Özellikle de format atma veya cihaz sıfırlama işlemlerinden sonra cihazda kayıtlı olan internet ayarları silinir. Bu ayarlar doğru şekilde yapılmaz ise cihazın 3G ve 4.5G bağlantıları büyük ihtimalle çalışmayacaktır. Türk Telekom internet ayarları yapma işleminin nasıl gerçekleştirileceğini göstereceğiz.

Türk Telekom İnternet Ayarları

Türk Telekom İnternet Ayarlari

Not: Telefonunuzu ilk defa açıyorsanız veya sıfırlama işlemi gerçekleştirdiyseniz, açılış esnasında tüm internet, SMS ve MMS ayarları otomatik olarak yüklenir.

Otomatik yüklenme işlemi için telefonunuzun Türk Telekom’un sistemine doğru bir şekilde kaydedilmiş olması gerekir. Ancak bazı Çin menşeili cihazlarda ve yurt dışından getirtilen modellerde otomatik ayar alma sistemi doğru çalışmayabilir. Bu gibi durumlarda aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir.

1- Türk Telekom İnternet Ayarlarını Alma SMS ile

Bu aşamada anlatacağımız adımlar, telefonunuzun tüm bağlantı ayarlarını tek bir işlem ile yapabilmenizi sağlayacaktır. Bu ayarlara internet ayarlarının yanında SMS ve MMS bağlantı ayarları da dahildir.

Bu işlemi yapmak için AYAR yazarak 9999’a SMS gönderebilirsiniz. SMS ve MMS ayarlarını almadan sadece İnternet ayarlarını almak istiyorsanız da INTERNET AYAR yazarak 5555’e SMS gönderebilirsiniz.

Ayarlar telefonunuza gönderildiğinde yükleme işleminin tamamlanması için bir pin kodu girmeniz istenebilir. Bu durumda pin kodu alanına 500 veya 5000 yazarak yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Not: Bu yöntem ile ayarların yapılabilmesi için telefonunuzun Türk Telekom cihaz sisteminde doğru olarak kayıtlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde gönderilen ayarlar telefonunuz ile uyum göstermeyebilir.

2- Türk Telekom İnternet Ayarları Yapma Android

Yukarıda belirtilen işlemler sonucunda hâlâ internete bağlanamıyorsanız telefonunuz Türk Telekom cihaz sistemine doğru bir şekilde kaydedilmemiş demektir.

Bu aşamada yapmanız gereken şey ise internet ayarlarını manuel olarak yapmaktır. Android cihazlarda internet ayarlarını yapmak son derece basittir.

  1. Öncelikle cep telefonunuzdan Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar > Erişim Noktası Adları yolunu izleyin.
  2. Açılan ekranda sağ üst köşede yer alan “Ekle” alanına dokunarak yeni ayar ekleme ekranın açın. (Bazı cihazlarda ‘+’ simgesi şeklinde de olabilir.)
  3. Açılan ayar ekranını şu şekilde doldurmanız gerekir. Ayar ekranında birçok alan bulunur. Aşağıda belirtilen alanlar dışındaki diğer tüm alanları boş bırakın.

İsim = turk telekom internet

APN = internet

MMC = 286

MNC = 03

APN Türü = default

Bu alanları doldurduktan sonra ayarı kaydedin ve telefonunuzu yeniden başlatın. Alanları doğru doldurduysanız internet bağlantınız düzgün bir şekilde sağlanacaktır.

3- Türk Telekom İnternet Ayarları Yapma iPhone

iPhone cihazlarda Android modellerinde olduğu gibi yüzlerce model olmaması, internet ayarlarının çok daha kolay bir şekilde alınabilmesini sağlar. iPhone cihazınızda internet ayarlarınız yoksa şu adımları takip edebilirsiniz;

Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Yolu ekranlarını takip edin ve hücresel veriyi aktif hale getirerek mobil internet bağlantısını açın.

Ardından Hücresel > Seçenekler > Hücresel Veri Ağı ekranında yer alan APN kısmına “internet” yazarak ayarları kaydedin ve telefonunuzu yeniden başlatın. İnternet ayarlarınızın sağlanacaktır.

4- Türk Telekom İnternet Ayarları Yapma Uygulama ile

Teknik bilgisi olmayan kişiler için mobil bağlantı ayarlarının yapılması zor bir işlem olabilir. Türk geliştiriciler tarafından sunulan “APN Turkey” adlı uygulama ile android cihaz sahipleri çok kolay bir şekilde türk telekom apn ayarları işlemini gerçekleştirebilirler.

türk telekom apn ayarları 2020

Ayarları yapmak için uygulamayı açın ve Operatör sekmesinden Türk Telekom veya Avea’yı seçin ve Ayarları Uygula butonuna basın. Uygulama tüm APN ayarlarını telefonunuza yükleyecektir.

Tüm bu işlemler sonucunda yine de internete bağlanamadıysanız hattınız ile ilgili bir problem olabilir. Böyle bir durumda 500 numaralı Türk Telekom Mobil müşteri hizmetlerini aramanız ve durumu bildirmeniz gerekir.

Türk telekom internet ayarları yapma ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu yorum sekmesini kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 6 ay önce

olmuyor

Anonim 2 yıl önce

Çok sağolun 👍🏻