Kablosuz internet, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları için olmazsa olmaz bir teknolojidir. Bu nedenle birçok kişi masaüstü bilgisayara kablosuz internet nasıl bağlanır sorusuna yanıt arar.

Biz de bu yazımızda masaüstü bilgisayar sahiplerinin oldukça merak ettiği bu konu hakkında çözüm önerileri sunacağız.

masaüstü bilgisayara kablosuz internet nasıl bağlanır

Masaüstü Bilgisayara Kablosuz İnternet Bağlama

Laptoplar tümleşik bir Wi-Fi bağlantı donanımı olduğundan bu cihazlar ile modemlere kablosuz bağlantı yapmak son derece kolaydır.

Ancak söz konusu masaüstü bilgisayarlar olduğunda, bilgisayar kasalarının çok büyük bir bölümü bu tümleşik bir Wi-Fi bağlantı donanımına sahip değillerdir. Bu nedenle öncelikle bir Wi-Fi adaptörü edinmeniz gerekir.

Masaüstü Bilgisayara Kablosuz İnternet Nasıl Bağlanır

Wi-Fi adaptörleri bilgisayara USB portu üzerinden bağlanırlar ve bu adaptörler sayesinde masaüstü bilgisayarlar Wi-Fi özelliğine kavuşurlar. Kısacası masaüstü bilgisayardan wifi ağına bağlanma işlemi için ihtiyacınız olan ilk şey iyi bir Wi-Fi adaptörüdür.

Söz konusu Wi-Fi adaptörü olunca ise TP-LINK, Tenda gibi kablosuz bağlantı konusunda uzman markalara ait ürünleri tavsiye etmenizi öneririz.

Masaüstü Bilgisayara Kablosuz İnternete Nasıl Bağlanır Windows 10

Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi Windows 10’dur. Elbette bu nedenle masaüstü bilgisayarına kablosuz internet özelliği eklemek isteyen kullanıcıların birçoğu da bu işlemi Windows 10 işletim sistemi üzerinden yapacaklardır.

Windows 10 işletim sistemi birçok donanıma ait driver dosyalarını doğrudan indirip yükleyebilme özelliğine sahiptir.

Bu nedenle sahip olduğunuz Wi-Fi adaptörünü bilgisayarınızın USB portuna takıp güncellemeleri kontrol etmeniz, o donanıma ait en güncel driver’ları otomatik olarak yükleyecektir.

Bu işlem esnasında bilgisayarınızda kablolu bağlantı sağlamanız gerekebilir. Driver yükleme sonrasında ise kabloyu çıkartıp modeminize kablosuz olarak bağlanabilirsiniz. Birçok Wi-Fi adaptörü ise Windows tarafından otomatik olarak tanınır ve driver yüklemeye gerek kalmaz.

Masaüstü Bilgisayara Kablosuz İnternete Nasıl Bağlanır Windows 7

Windows 7 ile Windows 10 arasındaki en temel farklılıklardan biri de Windows 7’de hiçbir driver paketinin ön yüklü gelmemesi ve Windows Update üzerinden driver güncellemelerinin alınamamasıdır.

Bu nedenle Windows 7 kullanılıyorsanız öncelikle kullanacağınız Wi-Fi adaptörüne ait driver dosyalarını manuel olarak kurmanız gerekir.

Masaüstü Bilgisayara Kablosuz İnternet Nasıl Bağlanır

Wi-Fi adaptörüne ait dosyalar genellikle cihazla birlikte gelen CD’lerin içerisinde yer alır. Bu CD’leri bilgisayarınıza takın ve içerisinde yer alan Setup dosyasını çalıştırın. Gerekli olan tüm dosyalar bilgisayarınıza yüklenecektir.

CD’ye erişiminiz yoksa veya bilgisayarınızda CD girişi yer almıyorsa driver dosyalarını Wi-Fi adaptörünüzün web sitesinden bulabilirsiniz.

Driver bulma işlemi için öncelikle Wi-Fi adaptörünüzün üreticisinin web adresine gidin ve Sürücüler sekmesi altında sahip olduğunuz adaptörü bulun.

İlgili sayfada yer alan sürücü dosyasını indirin ve kurun. Örneğin TL-LINK TL-WN821N web sitesi üzerinde Kolay kurulum için buraya tıklayınız! Alanını kullanarak TL-WN821N modeline ait driver dosyalarını indirebilirsiniz.

Kablolu Bağlantınız Varsa…

Masaüstü bilgisayarınızda hâlihazırda bir kablolu bağlantı varsa Wi-Fi adaptörünüz için driver bulma işlemini yardımcı programlar ile de yapabilirsiniz.

En iyi Ücretsiz Driver Güncelleme Programı başlıklı yazımızda yer alan programlardan birini kullanarak driverlarınızı otomatik olarak güncelleyebilirsiniz.

Bu yazımızda masaüstü bilgisayara kablosuz internet nasıl bağlanır sorusuna detaylıca yanıt verdik. İşlemler esnasında herhangi bir sorun yaşamanız durumunda ise aşağıda yer alan yorum satırını kullanarak bizlerden yardım talebine bulunabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER