Instagram hesabı neden kapatılır? Telif hakkını ihlal ederseniz, şiddet, ırkçılık veya limit aşılması gibi bir davranış sergilerseniz, hesabınız +18 içerikli cinsel paylaşımlar yapılırsa, hesaplarınız inceleme sonrasında silinebilir. Bu gibi nedenler ile hesabınız kapatılabilir. Çok daha fazla detay için yazının devamına bakabilirsiniz.

Instagram hesabı çeşitli nedenlerden dolayı kapatılabilir. İşte Instagram tarafından hesap kapatılmasına sebep olabilecek bazı durumlar:

Instagram Hesabı Neden Kapatılır?

Instagram Hesabi Neden Kapatilir

Instagram uygulaması en çok kullanıcısı olan mobil uygulamadır. Bilindiği üzere Facebook sosyal medya şirketi tarafından satın alındıktan sonra hikaye paylaşımı gibi oldukça ünlü özellikler sayesinde daha da çekici hale gelen uygulamanın bazı teknik problemleri olabilmektedir.

Diğer yandan ise sahte kullanıcıların hesap açmalarını bloke etmek için Instagram algoritması ara sıra hata ile gerçek kişilerin de hesaplarını kapatabilmektedir.

Bu sebeple webhakim.com olarak Instagram hesapları neden kapatılıyor sorusunun bir kaç farklı çözümüne değindik. Eğer instagram hesabım kapatıldı diyorsanız bu makalede çözüme ulaşabilirsiniz.

Bu arada instagram destek hattında https://webhakim.com/instagram-yardim-destek-hatti-musteri-hizmetleri.html kapanan hesaplar için yardım talep edebilirsiniz.

İlk olarak topluluk kurallarına uyulmadığı için instagram hesabı kapatılabilir. Bu noktada ise bu ve benzeri nedenlerle kapatıldı ise o zaman hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda ”Hesabın koşullarımızı ihlal ettiğin için kapatıldı” yazısı ile karşınıza çıkacaktır. Tabi ki bunun çözümü vardır. Detaylarına bakalım.

Yazı ile karşılaştığınızda bu notun altında iptal ve daha fazla bilgi olarak iki seçenek çıkar. İptal dediğinizde ekranı kapatırsınız fakat herhangi bir çözüme gidemezsiniz.

Daha fazla bilgi al seçeneğine tıkladığınız zaman hesabınızın neden kapatıldığı ile bilgi alabilirsiniz.

Bu arada Instagram hesabı ayrıca başka hesapları taklit ettiğiniz için de kapatılabilir. Fakat bunun ispatlanması problemli olabilir.

Dahası Instagram uygulamasında pek çok kişinin aslında kendi hesabının başkaları tarafından taklit edildiği halde kapatıldığı tespit edilmiştir.

Bu sebeple taklit hesaplar Instagram’a şikayet edilerek kapatılır. Hesabınız birini taklit ediyorsunuz düşüncesi ile şikayet edilirse, özellikle de çok kişi tarafından şikayet edilirse direkt olarak kapatılabilir.

Bu kısımda ise Instagram uygulamasına itiraz edip hesabınızı yeniden açtırmanız gerekecektir. Burada ise instagram uygulaması sizden hesabın size ait olduğunu kanıtlamanız için bazı belgeler isteyecektir. Yani instagram a mail atacaksınız. Daha sonra size kod gönderecektir.

Bu kodu yüzünüz gözükecek şekilde resminizi çekmenizi isteyecekler. Sizde bu işlemi yaptıktan sonra instagram a mail olarak göndermeniz gerekecektir. Bu işlemleri instagram hesabım çalındı nasıl geri alabilirim yazımıza bakarak yapabilirsiniz.

Instagram Şikayet Formu [ÇALINAN VEYA SAHTE AÇILAN HESABI KAPATMA İÇİN  TIKLAYIN…

Limitlerin Aşılması Nedeniyle Instagram Hesabı Kapanması

Instagram uygulamasında gün içerisinde yapabileceğiniz işlemlerin her şeyde olduğu gibi burada da sınırı vardır. Aslında işin özü şu sınırlı sayıda yeni kişiye takip isteği gönderebilir, sınırlı sayıda beğeni yapabilir, sınırlı sayıda takipçi kabul edebilir ve silebilirsiniz.

Sınırlı sayıda başkalarının paylaştıkları içeriklere yorum yapabilirsiniz. Sınırlı sayıda paylaştığınız içeriklerde de belirli bir sayıda hashtag kullanabilirsiniz.

Diğer yandan ise bu işlemleri çok sayıda yaparsanız instagram hesabınız bir süreliğine dondurulur hatta kapatılabilir.

