Dijitalleşen dünyada anıları saklamanın en etkin yolu elbette cep telefonlarımızın kamerası ile çektiğimiz fotoğraflardır. Bu gelişmelerin en büyük avantajlarından biri de kullanılacak iyi bir foto kolaj programı ile resimleri çok daha etkin bir şekilde düzenleyebilme imkanıdır.

Fotoğraf kolaj yapma programları sayesinde aynı anıya ait fotoğraflar birleştirilebilir, fotoğraflara tema eklenebilir ve birden fazla fotoğrafın aynı kareye sığdırılması sağlanabilir.

En güzel fotoğraf kolaj programı tercihi, kullanıcı tercihlerine, beceri seviyesine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Ancak, hem PC hem de mobil cihazlar için popüler ve kullanıcılar tarafından beğenilen bazı fotoğraf kolaj uygulamaları şunlardır:

Foto Kolaj Programı PC (Windows 10)

Windows ortamında kullanabileceğimiz foto kolaj programları da mevcut ve bu programların bazıları full sürüm olmalarına rağmen tamamen ücretsiz.

Ben uzun zamandır hem Türkçe arayüze sahip olması hem de tamamen ücretsiz olması nedeniyle Collagerator isimli programı Windows ortamında kullanıyorum.

Tamamen ücretsiz olan ve Windows 10 ile uyumlu olarak çalışabilen bu program, 8 MB’lık boyutu ile de ön plana çıkıyor. Türkçe arayüze sahip olan programı hemen kullanmaya başlamak için şu işlemleri yapmanız yeterli;

  • Öncelikle Collagerator’ı indirin ve bilgisayarınıza kurun. Kurulumdan sonra masaüstünde yer alan Collagerator dosyasını açın.
  • Uygulama açıldıktan sonra Yeni kolaj alanına tıklayın.

Foto Kolaj Programı

  • Bir pencere açılacak ve size kolajınızın nasıl bir şekle sahip olacağı sorulacaktır. İstediğiniz herhangi bir şekli seçerek Tamam butonuna tıklayın.

Foto Kolaj Programı

  • Kolaj yapma ekranı açıldıktan sonra sağ tarafta yer alan resim ekleme butonuna basın. Resimleriniz otomatik olarak kolaja eklenecektir.
  • Dilerseniz Tema alanında yer alan seçenekler ile arka plan, fotoğraflar arasındaki mesafe gibi birçok özelliği değiştirebilirsiniz.

Foto Kolaj Programı

Foto Kolaj Programı Android ve iOS

İyi bir foto kolaj programı ise cep telefonları üzerinde olmazsa olmazdır.

Ben bir Android kullanıcısı olarak cep telefonumda uzun zamandan beri tamamen ücretsiz olan PicCollage adlı programı kullanıyorum.

Farklı formatlarda kolajlar yapmamıza izin veren bu programın en güzel yönü de kendi içerisinde ücretsiz olarak birçok tema indirmemize olanak sağlayan bir mağazası olması.

Ayrıca uygulamanın Android sürümü ile birlikte iOS sürümü de bulunuyor. Uygulamayı kullanabilmek için şu işlemleri yapın;

  • Öncelikle uygulamanın Android ve iPhone sürümlerinden uygun olanını indirin ve telefonunuza kurun.
  • Uygulamayı başlatın, ana ekran üzerinde size uygun olan kolaj biçimini seçin. (Grids, Freestyle veya Cards)

Foto Kolaj Programı

  • Seçiminizi yaptıktan sonra kolaja eklemek üzere fotoğraflarınızı seçin. Fotoğraflarınız kolaja eklenecektir. Dilerseniz alt kısımda yer alan biçimden kolaj şeklini değiştirebilir veya fotoğraf boyutlarını ayarlayabilirsiniz.

Foto Kolaj Programı

  • Tüm işlemler bittikten sonra tik işareti ile kolajınızı resim dosyası olarak galeriye kaydedebilirsiniz.

Not: Bazı Android telefon üreticilerin sunmuş olduğu kolaj programları da mevcut.

Örneğin Samsung Galeri uygulaması dahili bir kolaj programı içeriyor ancak bu program otomatik olarak aynı gün içerisinde çekilmiş fotoğraflardan kolaj yapma önerileri sunarak biz kullanıcılara pek bir seçme şansı bırakmıyor.

Fotoğraf Kolaj Programı Online

Günümüzde fotoğraf düzenleme, efekt ekleme, kırpma gibi işlemlerde bize destek sağlayabilen birçok web sitesi bulunuyor.

Bu sitelerin en büyük avantajı ise bilgisayarımıza veya telefonumuza herhangi bir program yüklemek zorunda kalmadığımız için ihtiyaç duyduğumuz işlemleri çok hızlı ve kolay bir şekilde yapabilme şansına sahip oluyoruz.

Fotoram.io adlı web sitesi bu konuda oldukça iyi sonuçlar veriyor. Fotoram.io web sitesini açın ve ana ekranın alt kısmında yer alan kolaj biçimlerinden bir tanesini seçin.

Daha sonra üst kısımda yer alan (+) simgeleri ile kolaja eklediğiniz fotoğrafları seçin.  Tüm işlemler bittikten sonra Kaydet butonu ile kolaj çalışmanızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Foto Kolaj Programı

Bu yazımızda farklı cihazlarda kullanabileceğiniz fotoğraf kolaj programlarından bahsettik ve online ortamda nasıl kolaj yapabileceğinizi gösterdik. Kolaj yapma işlemi hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

SONUÇ

Bu uygulamaların çoğu temel olarak ücretsiz olarak sunulmaktadır, ancak bazı ek özellikler veya premium içerikler için ödeme gerektirebilirler. İhtiyaçlarınıza en uygun olanını seçmek için birkaçını deneyebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER