Telefonum Wifi Görmüyor hatasını çözmek için ilk olarak Ayarlar menüsüne girin. Ardından Kablosuz Ağ sekmesine tıklayın. Ayarlarını sıfırlamak istediğiniz kablosuz ağı seçtikten sonra Kablosuz Ağı Unut butonuna basarak ağa tekrardan bağlanmayı deneyin. WiFi bağlantı sorunu yaşayan kullanıcılar, ağlarının kanal ayarını değiştirerek bağlantı sorununu çözebilir.

Wifi sorunlarını genel olarak yazılımsal ve donanımsal kaynaklı sorunlar olmak üzere ikiye ayrılır. Yazılımsal sorunlar özellikle Android işletim sistemine sahip cihazlarda sıkça görülür.

Donanımsal sorunlar ise genellikle bağlandığımız modemin doğru ayarlanmamış olmasından veya cep telefonunun Wi-Fi modülünün bozulmuş olmasından kaynaklanır. Bu nedenle çözüm için öncelikle sorunun kaynağını bulmak son derece önemlidir.

Telefonunuzun Wi-Fi bağlantısıyla ilgili sorunlar genellikle çeşitli nedenlere dayanabilir. İşte bu tür bir sorunu çözmek için adımlar:

Telefonum Wifi Görmüyor

Telefonum Wifi Görmüyor Hatası Nedenleri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere cep telefonlarında görülen wifi hatalarının iki ana nedeni vardır. Bu nedenlerin tespit edilmesi çözüm için son derece önemlidir. Aşağıda bahsettiğimiz durumlardan size uygun olanını seçerek çözüm sağlayabilirsiniz.

Yazılımsal Nedenler

Bağlanmaya çalıştığınız modem başka bir telefon veya bilgisayar tarafından görülüyor ancak sizin telefonunuz üzerinden görülmüyorsa sorun çok büyük ihtimalle yazılımsaldır.

Özellikle Android sürüm güncellemelerinden sonra Wifi, Bluetooth gibi bağlantı donanımlarında sorunlar görülebilir.

Yazılımsal sorunların giderilmesi oldukça basittir. Android telefonlarda Bağlantı ayarlarını sıfırlama işlemi Wifi sorunlarını ortadan kaldırma konusunda son derece başarılırdır. İşlemi şu şekilde yapabilirsiniz;

·         Telefonunuzda sırasıyla şu adımları takip edin: Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla

·         Ağ Ayarlarını Sıfırla ekranına girdikten sonra Fabrika ayarlarına dön butonuna dokunun. Bu işlem sadece Wifi, Bluetooth, Mobil Veri gibi bağlantı ayarlarını sıfırlar. Telefonunuz sıfırlanmayacaktır.

Telefonum Wifi Görmüyor

·         İşlem bittikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Telefonunuz root’lu ise Wifi sorunu yaşıyor olmanız olası bir durumdur. Çünkü root edilmiş romlarda zaman zaman donanım uyumsuzluğu yaşanır. Bu da Wifi, kamera, bluetooth gibi donanımların doğru çalışmamasına neden olur.

Not: Yukarıdaki Ağ ayarlarını sıfırlama işlemi telefonum wifi görmüyor sorununu çözmediyse telefonunuzu tamamen sıfırlamanızı öneririz.

Telefonunuz iOS işletim sistemine sahipse yazılımsal bir hatadan kaynaklanan Wifi hatasına denk gelmeniz pek olası değildir. Ancak iOS cihazınızda Wifi ayarları tutarsızlık yapıyorsa Ayarlar > Genel > Sıfırla işlemlerini takip ederek cihazınızı sıfırlayabilirsiniz.

Donanımsal Nedenler

Donanımsal nedenler yazılımsal nedenlere oranla çok daha düşük oranda görülürler. Wifi sorununun donanımsal kaynaklı olduğunu tespit etmek için şu işlemleri yapabilirsiniz. Bağlanmaya çalıştığınız Wifi ağı hiçbir telefon veya bilgisayar tarafından görülmüyorsa modemin Wifi özelliği kapatılmış olabilir.

Bu nedenle öncelikle modem üzerindeki wifi ışığının yanıp yanmadığından emin olun. Şayet Wifi ışığı yanmıyorsa modem ara yüzüne girerek Wifi özelliğini aktif etmeniz gerekir. Modem ara yüzüne girmekte sorun yaşıyorsanız Modem Arayüz Şifresini Unuttum başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Modeminiz diğer bilgisayar ve telefonlar tarafından görünüyor ancak sıfırlama işlemlerine rağmen hiçbir Wifi ağını göremiyorsanız maalesef olası en kötü senaryo ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda telefonun anakartı üzerinde yer alan Wifi modülünün arızalanmış olma ihtimali çok yüksektir.

Bu modül anakart ile tümleşik olduğundan tamir edilmesi veya değiştirilmesi mümkün değildir. Böyle bir durumda komple anakart değişikliği gerekebilir.

Telefonum 5 GHz Wifi Görmüyor

Üretilen son nesil modem ve routerlar artık 5 GHz Wi-Fi bandına destek sunuyor. 5 GHz bandı daha düşük çekim alanı sunuyor ancak 2.4 GHz bandına göre 3 kat daha fazla hız vadediyor.

Elbette bu durum internet altyapınızın sunmuş olduğu maksimum hız ile sınırlanıyor. Bazı telefonlar ise modemlerin veya routerların sunmuş olduğu 5 GHz bandını görmüyor. Bunun sebebi ise kullanmış olduğunuz telefonun wifi anteninin 5 GHz bandını desteklememesidir.

Telefonum Wifi Görmüyor

Bu yazımızda cep telefonlarında sıklıkla karşılaşılan telefonum Wifi görmüyor hatası hakkında çözüm önerileri sunduk. İşlemlere rağmen hata devam ediyorsa destek için aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Wi-Fi’yi Açıp Kapatma:

Telefonunuzdaki Wi-Fi özelliğini kapatın, birkaç saniye bekleyin ve ardından tekrar açın. Bu basit adım, bağlantı sorunlarını çözebilir.

Telefonu Yeniden Başlatma:

Telefonunuzu tamamen kapatın, bir süre bekleyin ve ardından tekrar açın. Bu, çeşitli geçici hataları düzeltebilir.

Güncellemeleri Kontrol Etme:

Telefonunuzun işletim sistemini ve Wi-Fi sürücülerini güncellediğinizden emin olun. Gerekirse, güncellemeleri yükleyin.

SONUÇ

Eğer yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse veya sorun devam ederse, telefonunuzun üreticisinin müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz veya profesyonel bir yardım almanız gerekebilir.

Yorumlar (4)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 9 ay önce

Cevap vermeyecekseniz neden insanlara soru yazdırırsınız anlamış değilim

Anonim 10 ay önce

Telefonum Sadece evdeki wifiyi kesinlikle görmüyor Telefonu bütün ayarlarını sıfırladım Ağ vs hatta telefonu bile sıfırladım ama yinede Evdeki wifiyi görmüyor yazılımıda baktım oda güncel diyor Ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin

Aykut Aydın 1 yıl önce

Merhaba,evin her tarafında internet mevcut,yani bigisayarım,televizyonum hep çekmekte.Ancak cep telefonumda devamlı bir wifi bekleniyor ifadesi var.telefonum android,.teşekkür ederim.

Anonim 3 yıl önce

Merhaba Vestel z10 telefonum var drone’un kamerasına bağlayamıyorum drone 5g wifi destekli telefonla bağlantı kabul ediyor telefonumun bağlantı özelliklerine baktığımda desteklemesi gerekiyor burdaki adımları da takip ettim sonuç olarak gene bağlanamadım yardımcı olur musunuz bu arada Samsung s10 lite ile denedim bağlandı ama wifi bağlantı özellikleri aynı