Bir daha da açılmayabilir. Bunun sebebi ise instagram hesabınızı spama düşmüş olabilir. Bu arada ek bilgi olarak instagram hesabı yeni açıldığında tüm yorum, beğeni, paylaşım ve takip isteği gönderme sınırı daha düşüktür.

Yani hesap yeni olarak gözükecektir. Dahası güvenilmezdir. Fakat ilerleyen zamanlarda kurallara uyar ve hesabınızın güvenli olduğunu gösterirseniz tüm sınırlar yükselecektir. Eğer silinen instagram hesabını açmak isterseniz bu yazımıza bakabilirsiniz.

Instagram şifresimi unuttum diyorsanız tıklayın

Telif Hakları İhlalinden Dolayı Hesabın Kapatılması

Instagram uygulamasında telif ihlalinden dolayı ile hesap kapanması da çok sık karşılaşılan durumların başında geliyor. Bilindiği üzere telif hakları günümüzde çok daha önemli bir hale geldiği için instagram uygulamasında da bu çok önemli hale geldi.

Örneğin, bir video çektiniz diyelim. Bunu da Youtube’dan indirdiğiniz bir müzik ile birleştirip instagram uygulamasına hesabınızda paylaşmak istediniz, büyük ihtimalle henüz yüklerken instagram buna izin vermeyecektir.

Dahası videonuzu telif haklarını ihlal ettiğiniz için yükleyemezsiniz yazısını göreceksiniz. Diğer yandan ise yüklenirse de sonrasında videonu kaldırılıp size telif haklarından dolayı kaldırıldığı konusunda bilgi mesajı gelecektir.

Bu kısımda çözüm olarak ise müzik kanalında ücretsiz telif hakkı olmayan müzikler vardır. Onları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Size bir uyarı olarak ise telif haklarını üst üste çok kez ihlal etmeniz durumunda çok kısa bir sürede hesabınız tekrar açılmayacak şekilde kapatılabilir. Bu kısımda ise instagram destek hattında bilgi alabilirsiniz.

Instagram Hesabım Engellendi, Neden?

Instagram uygulaması dünya geneline hitap ettiği ve çok popüler olduğu için işi çok sıkı tutuyor. Instagram uygulamasında hesabınızın engellenmesi limitlerinin aşılmasına bağlı olarak gelişmektedir.

Eğer limitleri aşarsanız 10 15 gün arası instagram sizi engelleyecektir. Bu bir uyarı niteliğindedir. Eğer yine devam ederse Instagram hesabınızın bir kez engellenmesi demek olacaktır.

Diğer yandan ise instagram hesabınız engellendiğinde ve tekrar açıldığında daha az kişi paylaşımlarınızı görürken hikayeleriniz de daha az kişiye ulaşacaktır.

Instagram Hesabın Geçiçi Olarak Kitlendiyse Tıkla Öğren

Şikayet Edildim, Hesabım Kapatıldı!

Instagram uygulamasında en hızlı hesap kapanma nedenlerinden biri şikayettir. Yani sizinle iletişim kurmak istemeyen biri ile iletişim kurmaya devam ederseniz ve bu kişi de sizi şikayet ederse hesabınız direkt olarak kapatılabilir.

Rahatsız etme, taciz, istemeyen biri ile flört etme gibi davranışlar yazılı olarak da kanıtlanabildiği için hesap kapanmalarına neden olur. Diğer yandan ise birinin herhangi birini sözle yani mesaj ile taciz veya rahatsız etmesi, hesabın tekrar açılamayacak şekilde kapanmasına neden olabilir.

Diğer yandan ise aynı kişi hesap kapatıldığı halde başka hesap açıp tekrar aynı işlemi uygularsa o zaman instagram komple telefonu engelleyecektir.

Instagram’ı Dondurduktan Kaç Gün Sonra Hesap Kapanır?

Instagram uygulamasında hesap kapanma nedenlerinden bir tanesi de hesabını donduran kişilerin hesabı gününde açmayı unutmasıdır. Bilindiği üzere Instagram, dondurulan hesapların 14 gün içerisinde açılmaması durumunda hesabın artık kullanılmayacağını düşünerek hesabı tamamen kapatır.

Instagram uygulamasında hesap dondurulduktan sonra açılmadığı için oldukça zor bir şekilde geri açılır veya hiç açılmaz. Bu arada hesabınızı haftada bir kez dondurabilir ve 6 gün içerisinde hemen açabilirsiniz.

Instagram uygulamasında hesabı dondurma gizli hesaba geçme gibidir. Mesajlarınız, beğenileriniz ve tüm bilgileriniz durur ve instagram da sizi arayan bulamaz. Dahası sonrasında açtığınızda ise her şey kaldığı yerden devam eder. Instagram dondurulan hesabı geri açma işlemine buradan bakabilirsiniz.

Fake Hesaplar da Açılmamak Üzere Kapatılır

Instagram uygulamasında fake hesaplar, yani olmayan biri gibi davranan hesaplar ile kuruluşları temsil ediyormuş gibi davranan hesaplar da tamamen açılmamak üzere kapatılır.

Bu arada dolandırıcılık ve sahte bilgi vermekten savcılığa şikayet edilebilir. Sadece hesabın kapatılması durumu ile karşılaşmaya bilirsiniz.

Instagram Hesabını Geri Almak İçin Ne Yapılmalı?

Instagram uygulamasında hesaba giriş yapmaya çalıştığınızda aşağıdaki gibi instagram hesabı kapatıldı ekranı çıkar. Yeni kapanma evresine giren hesaplarda bu ekranlar yaklaşık 24 saat sonra çıkmaktadır.

Diğer yandan ise bazı hesaplar kapanmadan önce doğrulama işlemine tabi tutulur ve 24 saat ekranı çıkar.

1- Instagram kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapınca karşımıza çıkan ekran:

2- Bu kısımda Daha Fazla Bilgi Al diyerek hesabın tam olarak neden kapandığını anlarsınız. Karşımıza şu ekranlar çıkar: Taklit nedeniyle kapanan Instagram hesabı hata ekranı:

3- Burada ise Koşulları ihlalden kapanan Instagram hesabı hata ekranı:

SONUÇ

Eğer Instagram hesabınız kapatıldıysa ve sebebini bilmiyorsanız veya itiraz etmek istiyorsanız, Instagram’un resmi destek kanalları aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Hesabınızın neden kapatıldığını öğrenmek ve durumu çözmek için destek ekibine başvurabilirsiniz. Bunun için genellikle “Destek” veya “Yardım” bölümlerinden Instagram’a ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (32)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Mehmet 4 ay önce

Merhaba bekleyen 14.000 takipçi isteğim var hepsini aynı gün kabul edersem hesabım kapanır mı?

  Mustafa 4 ay önce

  spama düşebilir zamana yayarsanız çok iyi olur

Erdoğan 1 yıl önce

Merhaba
Cok acil donus yaparsaniz cok sevinirim
instagramimdan takipci uygulamasina girdim ve hesabim askiya alindi. Gonderilen kodu selfiemle birlikte gonderdim hesabim geri gelir mi acaba ?
İnstagram uygulamasına giriş yaptığım da hesabın topluluk kurallarımıza uymadığı için İnstagram’ı kullanmazsın.Hesabını zaten değerlendirdiğimiz veya hesabının kapatılmasının üzerinden 30 gün geçtiği için bu karar geri alınamaz.
Şeklinde bir yazı çıkıyor karşıma ama ben 1 hafta önce istenilen belgeleri yükledim yardımcı olurmusunuz
Baska yapmam gereken bir sey var mi ?

  Mustafa 1 yıl önce

  uygulamayı silin önbellek ve çerezleri temizleyip biraz bekleyin. Eğer geri dönüş olmaz ise aynı selfie işlemleri tekrar yapın

aslı 1 yıl önce

çok teşekkürler instagram hesabını geri aldım

yaşar 1 yıl önce

Hesabım geçici olarak kilitlendi, ulaşabileceğim e posta yok. Ne yapabilirim.? Kimlik göndersem açılır mı? ve kimlik linkini bulamadım. Bana link verir misiniz?Saygılar.

  Mustafa 1 yıl önce

  instagram destek hattı yazımızdan bakabilirsiniz

gamze 1 yıl önce

Merhaba
Cok acil donus yaparsaniz cok sevinirim
instagramimdan takipci uygulamasina girdim ve hesabim askiya alindi. Gonderilen kodu selfiemle birlikte gonderdim hesabim geri gelir mi acaba ? Baska yapmam gereken bir sey var mi ?

  Mustafa 1 yıl önce

  Merhaba ilk önce yüklediğiniz uygulamayı hemen silin önbellek ve çerezleri temizleyin kodu selfie çekerek göndermişsiniz geri alacaksınızdır büyük ihtimalle

Gamze 1 yıl önce

merhaba çok acil yardımınıza ihtiyacım var
takipçi uygulamasına girdim girdiğim dakika hesabım askıya alındı bana bir kod geldi kağıda yazıp fotoğrafımı çekip gönderdim suan ne yapmam gerekiyor? 2015 ten beri kullandığım hesabımdı çok üzgünüm

Hakan 2 yıl önce

Merhaba iyi günler
Burada paylaştığınız 3 nolu koşulları ihlalden kapanan instagram hesabım var nasıl geri alabilirim kod geldi gönderdim istenildiği şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim

Vahide 2 yıl önce

Yeni açtığım Instagram hesabım ark takip isteği göndermem nedeniyle ) hesabınız güvenliğiniz için kitlenmistir mesajı geliyor bir haftadır giriş yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.tesekkurler.

