Özellikle de format atma işleminden sonra, hat değişikliklerinde veya telefona farklı bir hat takıldığında mobil internet ayarları cihazdan silinebilir. 25 milyonluk kullanıcı sayısı göz önüne alındığında Vodafone internet ayarları nasıl yapılır sorusunun yanıtı da bir hayli önem kazanıyor. Biz de bu yazımızda iOS ve Android cihazlar üzerindeki vodafone internet ayarları hakkında bilgi vereceğiz.

Vodafone operatörü için internet ayarlarını yapılandırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

vodafone internet ayarları

Müşteri Hizmetleri Aracılığıyla Ayarları Alabilirsiniz

iOS veya Android mobil işletim sistemi fark etmeksizin Vodafone internet ayarlarını almanın en iyi yolu 542 numarasından müşteri hizmetlerini aramak ve ayarların gönderilmesini talep etmektir.

Ancak bu işlemin gerçekleşebilmesi için cihazınızın Vodafone cihaz veri tabanında doğru olarak kaydedilmiş olması gerekir. Aksi takdirde gönderilen ayarlar cihazınız ile uyum göstermez. (Bu noktada en çok sorun yaşanılan cihazlar Xiaomi, Oppo, Meizu, Huawei gibi Çin menşeili cihazlardır.)

Vodafone İnternet Ayarları Android

Vodafone İnternet Ayarları

Android işletim sistemi üzerinde internet ayarı yapmak son derece basittir. Bilmeniz gereken tek şey, Vodafone internet hizmetine ait erişim değerleridir. Aşağıdaki adımları takip ederek ayarları basitçe yapabilirsiniz.

  • Telefonunuzun Ayarlar ekranını açın ve Bağlantılar menüsünü açın. Bu ekran üzerinde yer alan Mobil Ağlar seçeneğini seçin. Ardından Erişim Noktası Adları menüsünü açın.
  • Sağ üstte yer alan Ekle butonuna basın. (Bazı cihazlarda Ekle yerine + simgesi görünür.)

Vodafone İnternet Ayarları

Ekle seçeneğini seçtikten sonra açılan ekranı aşağıdaki bilgiler ile doldurun.

İsim : Vodafone Internet

APN : internet

Proxy : <Ayarlı Değil>

Bağlantı noktası : <Ayarlı Değil>

Kullanıcı adı : vodafone

Şifre : vodafone

Sunucu : <Ayarlı Değil>

MMSC : < Ayarlı Değil >

MMS Proxy : < Ayarlı Değil >

MMS Portu : < Ayarlı Değil >

MCC : 286

MNC : 02

Onaylama türü : PAP veya CHAP seçeneği seçilecek.

APN tipi : default,supl

APN Protokolü : IPv4

APN Dolaşım Protokolü : IPv4

Taşıyıcı : Belirsiz

Mobil Sanal Ağ Operatörü Tipi : Yok

Verileri doldururken şu görselden de faydalanabilirsiniz.

Vodafone İnternet Ayarları

Yukarıdaki ayarları yeni APN ekleme ekranına girin ve kaydet butonuna basın. Ayarlar kaydedilecektir. Bu işlemden sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve internet bağlantınız sağlanacaktır.

Vodafone İnternet Ayarları

Yukarıdaki işlem sonucunda hâlâ internete erişemiyorsanız Google Play’den APN Turkey adlı uygulamayı indirin ve açın. Uygulama ana menüsünden Vodafone seçeneğini seçin ve Ayarları Uygula butonuna basarak telefonunuzu yeniden başlatın.

Bu işlem hem internet hem de MMS ayarlarınızı otomatik olarak yapacaktır.

Vodafone İnternet Ayarları iPhone

iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda internet ayarlarını yapmak Android cihazlara göre çok daha kolaydır. Bunun sebebi ise iPhone model sayısının Android modellerine oranla çok daha az olmasıdır.

Android cihazlardaki işleme ek olarak iPhone üzerinde bir de kullanıcı adı ve şifre girmek gerekir. iPhone kullanıyorsanız Vodafone internet ayarları için şu işlemleri takip edin;

Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Yolu seçeneklerini takip edin ve ilgili alanları şu şekilde doldurun;

Ayar 1: APN : internet

Ayar 2: Kullanıcı adı : vodafone

Ayar 3: Parola : vodafone

Gördüğünüz gibi vodafone internet ayarları yapma işlemi cihazdan cihaza farklılık gösteriyor. Biz de bu yazımızda en sık kullanılan mobil cihazlar için internet ayarının nasıl yapılacağını detaylıca anlattık.

İşlem esnasında herhangi bir problem yaşarsanız, yorum sekmesini kullanarak bizlerden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

SONUÇ

Bu adımları takip ederek Vodafone operatörü için internet ayarlarınızı elle yapılandırabilirsiniz. Eğer bu ayarları yapmanıza rağmen internete bağlanamıyorsanız veya sorun yaşıyorsanız, Vodafone müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz. Müşteri hizmetleri size yardımcı olacak ve sorununuzu çözecektir.

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

hifzullah 2 yıl önce

turkcelden vodafoneye numarim tasidim ancak internetimde sorun var bu konuda yardimci olursaniz sevinirim lutfen benim internetimin kurulu yapiniz