Her ne kadar kimileri için bilgisayar sadece gündelik işleri halletmek için kullanılan bir araç olsa da bilgisayar oyunları kimileri için en büyük eğlence kaynağıdır. Peki, oyun hızlandırma işlemi nasıl yapılır?

Günümüzde iyi bir oyuncu bilgisayarına sahip olmanın maliyeti son derece yüksektir.

Ayrıca güncel oyunları en üst ayarlarda oynayabilmek için oyun bilgisayarlarında bile RAM veya ekran kartı değişimleri yapılabilmektedir.

Oyun Hızlandırma

Peki, standart bir bilgisayarla iyi oyunları oynamanın bir yolu var mı? Bu soru birçok kişi tarafından merak edilir.

Oyun hızlandırma işlemleri sayesinde bilgisayarın oyun performansını artırmak mümkün. Biz de bu yazımızda belirli yöntemler ile oyun hızlandırma işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Oyun Hızlandırma Programı

Oyun hızlandırma işleminin en önemli aşaması iyi bir booster uygulaması kullanmaktır.

Booster’ın kelime anlamı yükselticidir. Yani bu tür uygulamalar, var olan sistem donanımlarınızda daha yüksek performanslı oyun oynamanızı ve anlık FPS değerinin yükselmesini sağlar.

Bu konudaki en iyi uygulamalardan biri Razer Cortex serisinin Game Booster uygulamasıdır.

Razer Game Booster, oyun esnasında arka planda çalışan gereksiz programları ve servisleri kapatarak daha boşta kalan RAM miktarını artırır. Ayrıca arka planda çalışan uygulamaların kapatılması, CPU ve ekran kartının da rahatlamasını sağlar.

Razer Cortex: Game Booster programını indirmek için buraya tıklayın.

Yukarıdaki adrese giderek uygulamanın kurulum dosyasını indirin.

Daha sonrasında çalıştırın ve “Install” butonuna tıklayın. Yaklaşık 250 MB boyutundaki Game Booster programı indirilecek ve kurulacaktır.

Oyun Hızlandırma

Program açıldıktan sonra isterseniz Razer sistemine üye olabilirsiniz veya “Continue as Guest” butonuna tıklayarak kayıtsız devam edebilirsiniz.

Oyun Hızlandırma

Program açıldıktan sonra bilgisayarınızda yüklü olan oyunlar taranacak ve listelenecektir. Oyunlar listelenmezse + butonuna basarak oyunu programa ekleyebilirsiniz.

Oyun Hızlandırma

Oyunlar listelendikten sonra, açmak istediğiniz oyunun üzerine gelin ve Play tuşuna basın. Game Booster tüm RAM, CPU ve Ekran kartını optimize ederek oyunu başlatacaktır.

Overclock İşlemi Yapın

Oyun oynarken elde edeceğiniz performansın çok büyük bir bölümü ekran kartının gücüne bağlıdır.

Ekran kartı üzerinde yapılacak bazı küçük voltaj artırımları, ekran karının daha performanslı çalışmasını sağlar.

Not: Eski ekran kartları düşük soğutma gücüne sahip olduklarından bu ekran kartları üzerinde overclock yapmak riskli olabilir.

Overclock işlemini üretici tarafından desteklendiği belirtilen kartlar üzerinde ve gerektiği kadar yapmak gerekir.

Oyun Hızlandırma

Overclock yapmak için kullanacağınız programlar ekran kartları arasında değişiklik gösterir.

MSI ekran kartları için Afterburner yazılımı, Asus ekran kartları için GPU Tweak II kullanılabilir.

Ekran Kartı Driver’larını Güncelleyin

Ekran kartı driverlarını güncel tutmak, oyun hızlandırma konusunda mutlaka yapılması gereken işlemlerden biridir.

Çünkü driverlar, ekran kartının genel performansını artırmakla birlikte yeni çıkan oyun motorlarına ve işletim sistemi özelliklerine uyum sağlanması noktasında son derece önemlidir.

Oyun Hızlandırma

Ekran kartına ait driver’ları Nvidia veya AMD üreticilerinin web sitelerinden indirebilirsiniz. En güncel driver’lara nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız Ekran Kartı Güncelleme yazımızda belirtilen yönergeleri takip edebilirsiniz.

Genel Windows Bakımlarını Yapın

Oyun oynarken elde edilecek performans, bilgisayarın sahip olduğu genel performans ile doğru orantılıdır. Bu nedenle oyun hızlandırma işlemi için yapılması gereken bir diğer işlem de PC hızlandırma işlemidir.

Bu işlemler genellikle Driverların güncellenmesi, disk birleştirme, servislerin düzenlenmesi gibi konuları içerir. Bu konu hakkındaki tüm detaylara Windows Hızlandırma yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yüksek Performans Modunda Kullanma

Bilgisayarı yüksek performans modunda kullandığınız takdirde bilgisayarda iyileşmeler göreceksiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus uzun süreli bu yüksek değerlerde kullanmamaktadır. Aksi halde bilgisayara zarar verebilir.

Sonuç

Bir bilgisayar ile elde edilecek oyun performansı birçok parametreye bağlıdır. Biz bu yazımızda yazılımsal olarak oyun hızlandırma işleminin nasıl yapılacağını anlattık.

Ancak yeni nesil oyunları yüksek performansla oynamak istiyorsanız mevcut HDD’nizi iyi bir SSD ile değiştirmenizi ve ekran kartınızı daha üst bir modelle değiştirmenizi öneririz.

Tüm bu işlemler hakkında merak ettiğiniz bir konu olursa aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlere bildirebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER