USB Nasıl Biçimlendirilir? USB Biçimlendirme Programları

Ana Sayfa Nedir USB Nasıl Biçimlendirilir? USB Biçimlendirme Programları
Ebru Taş   USB Biçimlendirme Programı – Flash Bellek Format Atma Programı

Usb biçimlendirme programı nedir, usb nasıl biçimlendirilir, usb biçimlendirme yöntemleri nedir, flash bellek format atma, flash belleğe format atma ve flash bellek format atma programı nelerdir, nasıl kullanılır yazımızda bahsedeceğiz. Kolay ve etkili şekilde usb nasıl biçimlendirilir yöntemlere bakarak aşamalardan öğrenebilirsiniz.

Usb (Universal Serial Bus) Biçimlendirmek Nedir?

Kullandığınız veya yeni aldığınız usb flash diskleriniz için temizlemek, sıfırlamak anlamına gelir. İlk aldığınız zamanda biçimlendirdikten sonra kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Usb flash disk taşınabilir olduğu için birçok bilgisayara takılmakta ve zararlı içeriklerden zarar görebilmektedir.

İlgili Makale : Format atarken yeni bölüm oluşturma hatası nasıl giderilir ?

Virüs veya zararlı yazılımlardan emin olmak için öncelikle usb flash diskinizi virüs programınız ile taramalısınız. Eğer bir sorun var veya virüs var ise ya da hala biçimlendirmek istiyorsanız şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

usb biçimlendirme programı

USB Biçimlendirme Programsız

Flash bellek biçimlendirme programına ilk olarak gerekyoktur. En basit yöntemlerinden biri herhangi bir programa gerek kalmadan biçimlendirmektir.

  • Birinci Yöntem: Öncelikle “Bilgisayarım”a tıklayın. Bilgisayarım içerisinde bulunan usb belleğinizin sürücüsüne tıklayın. Takılı olan belleğinizin sürücüne mouse ile üzerine sağ tıklayın. Sağ tıkladığınızda açılan pencerede “Biçimlendir” seçeneği bulunacaktır. Bu seçenek size kolay yoldan biçimlendirme imkânı verir. “Biçimlendir” seçeneğine tıklayın. “Hızlı Biçimlendir” seçeneğini işaretleyerek “Başlat”a tıklayın. Bu şekilde biçimlendirme başlayacaktır. Eğer bu seçeneği yaptınız ve sorun aldıysanız ya da şekilde biçimlendirme yapamadıysanız diğer biçimlendirme programı seçeneğine göz atabilirsiniz. Bazen bu şekilde biçimlendirme yapmak işe yaramıyor olabilir. Hata verebilir, biçimlendirilme yapılamadı gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Diğer yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz.
  • İkinci Yöntem: İlk yöntemi denediniz ve biçimlendiremediyseniz usb’nizde oluşan sorunları çözmek ve belleğini biçimlendirmek için indirip bazı programları kurmalısınız. Yükledikten sonra biçimlendirebilirsiniz.

Flash Belleğe Format Atma

Program 1: USB Disk Storage Format Tool

usb biçimlendirme programı

Usb biçimlendirme programı olan USB Disk Storage Format Tool aynı zamanda usb flash diskinizde olan sorunları çözmenize yardımcı olur. Kötü amaçlı yazılımların yarattığı sorunları silmeye ve depolama alanını boşaltmaya yardımcı olan bir programdır.

Flash bellek biçimlendirme programı internetten ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Boyutu küçük, kurması kolay ve kullanması da hızlı ve kolaydır. Programı indirin ve çalıştırın. Check Disk ve Format Disk seçeneğinden biçimlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

USB Disk Storage Format Tool

Boyut: 574 KB

Program 2: HP USB Dist Storage Format Tool

Yazılım şirketi olan HP markası kendi ürettiği bu program ile flash bellek biçimlendirme programı imkanı sunmaktadır. FAT32 ya da NTFS biçimlerinde format atabilirsiniz. Programı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Küçük boyutlu ve hızlı ve güvenilir şekilde kullanabilirsiniz. Programı indirdiğinizde kurulum gerektirmez, programa tıklayıp yönetici olarak çalıştırmanız yeterlidir. Ayrıca hataları düzeltir.

Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

HP USB Dist Storage Format Tool

Boyut: 550 KB

Program 3: Format USB Or Flash Drive Software

Hızlı ve kolay bir şekilde biçimlendirme programlarından biridir.  Ücretsiz bir şekilde deneme sürümünü indirerek programı kullanabilirsiniz. İndirip kurduğunuzda çalıştırın. Programı açtığınızda farklı usb sürücüsü seçeneklerini görebilirsiniz. Listede usb sürücünüzü seçin ve aşağıda bulunan “Start Formatting” seçeneğine tıklayın. Biçimlendirme işlemi başlayacaktır. Quick Format seçeneği ile biçimlendirme işlemini hızlandırabilmeniz mümkündür.

Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

Format USB Or Flash Drive Software

Boyut: 5.25 MB

USB biçimlendirme nedir, yöntemleri ve programlarını anlattık. Umarız faydalı olmuştur.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir