Özel dosyalar virüsü de Windows işletim sistemi hem bilgisayar hard diskinde hem de USB flash belleklerde görülen ve standart antivirüs programları ile kaldırılamayan bir virüs türüdür. Peki, özel dosyalar virüsü bu yazımızda yanıt vermeye çalışacağız.

Günümüzde 1 milyardan fazla bilgisayar Windows işletim sistemine sahip. Elbette bu durum yazılım korsanlarının iştahını kabartıyor. Windows işletim sistemi ise yapısı gereği virüslere diğer işletim sistemlerine göre daha savunmasız.

Not: Özel dosyalar virüsü bazı kaynaklarda Musallat.exe olarak belirtilir. Özel dosyalar ile musallat exe virüsleri birbirinin aynısıdır.

özel dosyalar virüsü

Özel Dosyalar Virüsü Zararları

Özel dosyalar virüsü genellikle USB flash belleklerde ve taşınabilir disklerde görülen bir virüstür. Aslında bu virüs bilgisayarlar üzerinde bulunan zararlı yazılımlar tarafından belleklere yüklenir.

Bu nedenle virüsün kaynağı, USB diskinizi taktığınız bilgisayarlardan biridir diyebiliriz.

Bu virüs bilgisayarınızın çökmesine neden olmaz ancak müdahale edilmezse flash diskinizin içerisinde yer alan dosyaların silinmesine neden olabilir. Avast, McAfee gibi standart antivirüs programları bu virüsün başarılı bir şekilde kaldırılması için yeterli değildir.

Özel Dosyalar Virüsü Kaldırma

Özel dosyalar virüsünü kaldırmak için standart antivirüs programlarının yeterli olmadığını zaten belirtmiştik.

Biz ise özel dosyalar virüsü silme işlemi için daha gelişmiş bir yöntem kullanacağız. İki aşamalı bu yöntemi anlatacağımız şekilde uygularsanız çok kısa bir süre içerisinde özel dosyalar virüsü temizleme işlemi tamamlanacaktır.

Not: Bu işlemler esnasında virüslü olduğunuz flash disk veya taşınabilir bellek bilgisayarda takılı olmalı.

Birinci Aşama: Rkill ile Virüslü Exe’leri Kapatın

Öncelikle bellekte çalışan ve şüpheli olarak algılanan tüm programları kapatmamız gerekiyor. Bu programlara özel dosyalar exe virüs dosyası da dâhildir. Bellekte yer alan şüpheli programları durdurmak için özel bir program kullanacağız.

Rkill isimli bu program bilgisayarda aktif olarak çalışan tüm uygulamaları tarar ve şüpheli olanları kapatır. Böylece çalışan özel dosyalar virüsü kapatılır ve silinebilir hale gelir.

RKill programını indirmek için buraya tıklayın. 1.7 MB boyutunda bir exe inecektir. İndirilen exe’yi çalıştırın ve RKill’in sistemi taramasını bekleyin.

RKill, şüpheli olarak algılanan programları sonlandıracaktır. Şimdi ikinci aşamaya geçebiliriz.

İkinci Aşama: Zemana AntiMalware ile Virüsleri Temizleyin

Arka planda çalışan virüsleri devre dışı bıraktığımıza göre şimdi asıl işimizi yapabiliriz. Özel dosyalar olarak da bilinen bu virüsünü silmek için Zemana AntiMalware adlı oldukça güçlü özelliklere sahip ve hemen hemen her türlü virüsü silmede yüksek başarı gösteren özel bir program kullanacağız. Tamamen ücretsiz olan bu programı güvenle kullanabilirsiniz.

Öncelikle buraya tıklayarak Zemana AntiMalware son sürümünü indirin ve kurun. Yaklaşık 15 MB boyutunda olan program kısa sürede inecektir.

Programı kurduktan sonra açın ve virüslü olduğunu düşündüğünüz flash disk bilgisayarınıza takılıyken Zemana AntiMalware ana ekranında yer alan Şimdi Tara butonuna tıklayın. Zemana AntiMalware programı bilgisayarınızı ve bilgisayarına bağlı tüm diskleri tarayacak ve zararlı yazılımların tamamını temizleyecektir.

Not: Bazı durumlarda özel dosyalar adı verilen bu virüs tüm bilgisayara yayılabilir ve bilgisayarın donmasına, tarayıcıda farklı web sitelerinin açılmasına neden olabilir.

Bilgisayarınız üzerinde tam temizlik yapmak istiyorsanız Format Atmadan Virüs Temizleme başlıklı yazımızda yer alan yönergeleri takip edebilirsiniz.

SONUÇ

Bu yazımızda özel dosyalar USB virüsü hakkında detaylıca bilgi verdik ve dosyalarımızın kaybolmasına yol açabilecek bu virüsün nasıl temizlenebileceğini gösterdik. İşlemler esnasında sorun yaşarsanız ve virüsü temizleyemezseniz aşağıda yer alan yorum sekmesi ile bize ulaşarak yardım alabilirsiniz.

Yorumlar (5)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 1 yıl önce

free değil program. ekran görüntüsünü verdiğin de premium zaten..nasıl premium yapılır veya o işe yarar prg versen daha makbule geçerdi..

Anonim 2 yıl önce

Çok teşekkür ederim. Okulumuzun bilgisayarını sayenizde temizledim. Allah razı olsun.

Anonim 2 yıl önce

bazı bulaşan virüslerde tarama başarısız oldu diyor

Anonim 3 yıl önce

Bu işlemi yaptığımızda veri kaybı yaşanır mı?

Anonim 3 yıl önce

çok teşekkürler işe yaradı.Bnede diyordum bugün fotokopi çektirirken bu dosya ne diye.İnşallah kırtasiyeci abinin de bilgisayarına virüs bulaşmamıştır :/