Haber Yazıları Nedir? Haber Yazılarının Özellikleri Nelerdir?

Ana Sayfa Nedir Haber Yazıları Nedir? Haber Yazılarının Özellikleri Nelerdir?
  Haber Yazıları Özellikleri ve Kısa Haber Yazısı Örnekleri

Haber Yazıları Nedir?

Herhangi bir olay ya da durum ile ilgili gelişmelerin yer aldığı yazılı ya da görüntülü duyurulara haber denir. Bu haberlerin yazılı olarak dergi, gazete ya da kitaplarda ki yazılarına ise haber yazıları denir. Haber yazıları genellikle durum değerlendirmesi yapmak yerine bunun doğrudan okuyucuya aktarılmasıdır. Haber görüntüleri ise, durum ya da olayların görüntü ve videolarının izleyiciler ile paylaşılmasıdır. Bu makalemizde haber yazısı örnekleri, haber yazısı örnekleri 5n1k, haber yazısı türleri ve haber yazısı özelliklerinden bahsedeceğiz.

Haberler genellikle gündeme uyarlanmış şekilde izleyicilere sunulur. Ve izleyicilere sunulurken özellikle değerlendirme ve yorumlardan kaçınılır. Zira aksi durumda haber özelliğini yitirir ve bir çeşit münazara ya da tartışmaya dönüşebilir. Genellikle haberler ana haber kuşaklarında ya da saat başı haber bültenlerinde sunulur. Ve öncesinde de büyük araştırmalar yapılır.

haber yazısı örnekleri

Haber Yazılarının Özellikleri Nelerdir?

Haber yazıları sözlü ya da yazılı olarak izleyici ya da okuyuculara sunulur. Ve bunun için görsel medya etkin olarak kullanılır. Son yıllarda sosyal medya gereçleri de haber portalleri olarak kullanılmaktadır. Periscope ve Youtube canlı haber yayını yapan sosyal medya mecralarından sadece birkaçıdır. Daha fazla haber yayını yapan sosyal medyalara da ilerleyen günlerde rastlanacağı kesin gibi görünüyor. Ve bu da belki de TV haber kanallarının ya da haber bültenlerinin sonu anlamına gelebilir. Veya daha doğru bir ifade ile bunların en büyük alternatifleri olacağa benziyor.

Haberler genellikle okumaya ya da dinlemeye veya izlenmeye değer olmalıdır. Haber özelliği taşımayan olayların haber bültenlerinde yer alması, büyük problemlere ve sıkıntılara neden olabilmektedir. Ve bu da haber kanallarının en önemli argümanlarından olan reytinglerde büyük hayal kırıklığına neden olabilir.

haber yazısı örnekleri

Haberler, edebi özellik taşımak yerine akıcı, saf ve anlaşılır bir üslup ile hedef kitleye aktarılır. Ve bu da önceden belirli bir grup denek ile doğrudan değerlendirme yolu ile karara bağlanır. En azından büyük medya kuruluşlarında sistem bu şekilde çalışır. Ve tepkiye göre haberin yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verilir.

Haber yazıları genellikle toplumun çok büyük kesimini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen olaylardan oluşur. Ve bu da özellikle toplumun bir yönünü yansıtan olaylara temas eder.

Haber yazıları ve bu yazıların sahibi editörler, genellikle tarafsız kalmalı ve haberleri doğrudan vererek yorumlardan kaçınmalıdır.

Okuyucu ya da izleyicilerin yanlış anlamalarına neden olacak haberlere ya da yorumlara yer vermemek gerekir.

Tüm haber konuları ilgi çekici ve sürükleyici olmalıdır. Ve bu da belki de o haber kanalının ya da kaynağının sürekli takip edilmesini sağlar.

Haber Yazılarının Konusu:

Haber yazısının konuları: sanatla ilgili haberler yazıları, spor haber, bilimsel ve teknik haber yazıları, sosyal haber yazıları, siyasal haber yazıları, ekonomiyle ilgili haber yazıları,  yazılarıdır.

Haber Yazılarının Özellikleri:

1- Anlatılanlar ilgi çekici olmak zorundadır.

2- Haber yazıları toplumun çok büyük kısmına hitap etmelidir.

3- Kolay anlaşılır, açık, akıcı ve etkili olmalıdır.

4- Haber yazıları günlük ve çok önemli olması gereklidir.

5- Yanlış anlaşılmalara yer verilmemelidir.

6- Yazan kişi tarafsız olmalı, kişisel yorumdan kaçınılmalıdır.

Haber Kaynakları

1. Resmi Haberler: En yetkili ve en etkili kişilerden duyulur.

2. Özel Haberler: Halk arasındaki toplumsal olayların, halk tarafından muhabirlere bildirilmesiyle olur.

3. Ajans Haberleri: Dünyadaki olayları olup bitenleri toplayıp dünyanın dört bir yanına bildiren kurumsal ajansların verdikleri haberlerdir.

5N1K Özellikleri ve Örnekleri

Bir haber yazısında Nasıl, Niçin, Nerede, Ne zaman, Ne, kim Neyi, Kimi sorularının cevapları olmalıdır.

Haber yazılarında bulunan bu özellikler 5N 1K ile karşılanır. Haber yazıları ise , 5N 1K’da sorulara verilen cevaplarla genişler. Bu soruların cevabının olmadığı haber yazıları yetersizdir. Okuyucularının meraklarını hiç bir zaman gidermez, olayları ise tam vurgulamaz. Olaylar hakkında yeterli bilgiyi vermez.

Haber yazılarında açıklığa kavuşturulmamış hiçbir yön olmamalıdır. Daha önce görülmemiş ve ilgi çekici olmalıdır. Habercilikte önemli olan “ İnsan ata binerse haber olmaz, ama at insana binerse bu haber olur.” böyle bir kural vardır. Aynı zamanda haberin başlığı da çok etkili ve ilginç olmalıdır. Haber çok doğru olmalı, dokümanlara dayandırılmalı ve yorum olmadan açık, bir üslup olmalıdır.

Haber Yazısı Örnekleri

haber yazısı örnekleri

Örnek1: Tesla’nın otomatik pilotuna portakallı  çözüm, iki dakikada bir direksiyona elinizi koymanızı isteyen, uyarı ve sinyal sesi çıkaran güvenlik sisteminden bunalan adam, formülü  direksiyona koyduğu portakalda buldu.

Örnek2: Tuvalete giren adam telefonunu klozete düşürdü. Herkesi şaşkına çeviren olay ise bundan sonra patlak verdi. Aniden hamle yaparak tuvalet deliğinden telefonunu almaya çalışan adam çok büyük bir şok yaşadı. Daha sonra polisler, itfaiyeciler, ambulanslar geldi, olay daha da traji komik bir hal almaya devam etti. Bir türlü uzanan kol klozetten çıkmadı.

haber yazısı örnekleri

En son kırmaya kadar gittiler ve klozeti kırıp, adamın kolunu uzun uğraşlar sonucu kurtardılar.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir