Numara engelleme işlemine farklı sebeplerden dolayı ihtiyaç duyabiliriz. Çoğu zaman bizi rahatsız eden kişilerden çağrı veya SMS almamak için numara engelleme işlemine başvururuz.

Ancak son zamanlarda hızla yayılan telefon dolandırıcılığı nedeniyle de numara engelleme işlemine sıkça başvuruluyor. Peki, Avea numara engelleme nasıl yapılır? detaylarına bakalım.

Ülkemizde hizmet veren operatörlerin tümü numara engelleme işlemi için oldukça kullanışlı çözümler sunuyor. Biz de bu yazımızda Avea numara engelleme servisi işlemi hakkında bilgi vereceğiz.

Avea Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

avea numara engelleme servisi

Avea numara engelleme işlemini gerçekleştirmeden önce bilinmesi gereken ilk husus, bu servisin ücretli olduğudur.

Engellediğiniz numara sayısı fark etmeksizin bu servis için ödenmesi gereken aylık ücret faturalı ve faturasız hatlar için 1.50 TL’dir. Avea numara engelleme işlemi için tercih edebileceğiniz iki yöntem vardır.

Online İşlemler Menüsü Üzerinden Numara Engelleme

Avea’nın (güncel adı ile Türk Telekom Mobil’in) kullanıcılara sunmuş olduğu online işlemler menüsü, hat üzerindeki birçok işlemin ve ayarın yapılabilmesini sağlar. Buna numara engelleme işlemi de dahildir.

Öncelikle bu adrese gidin ve üst menüden “Mobil” sekmesini seçin.

Açılan ekranda telefon numaranızı ve online işlemler merkezi şifrenizi girerek giriş yapın. (Şifrenizi bilmiyorsanız ŞİFRE yazıp 9520’ye SMS atabilirsiniz)

Online işlemler merkezine giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan “Abonelik ve Hat İşlemlerim” menüsünü açın. Bu menünün altında yer alan “Çağrı Hizmetleri” ekranına girin.

Bu ekranda yer alan Çağrı Engelleme seçeneğini aktif hale getirin ve ödeme onayını kabul ederek çağrı engelleme servisini başlatın.

Servisi başlattıktan sonra ekran çağrı engelleme seçeneğinin yan tarafında “İşleme Git” seçeneği aktif hale gelecektir. Bu seçeneğe tıklayarak engelleyeceğiniz numaraları sisteme tanımlayabilirsiniz.

Şayet sadece belirli numaraların sizi aramasını istiyorsanız ve diğer tüm numaralardan gelen çağrıları engellemek istiyorsanız, “İzin Listesi” ekranını açın. Aktif Et butonuna basın ve çağrı kabul etmek istediğiniz numaraları listeye ekleyin.

Peki engellediğiniz kişiler sizi aradığında ne ile karşılaşacaklar? Avea, bu  noktada da kullanıcılar için birçok farklı seçenek sunuyor. Sizi arayan kişiler için aşağıdaki anonslardan herhangi birini “Anons Değiş” butonuna basarak seçebilirsiniz.

Aradığınız numara şu anda telefonunu cevaplayamıyor.

Aradığınız numara şu anda müsait olmadığından çağrı kabul etmemektedir, daha sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Aradığınız numara şu anda telefonunu cevaplayamıyor, daha sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Aradığınız numara şu anda çağrı kabul etmemektedir.

SMS ile Numara Engelleme

Elbette yukarıda bahsedilen işlemleri yapabilmemiz için bir internet bağlantısına sahip olmamız ve online işlemler menüsüne erişebilmemiz gerekir. Bu imkanlara sahip olmadığımız zamanlarda ise numara engelleme işlemi için SMS servisini kullanabiliriz. İşte SMS ile avea numara engelleme işlemi.

Öncelikle numara engelleme servisini aktif hale getirmemiz gerekiyor. Numara engelleme servisini aktif hale getirmek için “ENGELLE” yazarak “5555”e gönderin. Bu işlem sonrasında bir onay mesajı alabilirsiniz. Bu mesajı onaylayın. Artık numara engelleme servisini aktifleştirdik. Sıra engellemek istediğimiz numaraları belirlemeye geldi. Listeye numara eklemek için;

CAGRIENGELLE yazıp arada bir boşluk bırakarak başında sıfır olmadan çağrı almak istemediğiniz numarayı yazın ve 5555’e gönderin. Bu şekilde istediğiniz kadar numara ekleyebilirsiniz.

Avea Numara Engeli Kaldırma

Avea numara engelleme işlemi kadar engel kaldırma işleminin nasıl yapılacağı da merak konusudur. Engellediğiniz bir kişinin engelini kaldırmak için şu işlemi uygulayabilirsiniz.

SIL CAGRIENGELLE” yazıp arada bir boşluk bırakın ve engelini kaldırmak istediğiniz numarayı başında sıfır olmadan yazarak 5555’e SMS gönderin.

Numara engelleme servisini tamamen kapatmak için “KAPA CAGRIENGELLE” yazıp 5555’e SMS gönderin. Bu işlemden sonra tüm numaraların engeli kaldırılacaktır.

Bu yazımızda avea numara engelleme https://webhakim.com/en-iyi-numara-engelleme-programi-android-ve-iphone.html işlemine dair tüm detayları aktardır. İşlem hakkında herhangi bir sorunuz olursa yorum sekmesini kullanarak bizlerden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER