Akıllı telefonların bu kadar gelişmesi rağmen halen daha telefon kendi kendine kapanıyor sorusu hem Google’da hem de teknoloji forumlarında birçok kişi tarafından aranıyor.

Donanım özelliklerinin yanında çevre birimleri ile de dikkat çeken akıllı telefonlar, iris tarayıcı, parmak izi okuyucu, stereo hoparlör, optik kamera lensleri ile de çok yaşanan deneyimi çok daha cazip bir hale getiriyor.

Telefon Kendi Kendine Kapanıyor

Donanım ve yazılım teknolojiler her geçen gün daha da gelişim gösterse de akıllı telefonlar her an sorun çıkarabilen cihazlardır.

Mikron seviyesinde lehim teknolojilerinin kullanıldığı ve çok güçlü donanım elemanlarının oldukça küçük alanlara sığdırıldığı bu cihazlarda yaşanan sorunlar oldukça çeşitlidir. Biz de bu yazımızda Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlar için telefon kapanma sorunu çözümü için öneriler sunacağız.

Telefon Kendi Kendine Kapanıyor Neden?

Bir akıllı telefonun kendi kendine kapanmasının iki ana nedeni vardır.

Bunlar yazılımsal ve donanımsal sorunlar olarak ikiye ayrılırlar.

Yazılımsal sorunları halletmek çok kolaydır ancak donanımsal sorunlar teknik destek gerektirebilir ve söz konusu akıllı cihazlar olunca bu durum maliyetli olabilir.

Cep Telefonu Kapanma Sorunu – Yazılımsal Nedenler

Yazılım, sadece cep telefonlarının değil, bilgisayarların, beyaz eşyaların, arabaların ve hatta oyuncakların bile bel kemiğidir diyebiliriz.

Kullandığımız cep telefonları da yüzlerce programın yer aldığı büyük yazılımları içerisinde bulundurur.

Bu nedenle yazılım sisteminde bir sorun çıkması veya yazılım kullandığı dosya sisteminin bozulması cep telefonunun kendi kendine kapanma hatasına neden olabilir.

Örneğin Telefon kendi kendine kapanıyor Samsung cihazlar için sıkça görülen bir durumdur.

Bunda, Samsung’un sahip olduğu işletim sistemi olan Android’in ciddi bir etkisi vardır. Çünkü Android işletim sistemi zamanla performans kaybeder ve fabrika ayalarına dönme durumu gereksinim haline gelebilir.

Telefon kendi kendine kapanıyor iPhone cihazlar için nispeten daha seyrek görülen bir durumdur.

Çünkü iPhone işletim sisteminin kapalı yapısı, yazılım hatalarının Android işletim sistemine göre çok daha ender görülmesine neden oluyor.

Cep Telefonu Kapanma Sorunu – Donanımsal Nedenler

Android veya iOS fark etmeksizin tüm akıllı cihazlarda görülen donanım hataları ortaktır denilebilir. Bir cihazda kapanma sorunu varsa ve bu sorun yazılımsal olarak giderilmiyorsa bakılması gereken ana elemanlar şunlardır;

1- Anakart

Anakart, akıllı telefonun işlemci, RAM, kamera, Wifi, GSM modülü gibi tüm elemanlarının birbirleriyle iletişim sağlayabilmesini sağlayan en temel parçadır.

Anakart üzerinde binlerce mikron seviyesinde lehim bulunur. Bu lehimler zaman zaman iletkenlik özelliklerini kaybedebilirler ve anlık kısa devreler oluşur.

Bu durumda da telefonun kendi kendini kapatması durumu gerçekleşir. Bu durumda kullanıcıların aklına en sık gelen soru cep telefonu anakartı tamir edilebilir mi? sorusudur.

Telefon Kendi Kendine Kapanıyor

Bir cep telefonunun tamir edilebileceğini hakkında kesin bir bilgi vermek yanlış olur. Örneğin anakart üzerinde yer alan güç entegrelerinin bozulması, işlemciye yanlış akım ve voltajda güç gönderilmesine neden olur.

Bu da telefon kendi kendine kapanıyor probleminin ortaya çıkması ile sonuçlanır. Bu tür durumlarda güç entegreleri uzman kişiler tarafından değiştirilerek sorun giderilebilir.

Ancak anakart üzerindeki iletim hatlarının zarar görmesi veya anakart üzerinde fiziki hasar oluşması durumunda anakart değişikliği zorunlu bir hal alır.

2- Bataryayı Kontrol Edin

Batarya, cep telefonu için olmazsa olmaz bir parçadır. Her ne kadar sağlıklı görünüp şarj olsa da, ömrünü tamamlamış bir bataryaya sahipseniz telefonunuz anlık güç kaybına uğrayıp kapanabilir.

Bu gibi durumlar genellikle bataryanın aniden sıfır düzeyine düşmesi ile cihazın reset olması şeklinde görülür. Bu konuda yapılacak en doğru işlem ise yeni bir batarya satın almaktır.

Telefon Kendi Kendine Kapanıyor

Bazı durumlarda bataryanın bağlantı pinlerinde oluşan oksitlenmeler nedeniyle de bataryaya bağlı kapanma sorunları ortaya çıkabilir. Bu durum genellikle eski tip değiştirilebilir bataryaya sahip LG G2 gibi telefonlarda daha sık görülür.

Telefon Kendi Kendine Kapanıyor Sorunu Çözümü

Telefonun kendi kendine kapanması noktasında yapılacak ilk işlem yazılımsal olarak sıfırlama yapmaktır. Bu işlemi hard reset olarak yapmak, tüm cihaz sistemini sıfırlamanızı sağlar. Bu şekilde tüm yazılımsal hatalar giderilir telefonun kapanma sorunu ortadan kaldırılabilir.

Android bir cihaza sahipseniz Android Cihazlara Format Atma başlıklı yazımızdan faydalanarak Hard Reset işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Hard reset işlemi, standart fabrika ayarlarına döndürmekten farklıdır ve çok etkilidir. Aynı şekilde iOS cihazlarda da format atma işlemi, kapanma sorunu için çözüm üretmekte son derece etkilidir.

Cihazınızı sıfırlamanıza rağmen sorun devam ediyorsa çok büyük olasılıkla sorununuz yazılımsal değil de donanımsaldır.

Bu durumlarda yapılabilecek en doğru iş, garantisi devam ediyor ise cihazı servise yollamak, garantisi devam etmiyorsa da işinin ehli bir cep telefonu servisinden yardım almaktır. Ayrıca aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak da durumu bizlere bildirebilir ve yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER