Haber yazısı örnekleri kısa, 5n1k, uzun, komik, ters piramit olmak üzere sizler için hepsini derledik. Haber yazısı bilindiği üzere en ciddi konuların başında geliyor. Tüm örnekleri ve tekniklerini gösterdik.

Haber Yazısı Örnekleri 2024 İlginç ve Kısa

haber yazısı örnekleri

[wps_frame style=”default” align=”left” color=”#333333″ background=”#fafafb” border=”6px solid #d6e5ff”]Örnek 1: Tesla’nın otomatik pilotuna portakallı  çözüm, iki dakikada bir direksiyona elinizi koymanızı isteyen, uyarı ve sinyal sesi çıkaran güvenlik sisteminden bunalan adam, formülü  direksiyona koyduğu portakalda buldu.[/wps_frame]

haber yazısı örnekleri

[wps_frame style=”default” align=”left” color=”#333333″ background=”#fafafb” border=”6px solid #d6e5ff”]Örnek 2: Tuvalete giren adam telefonunu klozete düşürdü. Herkesi şaşkına çeviren olay ise bundan sonra patlak verdi. Aniden hamle yaparak tuvalet deliğinden telefonunu almaya çalışan adam çok büyük bir şok yaşadı. Daha sonra polisler, itfaiyeciler, ambulanslar geldi, olay daha da traji komik bir hal almaya devam etti. Bir türlü uzanan kol klozetten çıkmadı. En son kırmaya kadar gittiler ve klozeti kırıp, adamın kolunu uzun uğraşlar sonucu kurtardılar.[/wps_frame]

[wps_frame style=”default” align=”left” color=”#333333″ background=”#fafafb” border=”6px solid #d6e5ff”]Örnek 3: Bursa’da Deprem: 16 Kasım Cumartesi günü saat 03.28 sularında, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde 3.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli rasathanesine göre deprem yerin 5.3 km altında meydana geldi. Deprem gece yarısı olmasından dolayı bazı vatandaşlar tarafından hissedilmesede, depremi hisseden vatandaşlar soluğu sokakta aldılar. Şehrin diğer yerlerinde de hissedilen deprem kısa süreli paniğe de neden oldu. Depremde herhangi bir can kaybı ve hasar meydana gelmedi.[/wps_frame]

[wps_frame style=”default” align=”left” color=”#333333″ background=”#fafafb” border=”6px solid #d6e5ff”]Örnek 4: Sürücüsüz Araba: ABD’de araç pazarının yeni lideri Tesla, sürücüsüz araba ile otomotiv sektörüne yepyeni bir boyut kazandırdı. İnternet üzerinden yaptığı sunumda yaptığı yatırımların çok kısa süre içinde meyvelerini vereceğini belirtti. Dünyanın en iyi sürücüsüz araç çipini dizayn ettiklerini vurguladı. Araçların hepsinin bilgisayar çipi ile üretildiğini dile getirdi. Sürücüsüz araçların en kısa sürede dünya geneline yayılacağını, bunu da Tesla araçlarının başaracağını dile getirdi. Sadece otonom yazılımlarının biraz daha geliştirilmeleri gerek. Teknik donanımını tamamladıktan sonra tam performanslı olarak seri üretime geçebilir.[/wps_frame]

[wps_frame style=”default” align=”left” color=”#333333″ background=”#fafafb” border=”6px solid #d6e5ff”]Örnek 5: Ağaç Dikme Rekoru: 11 Kasım Pazartesi günü Çorum’da, gerçekleştirilen fidan dikme organizasyonunda 1 saat içerinde 303 150 bin fidan dikimi ile rekor kırıldı. Daha önce Endonezya bulunan 232 647 fidan dikme rekoru da kırılmış oldu. Fidan dikmek için hazırlıklar aylardır düzenli olarak yapılmaktaydı. Tüm kesim daha önce bilgilendirilmiş gencinden yaşlısına, memurundan işçisine kim varsa orada hazır bulunmuş ve fidan dikimi 1 saat gibi çok kısa sürede dikilmiş oldu.[/wps_frame]

[wps_frame style=”default” align=”left” color=”#333333″ background=”#fafafb” border=”6px solid #d6e5ff”]Örnek 6: Yüzmede Dünya Rekoru: Dünya şampiyonasında yüzme rekoru kırıldı. 2009 yılından beri kırılamayan rekor, tam 10 yıl sonra 200 metre kelebek finalinde Kristof Milak tarafından 1 dakika 50 saniye 73 salise derecesiyle dünya rekoru kırdı ve altın madalyayı almaya hak kazandı. Daha önce Avrupa şampiyonluğunu kazanan sporcu bu kez de Dünya şampiyonluğunu rakibinin 3 saniye önünde bitirerek rekoru ele geçirmiş oldu. Bu rekorlarla da 19 yaşında olan Milak dünyayı kendine hayran bırakmış oldu.[/wps_frame]

5N1K Özellikleri ve Örnekleri

Bir haber yazısında Nasıl, Niçin, Nerede, Ne zaman, Ne, kim Neyi, Kimi sorularının cevapları olmalıdır.

Haber yazılarında bulunan bu özellikler 5N 1K ile karşılanır. Haber yazıları ise , 5N 1K’da sorulara verilen cevaplarla genişler. Bu soruların cevabının olmadığı haber yazıları yetersizdir. Okuyucularının meraklarını hiç bir zaman gidermez, olayları ise tam vurgulamaz. Olaylar hakkında yeterli bilgiyi vermez.

Haber yazılarında açıklığa kavuşturulmamış hiçbir yön olmamalıdır. Daha önce görülmemiş ve ilgi çekici olmalıdır. Habercilikte önemli olan “ İnsan ata binerse haber olmaz, ama at insana binerse bu haber olur.” böyle bir kural vardır. Aynı zamanda haberin başlığı da çok etkili ve ilginç olmalıdır. Haber çok doğru olmalı, dokümanlara dayandırılmalı ve yorum olmadan açık, bir üslup olmalıdır.

Haber Yazıları Nedir?

Herhangi bir olay ya da durum ile ilgili gelişmelerin yer aldığı yazılı ya da görüntülü duyurulara haber denir. Bu haberlerin yazılı olarak dergi, gazete ya da kitaplarda ki yazılarına ise haber yazıları denir. Haber yazıları genellikle durum değerlendirmesi yapmak yerine bunun doğrudan okuyucuya aktarılmasıdır. Haber görüntüleri ise, durum ya da olayların görüntü ve videolarının izleyiciler ile paylaşılmasıdır. Bu makalemizde haber yazısı örnekleri, haber yazısı örnekleri 5n1k, haber yazısı türleri ve haber yazısı özelliklerinden bahsedeceğiz.

Haberler genellikle gündeme uyarlanmış şekilde izleyicilere sunulur. Ve izleyicilere sunulurken özellikle değerlendirme ve yorumlardan kaçınılır. Zira aksi durumda haber özelliğini yitirir ve bir çeşit münazara ya da tartışmaya dönüşebilir. Genellikle haberler ana haber kuşaklarında ya da saat başı haber bültenlerinde sunulur. Ve öncesinde de büyük araştırmalar yapılır.

haber yazısı örnekleri

Haber Yazılarının Özellikleri Nelerdir?

Haber yazıları sözlü ya da yazılı olarak izleyici ya da okuyuculara sunulur. Ve bunun için görsel medya etkin olarak kullanılır. Son yıllarda sosyal medya gereçleri de haber portalleri olarak kullanılmaktadır. Periscope ve Youtube canlı haber yayını yapan sosyal medya mecralarından sadece birkaçıdır. Daha fazla haber yayını yapan sosyal medyalara da ilerleyen günlerde rastlanacağı kesin gibi görünüyor. Ve bu da belki de TV haber kanallarının ya da haber bültenlerinin sonu anlamına gelebilir. Veya daha doğru bir ifade ile bunların en büyük alternatifleri olacağa benziyor.

Haberler genellikle okumaya ya da dinlemeye veya izlenmeye değer olmalıdır. Haber özelliği taşımayan olayların haber bültenlerinde yer alması, büyük problemlere ve sıkıntılara neden olabilmektedir. Ve bu da haber kanallarının en önemli argümanlarından olan reytinglerde büyük hayal kırıklığına neden olabilir.

haber yazısı örnekleri

Haberler, edebi özellik taşımak yerine akıcı, saf ve anlaşılır bir üslup ile hedef kitleye aktarılır. Ve bu da önceden belirli bir grup denek ile doğrudan değerlendirme yolu ile karara bağlanır. En azından büyük medya kuruluşlarında sistem bu şekilde çalışır. Ve tepkiye göre haberin yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verilir.

Haber yazıları genellikle toplumun çok büyük kesimini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen olaylardan oluşur. Ve bu da özellikle toplumun bir yönünü yansıtan olaylara temas eder.

Haber yazıları ve bu yazıların sahibi editörler, genellikle tarafsız kalmalı ve haberleri doğrudan vererek yorumlardan kaçınmalıdır.

Okuyucu ya da izleyicilerin yanlış anlamalarına neden olacak haberlere ya da yorumlara yer vermemek gerekir.

Tüm haber konuları ilgi çekici ve sürükleyici olmalıdır. Ve bu da belki de o haber kanalının ya da kaynağının sürekli takip edilmesini sağlar.

Haber Yazılarının Konusu:

Haber yazısının konuları: sanatla ilgili haberler yazıları, spor haber, bilimsel ve teknik haber yazıları, sosyal haber yazıları, siyasal haber yazıları, ekonomiyle ilgili haber yazıları,  yazılarıdır.

Haber Yazılarının Özellikleri:

1- Anlatılanlar ilgi çekici olmak zorundadır.

2- Haber yazıları toplumun çok büyük kısmına hitap etmelidir.

3- Kolay anlaşılır, açık, akıcı ve etkili olmalıdır.

4- Haber yazıları günlük ve çok önemli olması gereklidir.

5- Yanlış anlaşılmalara yer verilmemelidir.

6- Yazan kişi tarafsız olmalı, kişisel yorumdan kaçınılmalıdır.

Haber Kaynakları

1. Resmi Haberler: En yetkili ve en etkili kişilerden duyulur.

2. Özel Haberler: Halk arasındaki toplumsal olayların, halk tarafından muhabirlere bildirilmesiyle olur.

3. Ajans Haberleri: Dünyadaki olayları olup bitenleri toplayıp dünyanın dört bir yanına bildiren kurumsal ajansların verdikleri haberlerdir.

Yorumlar (4)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 1 yıl önce

Gerçekten deprem oluşu dışında sorun yok

Anonim 2 yıl önce

güzel örnek olmuş

GAZETECİ 4 yıl önce

TEKNİKLERİ BİR BİR YAZMIŞSINIZ AMA HABER METNİ ÖRNEKLERİNİZ BAŞTAN AŞAĞI HATALI O NASIL OLACAK!!!

    Mustafa İyitütüncü (Computer Engineer) 4 yıl önce

    ”gazeteci” bunlar bir iki kere gözden geçirilerek yazılıyor ayrıca farklı yerlerden benzerleri yazılarak yayımlanıyor hata gördüğünüz yerler neresi,