Son dönemlerde revaçta olan aynı anda iki  üniversite okumak,  YÖK’ün getirdiği kararla sonlanmış oldu. Aynı anda aynı seviyede örgün iki yükseköğretim programına kayıt olmayacağını duyurdu.

Ancak açık öğretim için bu geçerli değil, oradan istediğiniz gibi aynı anda lisans veya ön lisans programını okuyabilirsiniz. Aynı anda Örgün Lisans, Ön lisans ve iki üniversite Okunabilir mi?

Herhangi bir ön lisans veya lisans bölümü okuyan öğrenciler dikkat!

Ön lisans programı örgün okurken farklı bir ön lisans kazanan adaylar aynı anda okuyamayacak. Aynı şekilde herhangi bir lisans programı okurken farklı bir lisans programı kazanan adaylar da aynı anda okuyamıyor.

Fakat bir farklı seviyelerde örneğin ön lisans okurken lisans kazanmak, lisans okurken ön lisans kazanmak gibi okuyabilirler.

Diyelim ki farklı bir program kazandınız kayıt yaptırmak istiyorsunuz. Örgün okuduğunuz bölümden kaydınızı sildirip yeni aday olarak kazandığınız okula kayıt yaptırabilirsiniz. Harç ödemek zorundasınız.

Açık öğretim programlarında durum değişiyor. Aynı anda iki farklı ön lisans veya lisans programı okuyabilirsiniz.

Lisans Okurken Önlisans Kazanmak

lisans okurken önlisans kazanmak

1.Lisans okurken önlisans da kazanmak mümkün. Aslında tamamı ile sizin hedefleriniz doğrultusunda olan bir durumdur. Eğer hem lisans diplomam olsun hemde önlisans diplomam olsun istiyorsanı, ilk önce hangi bölümü tercih edeceğinize karar vermelisiniz, daha sonra ise o doğrultuda çalışmalar yapmalısınız.

2.Aslında kısım kısım gitmekte fayda var. İlk olarak örgün lisans okuyorsanız okuduğunuz okulda çift anadal yapabilirsiniz. Aslında bu hem sizin adınıza en iyi olanı olacaktır, eğer 1.sınıf ve 2.sınıfta ortalamayı yüksek tutup, istediğiniz bölümde çift anadal yapabilirsiniz. Tabi ortalamanızın yüksek olması gerekmektedir.

3.Diğer kısım ise lisans okuyorsunuz ve aöf den önlisans okumak istiyorsanız, yapmanız gereken evrakları verip, bir tane de bölüm seçip okumak, çünkü aynı ikinci bir üniversite okuma imkanı tanınmaktadır. Bu şekilde lisans okurken önlisans da okuyabilirsiniz, sadece sınavlarına girip çıkarsınız.

#Kısaca özetleyecek olursak, lisans okurken önlisans kazanmakta bir şey yoktur, AÖF’e gidip 2. üniversite okuma tarihleri arasında kayıt olursunuz bu kadar. Diğer yandan lisans okurken çift anadal yapmak isterseniz, ortalamayı yüksek tutmanız gerekmektedir.

Soru Cevap Kısmı 

Soru: Aynı anda aynı seviyede iki örgün üniversite okumak mümkün mü?

Cevap: Aynı anda aynı seviyede iki üniversite birden okumak mümkün değil. YÖK’ün 2016 kararı ile bu mümkün değil. Örneğin, örgün lisans olarak bilgisayar mühendisliği okuyan biri, başka bir üniversitede örgün lisans makine mühendisliği okuyamaz. Kayıt olacaksa birini tercih etmek zorundadır. Şöyle bir şey yapabilir, okuduğu örgün lisans bölümünde çift anadal yaparak istediği bölümü okuyabilir. Birde lisans okurken AÖF’e kayıt yaptırıp okuyabilirsiniz.

Soru: Aynı anda örgün lisan ve örgün önlisans okunabilir mi?

Cevap: ÖSYS kılavuzundaki bilgilere göre farklı seviyede olmak üzere iki örgün programa kayıt yaptırılabilir. Yani diyelim ki, inşaat mühendisliği okuyorsunuz 4 yıllık örgün olarak, dediniz ki, 2 yıllık örgün önlisans okuyacağım bunu hem okuduğunuz üniversitede hemde başka üniversitede okuyabilirsiniz.

Soru: Örgün üniversite okurken açıköğretim okunur mu?

Cevap: Evet okunabilir. ÖSYS kılavuzundaki bilgilere göre örgün bir programa kayıtlıyken, üniversitede yada AÖF’e kayıt yaptırabilirsiniz.

Soru: Aynı üniversitede 2 bölüm okumak mümkün mü?

Cevap: Evet mümkün. Bunu okuduğunuz okulda çift anadal yaparak okuyabilirsiniz. Diyelim ki siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyorsunuz lisans ve örgün, iktisattan çift anadal yaparak 2 tane bölüm okumuş olursunuz.

Yorumlar (95)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 1 ay önce

Hocam merhaba ben örgün lisans iktisat okuyorum bu sene sınava girip 2 yıllık örgün adalet kazansam ikisinide aynı anda örgün olarak okuyabilir miyim?

Nur 2 ay önce

Merhaba
Şimdi ben lisans mezunuyum. Aynı zamanda açıköğretimden önlisans okuyorum sınava girmiş olsam ve açıköğretimden lisans kazansam aynı anda açıköğretimden hem lisans hem önlisans okuyabilir miyim?

  Mustafa 2 ay önce

  bildiğim kadarıyla farklı bölümler olursa okuyabiliyorsunuz.

   Mustafa 2 ay önce

   yine de net olması açısından aöf bürosuna sorabilirsiniz

Anonim 3 ay önce

Ben yks puanimla lisans bölüm okumak istiyorum hem de ikinci bir bölüm olarak açık öğretimden önlisans ikinci bir üniversite okuyabilir miyim (aynı yıl)

  Mustafa 3 ay önce

  evet

   Mustafa 3 ay önce

   bölümler farklı olması lazım

Anonim 3 ay önce

orgun lisans okurken orgun onlisans okunabiliyormu acil bilgiye ihtiyacim var

Anonim 4 ay önce

Aynı anda hem mühendislik fakültesi hem de adalet okumak mümkün müdür? Sonra da adaleti DGS ile hukuğa tamamlamak mümkün mü?

  Mustafa 4 ay önce

  tabiki

Anonim 5 ay önce

Merhaba, ben şu an aynı anda bir lisans ve bir de önlisans olmak üzere iki örgün öğretim programına kayıtlıyıyım, açık öğretim fakültesine de kayıt yaptırabiliyor muyum acaba?

  Mustafa 4 ay önce

  bölüm farklı olursa olur

Anonim 5 ay önce

Merhabalar örgün lisan okurken açıköğretim önlisansa kayıt oldum ama örgün olarak okudum lisan bölümümden açıköğretim önlisanstan önce mezun olacağım örgün lisansım yanar mı ?Teşekkürler

  Mustafa 5 ay önce

  olmaz aynı bölüm mü

Anonim 5 ay önce

Örgün lisans diploması aciktan okuduğum onlisans diplomasını geçersiz kılar mı

  Mustafa 5 ay önce

  hayır

mert çankaya 6 ay önce

hocam merhaba ben özgün olarak Tıbbi Laboratuvar Teknikleri okuyorum . sınavsız ikinci üniversite olarak tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik okuyorum

ben YKS sınavı ile açık öğretim Anadolu üniversitesi açık öğretimden işletmede okuyabilir miyim ? diğer kayıtlarımı sildirmeden yani ön lisanslarımı okurken açık öğretim lisans okuyabilir miyim sınav ile

  Mustafa 6 ay önce

  evet okuyabilirsiniz

mert çankaya 6 ay önce

merhaba özgün olarak bir ön lisans bölümü okurken
bir yandan da lisans okumak istiyorum tekrar yks ye girip açık öğretim mi yazmam gerekiyor ?

