Zaman zaman hepimiz flash belleklerimizi biçimlendirmek durumunda kalırız. Buna ek olarak hard disklerimiz, depolama amacıyla kullandığımız sabit diskler ve hafıza kartları da biçimlendirilmesi gereken donanımlardır.

Ancak Windows işletim sistemi kullanan birçok kişi Windows biçimlendirmeyi bitiremedi (Windows was unable to complete the format) hatası ile karşılaşır. İsterseniz öncelikle sıkça karşılaşılan bu hatanın kaynağına bakalım.

windows biçimlendirmeyi bitiremedi

Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi Hatası Neden Oluşur?

Bu hata birçok farklı depolama aygıtında alınabilir. Biçimlendirme hatasının bilinen en büyük nedeni, disk üzerindeki mantıksal yapının bozulmasıdır. Mantıksal yapı, dosyaların belleğe nasıl kaydedileceğini belirler.

Bununla birlikte disk üzerinde bozuk sektör oluşması, diskin virüslü olması, okuma ve yazma engellemeleri ve bazı bellek şifreleme programları nedeniyle bu hata alınabilir. Bazı durumlarda ise hata donanımsaldır. Hatanın donanımsal olduğu durumlarda genellikle disk kullanılamaz hale gelir.

Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi Hatası Çözümü

Bu hatayı çözebilmenin birçok farklı yolu vardır. Hatayı ortadan kaldırmak için Windows üzerindeki yazılımları kullanabilirsiniz veya ek programlardan yardım alabilirsiniz. İşte Windows biçimlendirmeyi bitiremedi hatasının çözümü…

1- Windows Yönetim Ekranını Kullanarak Biçimlendirme Hatası Çözümü

Windows üzerinde yer alan Yönetimsel Depolama Araçları programı ile bu hatadan kurtulmanız olasıdır. Çözüm için şu adımları takip edin;

Masaüstündeki Bilgisayarım simgesine sağ tıklayarak “Yönet” seçeneğine tıklayın. Açılan ekranda sırasıyla “Depolama” ve “Disk Yönetimi” menülerini seçin.

Bu ekranda biçimlendirmede sorun yaşadığınız diskin üzerine sağ tıklayarak “Yeni basit birim” seçeneğini seçin ve Aşağıdaki ekranı görene kadar “İleri” seçeneğine tıklayın.

Windows biçimlendirmeyi bitiremedi

Bu ekran üzerinde “NTFS” ve “Hızlı Biçimlendir” seçeneklerini seçerek işlemi sonlandırın. Windows, diskinizi biçimlendirecek ve boş bir şekilde disk ana klasörü görüntülenecektir.

Windows biçimlendirmeyi bitiremedi

2- EaseUS Partition Master ile Biçimlendirme Hatası Çözümü

Yukarıda belirtilen ve Windows’un kendi imkânları ile yapılan çözüm işlemi, yeni nesil SSD disklerde veya belirli yazılımlar ile şifrelenmiş belleklerde işe yaramayabiliyor.

Ancak EaseUS Partition Master, sahip olduğu özellikler ile Windows biçimlendirmeyi bitiremedi hatasının çözümü ile birlikte yedekleme, geri yükleme, silinen dosyaları kurtarma ve hard level disk formatlama gibi birçok işlemi farklı bir yazılım gerektirmeden yapabiliyor. Hatayı EaseUS Partition Manager programı ile çözmek için şu adımları takip edin.

Öncelikle bu adres üzerinden programı indirin ve kurun. Setup exe’si yaklaşık olarak 2 MB. Exe açıldıktan sonra ise yaklaşık 40 MB boyutunda dosya indirilecek ve kurulacaktır. Kurulum sonrasında programı çalıştırın.

Windows biçimlendirmeyi bitiremedi

Program ana ekranında bilgisayarınıza bağlı olan disklerin ve sürücülerin listesi görünecektir. Windows biçimlendirmeyi bitiremedi hatasını aldığınız diske sağ tıklayarak “Format” seçeneğini seçin.

Windows biçimlendirmeyi bitiremedi

Açılan küçük pencerede File System seçeneğini NTFS, Cluster Size seçeneğini 4 KB seçin ve Label kısmına disk için herhangi bir isim girin. Ardından OK tuşuna basın.

Windows biçimlendirmeyi bitiremedi

Ekranın sol üst kısmında yer alan “Execute 1 Operation “ butonuna tıklayın ve açılan pencerede Apply seçeneğine tıklayarak biçimlendirme işlemini başlatın.

Windows biçimlendirmeyi bitiremedi

İşlem, disk boyutunuza göre biraz zaman alabilir ancak standart bir flash disk için birkaç saniye sürdüğünü belirtmek gerekiyor.

Windows biçimlendirmeyi bitiremedi

Bu aşamadan sonra ise programı kapatın, diskinizi veya hafıza kartınızı bilgisayardan çıkartıp tekrar takın. Büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir.

Bu iki adıma rağmen sorun çözülmediyse…

Bu iki işlemi uygulamanıza rağmen hâlâ biçimlendirme sorunu yaşıyorsanız disk üreticisinin sunmuş olduğu kurtarma yazılımlarını denemenizde fayda var.

Örneğin HP marka diskler için sunulmuş olan HP USB Disk Storage Format Tool programı, diskteki birçok sorunu çözebiliyor. Benzer şekilde siz de kendi disk markanız için böyle bir yazılım olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca USB Biçimlendirme Programları adlı yazımızda yer alan programlar da hatayı çözmenize yardımcı olabilir.

Bu yazımızda Windows kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı Windows biçimlendirmeyi bitiremedi hatasının nasıl çözülebileceğine dair bazı ipuçları verdik. Bu adımlara rağmen sorununuz devam ediyorsa yorum sekmesini kullanarak bizlerden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Zekeriya OKUT 4 yıl önce

Tüm yöntemleri denemem rağmen 128 gb şık flash belleğimi biçimlendiremedim. Flash bellek açılıyor içindeki bilgileri görebiliyorum fakat kopyalama yapmaya çalıştığım zaman belirli dosyalarda(vide8, pdf, mp3 vs.) takılıyor ve donuyor. Kopyalayabildiğim kadarını kopyalaladım. Biçimlendirip tekrar kullanmak istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılar sevgiler.

    Anonim 4 yıl önce

    Hocam merhaba, aynı sorun bende de var. Çözebildiniz mi acaba