Virüs veya zararlı yazılımlardan emin olmak için öncelikle usb flash diskinizi virüs programınız ile taramalısınız. Eğer bir sorun var veya virüs var ise ya da biçimlendirmek istiyorsanız usb biçimlendirme programı listemizden birini deneyebilirsiniz.

Usb flash disk taşınabilir olduğu için birçok bilgisayara takılmakta ve zararlı içeriklerden zarar görebilmektedir.

 

usb biçimlendirme programı

USB Biçimlendirme Programsız

Flash bellek biçimlendirme programına ilk olarak gerek yoktur. En basit yöntemlerinden biri herhangi bir programa gerek kalmadan biçimlendirmektir.

Birinci Yöntem:

  • Öncelikle “Bilgisayarım”a tıklayın.
  • Bilgisayarım içerisinde bulunan usb belleğinizin sürücüsüne tıklayın.
  • Takılı olan belleğinizin sürücüne mouse ile üzerine sağ tıklayın. Sağ tıkladığınızda açılan pencerede “Biçimlendir” seçeneği bulunacaktır.
  • Bu seçenek size kolay yoldan biçimlendirme imkânı verir. “Biçimlendir” seçeneğine tıklayın.
  • “Hızlı Biçimlendir” seçeneğini işaretleyerek “Başlat”a tıklayın.
  • Bu şekilde biçimlendirme başlayacaktır.
  • Eğer bu seçeneği yaptınız ve sorun aldıysanız ya da şekilde biçimlendirme yapamadıysanız diğer biçimlendirme programı seçeneğine göz atabilirsiniz.
  • Bazen bu şekilde biçimlendirme yapmak işe yaramıyor olabilir. Hata verebilir, biçimlendirilme yapılamadı gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

İkinci Yöntem:

  • İlk yöntemi denediniz ve biçimlendiremediyseniz usb’nizde oluşan sorunları çözmek ve belleğini biçimlendirmek için indirip bazı programları kurmalısınız.
  • Yükledikten sonra biçimlendirebilirsiniz.

Usb Biçimlendirme Programı

USB biçimlendirme programlarına bakalım.

Program 1: USB Disk Storage Format Tool

usb biçimlendirme programı

Usb biçimlendirme programı olan USB Disk Storage Format Tool aynı zamanda usb flash diskinizde olan sorunları çözmenize yardımcı olur. Kötü amaçlı yazılımların yarattığı sorunları silmeye ve depolama alanını boşaltmaya yardımcı olan bir programdır.

Flash bellek biçimlendirme programı internetten ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Boyutu küçük, kurması kolay ve kullanması da hızlı ve kolaydır. Programı indirin ve çalıştırın. Check Disk ve Format Disk seçeneğinden biçimlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

USB Disk Storage Format Tool indirmek için tıklayabilirsiniz

Boyut: 574 KB

Program 2: HP USB Disk Biçimlendirme Programı

Yazılım şirketi olan HP markası kendi ürettiği bu program ile flash bellek biçimlendirme programı imkanı sunmaktadır. FAT32 ya da NTFS biçimlerinde format atabilirsiniz. Programı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Küçük boyutlu ve hızlı ve güvenilir şekilde kullanabilirsiniz. Programı indirdiğinizde kurulum gerektirmez, programa tıklayıp yönetici olarak çalıştırmanız yeterlidir. Ayrıca hataları düzeltir.

Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

HP USB Disk Biçimlendirme Programı indirmek için tıklayabilirsiniz

Boyut: 550 KB

Program 3: Format USB Or Flash Drive Software

Hızlı ve kolay bir disk biçimlendirme programı arıyorsanız onlardan biridir. Ücretsiz bir şekilde deneme sürümünü indirerek programı kullanabilirsiniz. İndirip kurduğunuzda çalıştırın. Programı açtığınızda farklı usb sürücüsü seçeneklerini görebilirsiniz. Listede usb sürücünüzü seçin ve aşağıda bulunan “Start Formatting” seçeneğine tıklayın. Biçimlendirme işlemi başlayacaktır. Quick Format seçeneği ile biçimlendirme işlemini hızlandırabilmeniz mümkündür.

Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

Flash Drive Software indirmek için tıklayabilirsiniz

Boyut: 5.25 MB

USB biçimlendirme nedir, yöntemleri ve programlarını anlattık. Umarız faydalı olmuştur.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER