöküşünü ele aldık.

Geliştiriciler, bağımsız güvenlik denetiminin ortasında, artık güvenli olmadığını iddia eden projeyi birdenbire terk ettiklerinden bahsettik.

Birçok geliştirici, BitLocker‘a geçilmesini önerdi ve yaygın olarak ele geçirilen yeni bir sürümü çıkardı.

Bununla birlikte, eski sürüm olan 7.1a, üzerinde gelişme olmamasına rağmen halen güvenli olarak kabul edilmektedir ve bu tarihten itibaren araç güvenlik güncelleştirmeleri olmadan bırakılmıştır.

Buna rağmen, güvenlik analistleri TrueCrypt’e güvenmeniz veya başka bir şifreleme yardımcı programına geçmeniz konusunda ikiye bölün.

Ölü bir proje, diğerleri kendi projelerini üstüne inşa etmiş olsa da birçok kişi bunun yanında duruyor ve diğerleri son güvenli sürümü kullanmaya devam ediyor.

SONUÇ

Klasör şifreleme programı seçerken, ihtiyaçlarınıza ve kullanım senaryolarınıza en uygun olanını belirlemek önemlidir. Ayrıca, yazılımı güncel tutmak ve güvenlik açıkları için düzenli olarak güncellemeleri kontrol etmek de önemlidir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER