Aynı seviyede iki üniversite okunmuyor!

13
330

Üniversite tercihleri 11 Ağustos itibari ile başladı. 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında e-devlet üzerinden elektronik ortamda kayıt yaptıracaklar. Üniversiteye gelip kayıt olmak isteyenler ise 14-18 Ağustos 2017 tarihlerinde kayıt yaptıracaklar. Aynı anda iki üniversite okumak isteyenler ne yapmalı?

Herhangi bir ön lisans veya lisans bölümü okuyan öğrenciler dikkat!

Aynı anda iki üniversite okumak isteyenler ne yapmalı?

Ön lisans programı örgün okurken farklı bir ön lisans kazanan adaylar aynı anda okuyamayacak. Aynı şekilde herhangi bir lisans programı okurken farklı bir lisans programı kazanan adaylar da aynı anda okuyamıyor. Fakat bir farklı seviyelerde örneğin ön lisans okurken lisans kazanmak, lisans okurken ön lisans kazanmak gibi okuyabilirler.

Diyelim ki farklı bir program kazandınız kayıt yaptırmak istiyorsunuz. Örgün okuduğunuz bölümden kaydınızı sildirip yeni aday olarak kazandığınız okula kayıt yaptırabilirsiniz. Harç ödemek zorundasınız.

Açık öğretim programlarında durum değişiyor. Aynı anda iki farklı ön lisans veya lisans programı okuyabilirsiniz.

 

13 YORUMLAR

 1. merhaba, ben doktora programına kayıtlıyım ve bu sene dgs ile bir lisans programı okumak istiyorum. bildiğim kadarıyla aynı seviyede olmadıkları için bir sıkıntı olmayacak ama emin değilim. sizin bu konu ile ilgili kesin bilginiz var mı?

   • teşekkür ederim Mustafa Bey, ben de Yök’ün 2016 yılındaki yazısından bu anlamı çıkarmıştım. hangi üniversite kaçıncı sınıftan başlatır ile ilgili çalışmanızda takdire şayan. insanlara faydalı olmaya çalışıyorsunuz. Allah gönlünüze göre versin.

    • teşekkür ederiz Bedir Bey Allah (c.c) inşallah sizinde gönlünüze göre verir umarız tüm kardeşlerimiz emeklerinin karşılığını alır sizde doktora programında başarılı olursunuz

  • Merhaba, Mustafa Bey cevaplamış yine de cevap vermek istedim benim de bildiğim kadarıyla biri lisans birisi lisans üstü olduğu için problem yok diye biliyorum tabi ki yine de üniversitenin öğrenci daire işlerine sormanızda fayda var. 🙂

   • teşekkür ederim ebru hanım. öğrenci işlerine sormadan tercih yapmayacağım. her ne kadar ek tercihler olursa da eğer tercih edersem ve sıkıntı olacaksa asıl tercihlerde yerleşecek öğrencinin hakkını yemiş olurum, çünkü o öğrenci tercih ettiği alt sıradaki üniversiteye veya bölüme yerleşecek. size ve mustafa beye tekrarda teşekkür ederim. öğrenci işlerine sormak aklıma gelmemişti.

 2. Ayni anda(ayni donemde) ayni universitede iki acikogretim okunabilir mi?
  Onlisans ogrencilerine de cap yapma hakki gelmis. Ornegin anadolu aof de okurken iki onlisans okunabilir mi. Tesekkurler

  • Merhaba Murat Bey, ön lisans bir bölüm okurken açık öğretim bölümü okuyabilirsiniz. Fakat hem açık öğretim okuyup hem de iki tane lisans okumanız mümkün değildir. Çünkü zaten iki ön lisans aynı anda okunmuyor.

 3. lisansüstü ve lisansa aynı anda kayıt olabiliyorsunuz. bugün zamanında kazanabileceğim ama bazı nedenlerden dolayı okuyamadığım hukuk fakültesine kaydımı yaptım aynı zamanda doktora programına kayıtlıyım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here