Radyoda bir şarkı duydunuz veya bir kafede otururken çalan şarkıyı beğendiniz ve şarkının adını merak ediyorsunuz. Eski zamanlarda olsa bu durum can sıkıcı olabilirdi ancak elinizde bir akıllı telefonunuz varsa ve mobil veri – wifi fark etmeksizin internet erişiminiz varsa çok kolay bir şekilde ses dinleterek müzik bulma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda kullanılabilecek birçok uygulama var. Biz de bu yazımızda hem belirli uygulamalar kullanarak hem de online olarak müzik bulma işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Ses Dinleterek Müzik Bulma Programı

Bir Android veya iOS cihaza sahipseniz ve zaman zaman sesten müzik bulma işlemine ihtiyaç duyuyorsanız yapmanız gereken en ideal işlem iyi bir müzik bulma programı edinmektir. Bu konuda bir hayli fazla seçeneğe sahipsiniz. Biz de bu yazımızda kullanabileceğiniz programlardan bahsedeceğiz.

  1. Shazam

Geçtiğimiz yıl Apple tarafından satın alınan Shazam, sesten şarkı bulma uygulamaları arasında en başarılı olan uygulamalardan biridir. Oldukça büyük bir veri tabanına sahip olması ve dinlettiğiniz şarkının ismi ile birlikte türü ve çıkış yılı gibi konularda bilgi vermesi Shazam’ı oldukça özel kılıyor.

Ses Dinleterek Müzik Bulma

Shazam Android Sürümünü Buradan İndirebilirsiniz.

Hem iOS hem de Android cihazlarda çalışabilen Shazam, son derece basit bir kullanıma sahip. Google Play Store veya Apple AppStore üzerinden Shazam uygulamasını indirin ve açın. Uygulamayı indirdiğiniz andan itibaren müzik bulmaya hazırsınız demektir. Ekrandaki büyük S simgesine basın ve birkaç saniye içerisinde bulunduğunuz ortamda o an çalan müzik bulunacaktır.

Shazam iOS Sürümünü Buradan İndirebilirsiniz.

  1. SoundHound

SoundHound her ne kadar popülerlik açısından Shazam’ın gerisinde kalsa da kendine has birkaç özelliği en az Shazam kadar iyi bir uygulama olmasını sağlıyor. Örneğin Shazam sadece gerçek müzikten bilgileri bulabiliyorken SoundHound mırıldanma ile de şarkı bulabilme özelliğine sahip. Bu özellik ise dünyada başka hiçbir uygulamada yer almıyor.

Ses Dinleterek Müzik Bulma

SoundHound Android Sürümüne Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

SoundHound’un hem Android hem de iOS sürümü kullanılabiliyor. Üstelik uygulamanın kullanımı da son derece basit. Google Play Store veya Apple AppStore üzerinden uygulamayı indirdikten sonra ana ekranda yer alan turuncu butona dokunun ve uygulamanın ortamda o an çalan veya mırıldandığınız şarkıyı bulmasını bekleyin.

SoundHound iOS Sürümüne Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Ses Dinleterek Müzik Bulma Programsız (Windows 10)

Sesten müzik bulma işlemi için program kullanmak istemiyorsanız kullanabileceğiniz Midomi adında bir site bulunuyor. Ancak bu siteyi kullanabilmek için kullandığınız bilgisayarın mikrofona sahip olması gerekiyor. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve bilgisayarınızda harici bir mikrofon bulunmuyorsa maalesef web sitesi üzerinden müzik bulma işlemi yapamazsınız. Laptoplarda ise mikrofon tümleşik olduğu için siteyi kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Öncelikle buraya tıklayarak Midomi web sitesine ilerleyin. Ana sayfada yer alan mikrofon simgesine tıklayın. Web sitesi mikrofonunuza bağlanarak o an ortamda çalan şarkıyı analiz edecek ve şarkıya ait bilgileri size sunacaktır.

Ses Dinleterek Müzik Bulma

  • Emülatör de kullanabilirsiniz.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda Bluestack benzeri bir Android emülatörü yüklüyse bu emülatör üzerinden de Shazam veya SoundHound yükleyerek ortamda çalan şarkıyı bulabilirsiniz. Bluestack emülatörüne dair tüm detaylara BlueStacks Nedir, BlueStacks Ne işe Yarar adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!