  Mustafa 6 ay önce

  bildiğim kadarıyla evet ama aöf bürosuna bir sorun isterseniz sınava girmeye gerek var mı yok mu normalde bir üniversite okuyorken aöf için sınava girmeden oluyordu

Mustafa şen 7 ay önce

Merhaba, istanbul üniversitesi Cerrahpaşa da lisans olarak makine mühendisliği okumaktayım, aynı zamanda İstanbul üniversitesinde açıköğretim önlisans olarak 2 yıllık bilgisayar programcılığı okuyorum. sorum şu olacak bunları aynı anda okurken Kendi üniverstemde başka bir mühendislik bölümünde çift anadal okuyabilirmiyim, Teşekkürler.

  Mustafa 7 ay önce

  Merhaba farklı bölüm olursa olabilir diye biliyorum eğer sistem veya yönetmenlik değişmediyse

Anonim 7 ay önce

Aynı sene içinde farklı üniversitede örgün önlisans ve örgün lisans kaydı yapabilirmiyim

  Mustafa 7 ay önce

  evet yapılıyor eğer sistem değişmediyse

Anonim 7 ay önce

Önlisans okuyorum yksye girip başka üni kazandım 4 yıllık kayıt yaptırmam için önlisans bölümün kaydını sildirmem gerekir mi yoksa sildirmeden lisans bölüme kayıt olabilirmiyim

  Mustafa 7 ay önce

  sildirmeniz gerekmez okuyabilirsiniz

Anonim 7 ay önce

teşekkürler

Anonim 7 ay önce

Merhaba,
hem örgün önlisans hem de örgün lisans kayıt yaptırabilme imkanımız var mı ?

Anonim 8 ay önce

merhaba ,
aynı anda örgün lisans ve açık öğretim önlisans okursak eğer iki üniversiteyi aynı anda okuduğum için ( aöf önlisans harç ücreti dışında ) başka bir harç ücreti daha ödemek zorunda kalır mıyım ?

2.sorum da : Aöf ‘ e sınavsız ikinci üniversite kapsamında kayıt ile normal ösym üzerinden tercih ile kayıt arasında harç ücreti bakımından herhangi bir fark var mı ? aynı açık öğretim fakültesinin aynı bölümünden bahsediyorum.

  Mustafa 8 ay önce

  1. soru tabii ki ücret ödersiniz 2.soru için de galiba var diye biliyorum

Anonim 8 ay önce

merhabalar örgün olarak siyaset okurum 2.sınfım aynı anda örgün olarak önlisans okuyabilir miyim?

  Mustafa 8 ay önce

  eğer bölüm farklı yazarsanız olabilir, bende siyaset bilimi ve kamu yönetimi okurken adalet okudum

Anonim 8 ay önce

İlk olarak açıktan önlisans seçip sonra örgün olarak önlisans okunur mu

  Mustafa 8 ay önce

  bildiğim kadarıyla oluyor yalnız farklı bölüm okumanız gerekiyor

mirza 12 ay önce

Merhabalar hocam. 2 yıllık inşaat teknikerliğini bitirdim. hem DGS hemde yks(TYT) ye girsem. DGS ile inşaat mühendisliğini kazanıp ve TYT ile 2 yıllık Bilgisayar programcılığını kazanıp. Hem inşaat mühendisliğini hem bilgisayar programcılığını beraber okuyabilir miyim? Şimdiden teşekkürler :))

Anonim 1 sene önce

lisans mak müh okuyorum önlisans makine bölümü seçebiliyormuyum acaba seçersem dgs yapabiliyormuyum teşekkürler.

  Mustafa 1 sene önce

  merhaba bildiğim kadarıyla aynı bölüm olunca olmuyor

Anonim 1 sene önce

teşekkürler

Seval seçkin 1 sene önce

09.10.2017 tarihinde pamukkale üniversitesi sosyoloji bölümünü dgs ile kazandım.. 1 ay sonra okulu bıraktım 1 sene ara verdim ve diğer yıl dgs yi tekrar kazanarak auzef sosyoloji yi kazandım.
. Aynı anda açık ve uzaktan olan auzef ve örgün de aynı bölüm okunabilir mi? Şundan dolayı soruyorum auzef 2.üniversite olarak ekstra materyal ücreti ve 2.üniv.kapsamında benden 435 TL talep etti.. Ne yapmam gerekiyor?

Novarg 1 sene önce

Merhaba Mustafa Bey, Örgün lisans okuyorum ve uzaktan önlisans okuyorum. 3. olarak bir örgün farklı üniversitede önlisans daha okuyabilir miyim ?

  Mustafa 1 sene önce

  tam emin olmamak ile birlikte, bildiğim kadarıyla okuyabiliyorsunuz, ama bölümler farklı olması lazım

   htc 3 ay önce

   orgun lisans okurken orgun onlisans okunabilirmi ?

Anonim 1 sene önce

ziraat mühendisliği okurken çocuk gelişimi okuyabilir miyim?

  Mustafa 1 sene önce

  TABİKİ

Anonim 1 sene önce

Merhaba ben şimdi İstanbul açıköğretimde bir lisans bölümü okuyorum. Şu an sadece bunu okuyorum. Seneye üniversite sınavına girip örgün bir bölüm kazanırsam ikisini birden okuyabilir miyim?
Eğer okuyabilirsem burada birinci üniversite ikinci üniversite durumu oluyor mu çünkü sınavsız ikinci üniversite örgünde okurken sonradan açığa da yerleşenler için olan bir kavram ama ben açık okurken örgün kazanmaktan bahsediyorum. Bu durumda birinci üniversitem ilk yerleştiğim açıköğretim mi oluyor?

Anonim 1 sene önce

Merhaba ben şimdi aynı üniversitede hem lisans hem de önlisans olmak üzere iki bölüm okuyorum. Lisanta 4. Sınıf önlisansta ise 2. Sınıfım yani ikisi de bu sene bitiyor. Sorun şu; ikisini aynı anda bitirsem, ikisinden de diploma alırmıyım ve ikisinden de kpssye girebilir miyim?

Anonim 2 sene önce

Ön lisans bir bölüme kayıt yaptırdım
Ek tercih den tercih yapıp lisans açıköğretim okuyabilirmiyim

Anonim 2 sene önce

Merhaba, bir yüksek lisans programı kazandım. Aynı zamanda YKS ile bir lisans programı kazandım. İkisini beraber okuyabilir miyim? Farklı üniversiteler.

Anonim 2 sene önce

Hocam benim şuan hem açık öğretim on lisans hemde uzaktan öğrenim on lisans kaydım var. Ben şimdi lisans örgün kazandım okuyabilirmiyim?

Anonim 2 sene önce

Önlisans ve lisans okurken çap ve yandal da yapılabilir mi

Anonim 2 sene önce

Örgün ön lisans okurken açıktanda ön lisans okuyabilir miyiz?

  Mustafa 2 sene önce

  bildiğim kadarıyla bölümler farklı olursa olabiliyor

Anonim 2 sene önce

Hocam iktisat okuyorum ve bu yıl sınava girip 2 yıllık bi bölüm daha okumak istiyorum gidiceğim 2 yıllık bölüm iktisadı okuduğum okulun puanına yetmezse ne yapmam gerekiyor?

  Mustafa 2 sene önce

  nasıl yani hocam tam olarak anlamadım

Anonim 2 sene önce

Dgs den lisans a geçip önlisans örgün okunabiliyor mu? Farklı ünilerde

Anonim 2 sene önce

Ben şimdi iö lisans okuyorum. Örğün ön lisans okusam lisans iptal mi oluyor bilgisi olan var mi

Anonim 2 sene önce

Örgün olarak ön lisans ormancılık ve lisans olarak BESYO okunurmu örgün şekilde

Anonim 3 sene önce

Merhaba aöf ve örgün önlisans farklı bölümlerden mezunum. Bu sene hem yks hem de DGS sınavına girdim. yks ile aöf lisans bölümü kazandım ve kayıt yaptırdım. Dgs ile farklı aöf okuluna farklı lisans bölümüne kayıt yapabiliyormuyum? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim 🙂

Nur 3 sene önce

Merhaba ben aynı üniversitede bir önlisans birde lisans bölüm okuyorum ikisindede son sınıfım ama suan önlisans olan aktif gözükmüyor silindimi aceba?

