Üniversite tercihleri 11 Ağustos itibari ile başladı. 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında e-devlet üzerinden elektronik ortamda kayıt yaptıracaklar. Üniversiteye gelip kayıt olmak isteyenler ise 14-18 Ağustos 2017 tarihlerinde kayıt yaptıracaklar. Aynı anda iki üniversite okumak isteyenler ne yapmalı?

Herhangi bir ön lisans veya lisans bölümü okuyan öğrenciler dikkat!

Aynı anda iki üniversite okumak isteyenler ne yapmalı?

Ön lisans programı örgün okurken farklı bir ön lisans kazanan adaylar aynı anda okuyamayacak. Aynı şekilde herhangi bir lisans programı okurken farklı bir lisans programı kazanan adaylar da aynı anda okuyamıyor. Fakat bir farklı seviyelerde örneğin ön lisans okurken lisans kazanmak, lisans okurken ön lisans kazanmak gibi okuyabilirler.

Diyelim ki farklı bir program kazandınız kayıt yaptırmak istiyorsunuz. Örgün okuduğunuz bölümden kaydınızı sildirip yeni aday olarak kazandığınız okula kayıt yaptırabilirsiniz. Harç ödemek zorundasınız.

Açık öğretim programlarında durum değişiyor. Aynı anda iki farklı ön lisans veya lisans programı okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar (15)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

guner 1 sene önce

eskıden kazanmış olduğum trakya mimarlık ve istanbul ekstern hukuk fakültelerini yeni cıkan 7143 sayılı af kanunuyla ikisini birden okuyabilirmiyim

  Ebru Taş 1 sene önce

  Merhabalar. Eski kayıtlarınıza eğer herhangi bir suç dahili bulunmuyorsa dönebilirsiniz. Hiç Kayıt yaptırmadıysanız istenilen belgeler ile kayıt olabiliyorsunuz. Fakat ikisi birlikte okunur mu bilgim yok, en doğru öğrenci işlerini arayıp öğrenmenizi öneririm.

bedir altın 2 sene önce

yalnız ikinci program için harç parası vermeniz gerekiyor.

  Ebru Taş 2 sene önce

  Evet bu ön lisans + lisans okurken de geçerli.

bedir altın 2 sene önce

lisansüstü ve lisansa aynı anda kayıt olabiliyorsunuz. bugün zamanında kazanabileceğim ama bazı nedenlerden dolayı okuyamadığım hukuk fakültesine kaydımı yaptım aynı zamanda doktora programına kayıtlıyım.

  Ebru Taş 2 sene önce

  Bedir Bey bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Başarıları diliyoruz.

   bedir altın 2 sene önce

   Teşekkür ederim.

Murat Sur 2 sene önce

Ayni anda(ayni donemde) ayni universitede iki acikogretim okunabilir mi?
Onlisans ogrencilerine de cap yapma hakki gelmis. Ornegin anadolu aof de okurken iki onlisans okunabilir mi. Tesekkurler

  Ebru Taş 2 sene önce

  Merhaba Murat Bey, ön lisans bir bölüm okurken açık öğretim bölümü okuyabilirsiniz. Fakat hem açık öğretim okuyup hem de iki tane lisans okumanız mümkün değildir. Çünkü zaten iki ön lisans aynı anda okunmuyor.

bedir altın 2 sene önce

merhaba, ben doktora programına kayıtlıyım ve bu sene dgs ile bir lisans programı okumak istiyorum. bildiğim kadarıyla aynı seviyede olmadıkları için bir sıkıntı olmayacak ama emin değilim. sizin bu konu ile ilgili kesin bilginiz var mı?

  Ebru Taş 2 sene önce

  Merhaba, Mustafa Bey cevaplamış yine de cevap vermek istedim benim de bildiğim kadarıyla biri lisans birisi lisans üstü olduğu için problem yok diye biliyorum tabi ki yine de üniversitenin öğrenci daire işlerine sormanızda fayda var. 🙂

   bedir altın 2 sene önce

   teşekkür ederim ebru hanım. öğrenci işlerine sormadan tercih yapmayacağım. her ne kadar ek tercihler olursa da eğer tercih edersem ve sıkıntı olacaksa asıl tercihlerde yerleşecek öğrencinin hakkını yemiş olurum, çünkü o öğrenci tercih ettiği alt sıradaki üniversiteye veya bölüme yerleşecek. size ve mustafa beye tekrarda teşekkür ederim. öğrenci işlerine sormak aklıma gelmemişti.

  Mustafa İyitütüncü 2 sene önce

  Bedir Bey bildiğimiz kadarıyla aynı seviyede olmadığı için bir problem olmayacaktır

   bedir altın 2 sene önce

   teşekkür ederim Mustafa Bey, ben de Yök’ün 2016 yılındaki yazısından bu anlamı çıkarmıştım. hangi üniversite kaçıncı sınıftan başlatır ile ilgili çalışmanızda takdire şayan. insanlara faydalı olmaya çalışıyorsunuz. Allah gönlünüze göre versin.

    Mustafa İyitütüncü 2 sene önce

    teşekkür ederiz Bedir Bey Allah (c.c) inşallah sizinde gönlünüze göre verir umarız tüm kardeşlerimiz emeklerinin karşılığını alır sizde doktora programında başarılı olursunuz