Nur 3 sene önce

Merhaba ben aynı üniversitede bir önlisans birde lisans bölüm okuyorum ikisindede son sınıfım ama suan önlisans olan aktif gözükmüyor silindimi aceba

Nur 3 sene önce

Merhaba ben aynı unide hem lisans hemde onlisans bir program okuyordum ikisinde de son sınıfım ama suan onlisans silindi gibi boyle bisey mümkün mu

Anonim 3 sene önce

Merhaba ben aynı unide hem lisans hemde onlisans bir program okuyordum ikisinde de son sınıfım ama suan onlisans silindi gibi boyle bisey mümkün mu

Mehmet 3 sene önce

iyi günler ben ön lisans bölümündeyim yaklaşık 1.5 senedir pasif öğrenci durumundayım. açıktan sınavsız ikinci üniversiteyi okuyabilir miyim? bir de örgün ön lisans iken açıktan lisans programına yine üniversitesiz ya da puanla başvurabilir miyim?

Anonim 3 sene önce

Aöften 4 yillik okurken orgun olarak 2 yilliga kayit yaptirabilirmiyiz?

Anonim 3 sene önce

Örgün lisans okurken aöfden ön lisans okuyabilir miyim?

Ali Örçun Uçar 3 sene önce

merhabalar efendim ben 2 senelik sıvıl havacılık kabin hizmetleri okuyorum ama 2 hafta durdum geldim sadece dersleri kayıt yaptım dönemlerde bu sene de sözelden tarih bölümüne gidicem önlisans kaydımı sildirmeden mesela muğla sıtkı koçmanda tarih bölümüne kayıt yapabilir miyim ?

  Mustafa İyitütüncü 3 sene önce

  lisans ve önlisans aöf okuyabiliriniz yani hem örgün lisans örgün önlisans aöf okuyabilirsiniz

   Ali Örçun Uçar 3 sene önce

   hocam anlamadığım sonuç olarak benim 2 senelik sıvıl havacılık alanya dururken tervcihlerde tarih yazıp kazansam hiç sorun olmadan tarihe kayıt olup muğlada okurum deme aöf ne demek anlamadım ama geçen seneki 2 yıllık örgün sıvıl havacılık dıgerı 4 yıllık örgün tarih demek istedıgım tarihe kayıt olup muglada okurum deme kayıt sıldırmeme gerek yok alanyada kı okulda

Anonim 3 sene önce

Merhaba, sistemde hala açıköğretimde ikinci üniversiteye kayıtlıyım. Bu durum doktoraya kayıt olmama engel mi?

  Mustafa İyitütüncü 3 sene önce

  bildiğim kadarı ile bir sıkıntı olmaz ikisi farklı alanlar

Gaye 3 sene önce

Merhabalar,
Şu an bir lisans programındayım (moleküler biyoloji ve genetik). Ön lisans programlarından olan turizm rehberliği ya da uygulamalı İngilizce çevirmenlik okuyabilir miyim ? Lisans da devam zorunluluğu var peki bu önlisans için de geçerli midir? Şimdiden teşekkür ederim

  Mustafa İyitütüncü 3 sene önce

  bildiğim kadarıyla okuyabilirsiniz devamsızlık noktasında bir fikrim yoktur

Anonim 3 sene önce

Merhaba. Orgun lisans okurken orgun onlisans ve ayni anda acikogretim lisans da okuyabilir miyim? Yani ayni anda 3 bolum okuyabilir miyim? Orgun onlisansa harc yatirmak zorunda miyim? (Orgun onlisans ikinci ogretim değil. )

  Mustafa İyitütüncü 3 sene önce

  Örgun lisans okurken ayni anda açıkogretim lisans da okuyabilirsininiz yalnız örgün önlisans hakkında bir bilgim yoktur

   Mustafa İyitütüncü 3 sene önce

   yalnız kamu yönetimi okuyorsunuz diyelim açıktan da iktisat okuyabilirsiniz aynı bölüm okuyamazsınız

Anonim 3 sene önce

örgün lisans okurken açıköğretim ön lisans okuyabilir miyim

  Mustafa İyitütüncü 3 sene önce

  evet okuyabilirsiniz

yetkin 3 sene önce

Aynı anda hem örgün ön lisans hem uzaktan eğitim ön lisans programlarını birlikte okuyabilir miyim

guner 5 sene önce

eskıden kazanmış olduğum trakya mimarlık ve istanbul ekstern hukuk fakültelerini yeni cıkan 7143 sayılı af kanunuyla ikisini birden okuyabilirmiyim

  Ebru Taş 5 sene önce

  Merhabalar. Eski kayıtlarınıza eğer herhangi bir suç dahili bulunmuyorsa dönebilirsiniz. Hiç Kayıt yaptırmadıysanız istenilen belgeler ile kayıt olabiliyorsunuz. Fakat ikisi birlikte okunur mu bilgim yok, en doğru öğrenci işlerini arayıp öğrenmenizi öneririm.

bedir altın 5 sene önce

yalnız ikinci program için harç parası vermeniz gerekiyor.

  Ebru Taş 5 sene önce

  Evet bu ön lisans + lisans okurken de geçerli.

bedir altın 5 sene önce

lisansüstü ve lisansa aynı anda kayıt olabiliyorsunuz. bugün zamanında kazanabileceğim ama bazı nedenlerden dolayı okuyamadığım hukuk fakültesine kaydımı yaptım aynı zamanda doktora programına kayıtlıyım.

  Ebru Taş 5 sene önce

  Bedir Bey bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Başarıları diliyoruz.

   bedir altın 5 sene önce

   Teşekkür ederim.

Murat Sur 6 sene önce

Ayni anda(ayni donemde) ayni universitede iki acikogretim okunabilir mi?
Onlisans ogrencilerine de cap yapma hakki gelmis. Ornegin anadolu aof de okurken iki onlisans okunabilir mi. Tesekkurler

  Ebru Taş 6 sene önce

  Merhaba Murat Bey, ön lisans bir bölüm okurken açık öğretim bölümü okuyabilirsiniz. Fakat hem açık öğretim okuyup hem de iki tane lisans okumanız mümkün değildir. Çünkü zaten iki ön lisans aynı anda okunmuyor.

bedir altın 6 sene önce

merhaba, ben doktora programına kayıtlıyım ve bu sene dgs ile bir lisans programı okumak istiyorum. bildiğim kadarıyla aynı seviyede olmadıkları için bir sıkıntı olmayacak ama emin değilim. sizin bu konu ile ilgili kesin bilginiz var mı?

  Ebru Taş 6 sene önce

  Merhaba, Mustafa Bey cevaplamış yine de cevap vermek istedim benim de bildiğim kadarıyla biri lisans birisi lisans üstü olduğu için problem yok diye biliyorum tabi ki yine de üniversitenin öğrenci daire işlerine sormanızda fayda var. 🙂

   bedir altın 6 sene önce

   teşekkür ederim ebru hanım. öğrenci işlerine sormadan tercih yapmayacağım. her ne kadar ek tercihler olursa da eğer tercih edersem ve sıkıntı olacaksa asıl tercihlerde yerleşecek öğrencinin hakkını yemiş olurum, çünkü o öğrenci tercih ettiği alt sıradaki üniversiteye veya bölüme yerleşecek. size ve mustafa beye tekrarda teşekkür ederim. öğrenci işlerine sormak aklıma gelmemişti.

  Mustafa İyitütüncü 6 sene önce

  Bedir Bey bildiğimiz kadarıyla aynı seviyede olmadığı için bir problem olmayacaktır

   bedir altın 6 sene önce

   teşekkür ederim Mustafa Bey, ben de Yök’ün 2016 yılındaki yazısından bu anlamı çıkarmıştım. hangi üniversite kaçıncı sınıftan başlatır ile ilgili çalışmanızda takdire şayan. insanlara faydalı olmaya çalışıyorsunuz. Allah gönlünüze göre versin.

    Mustafa İyitütüncü 6 sene önce

    teşekkür ederiz Bedir Bey Allah (c.c) inşallah sizinde gönlünüze göre verir umarız tüm kardeşlerimiz emeklerinin karşılığını alır sizde doktora programında başarılı olursunuz