  Mustafa 2 yıl önce

  Merhaba büyük ihtimalle sizi bot olarak görmüş ve hesabı kitlemiş. Yapmanız gereken önbellek ve çerezleri temizleyin. Uygulamayı silip tekrar yükleyin giriş yapacaktır.

Halit Furkan 2 yıl önce

Admin merhaba kardeşim Instagram hesabım 08.05 2022 tarihide Instagram takipçi analizi yapmak için girdiğim iki tana uygulama yüzünde kendini korumaya aldı Instagram a girip e-mail e tıklayıp devam et dediğimde güvenlik kodu geliyor ama e-mail benim değil ablamın o da e-mail ini değiştirmiş onun için ona da mesaj gitmiyo kimseye mesaj gitmediği için hesaba giriş yapamıyorum yardım edersen çok sevinirim

  Mustafa 2 yıl önce

  Merhaba genel olarak çoğu kişinin yaşadığı bir sorundur. Yapmanız gereken ilk olarak bellek ve çerezleri temizleyin. Daha sonra yüklediğiniz uygulamayı silin. Instagram uygulamasını silip yeniden yükleyin. Daha sonra en azından 24 saat bekleyip tekrar güvenlik kodu isteyin ama sadece bir kez isteyin yoksa direkt olarak spama atıyor. Bunlar yaptıktan sonra büyük ihtimalle giriş kodu gönderecektir. Sizde giriş yapabileceksiniz.

ali 2 yıl önce

teşekkürler webhakim sorun çözüldü

Anonim 2 yıl önce

Instagram sms onayını alamıyorum hesap gözükmüyor form da kabul etmiyor ne yapabilirim hesabımı nasıl alabilirim ?

Batuhan 2 yıl önce

kolay gelsin yaklaşık 2 gün önce ınstagram hesabıma giriş yapamadım bomboş sayfa gönderiler yüklenemiyor ınstagram kullanıcısı olarak gözüküyor sayfa yüklenirken bir hata oluştu uyarısı çıkyor peşpeşe şifremi unuttum yapıyorum kullanıcı bulunamadı diyiyor destek de alamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Onur 2 yıl önce

nstagram hesabım durduk yere çıkış yaptı Takibi kim ne programından kaynaklandı galiba. Ve bir daha giremiyorum 2 hafta oldu. Şifre sıfırlamak için email adresimi yazdığımda kullanıcı bulunamadı hatası veriyor ama yeni hesap al dediğimde ise başka bir kullanıcı tarafından kullanılmaktadır uyarısı alıyorum. Yardımcı olabilirmisiniz Mustafa bey?

Onur 2 yıl önce

İnstagram hesabım durduk yere çıkış yaptı.Ve bir daha giremiyorum 2 hafta oldu. Şifre sıfırlamak için email adresimi yazdığımda kullanıcı bulunamadı hatası veriyor ama yeni hesap al dediğimde ise başka bir kullanıcı tarafından kullanılmaktadır uyarısı alıyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşımız var mı?

Yaşar 2 yıl önce

Admin selam kardeşim
Hesabım 23.11.21 de çalındı
Çalındıktan bikaç gün sonra hesap kapatılsın diye 150 200 kişiye toplu mesaj attım wp den
Şikayet et
Taklit
Tanıdgım birini taklit ediyor diye herkese aynı çekilde şikayet ettirdim
Sonra 01.12.2021 de hesabımı geri aldım sorunsuz kullanırken
05.12.21 de hesabım kapatıldı :/
Bende çalınıyor sandım arel acele şifremi falan değiştirdim ve şuan ne şifre yaptıgımı bilmiyorum
Bilmediğim için hesabımın neden kapandığınıda bilmiyorum
Form falan doldurdum ama 1 hafta 10 gün oldu
Ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olurmusun 🙏🏽

  Mustafa 2 yıl önce

  AleykumSelam geçmiş olsun öncellikle, burada yapmanız gereken bir şey yoktur aslında zaten yapmışsınız, instagram dan dönüş yapılmasını bekleyin.

   Anonim 2 yıl önce

   Benimde Instagram hesabım çalındı banada yardımcı olur musunuz

ahmet 2 yıl önce

teşekkürler hesabı geri aldım

Anonim 2 yıl önce

Merhaba
İnstagram hesabıma yaklaşık bir aydır ulaşamıyorum. Facebooktan bir mail gelmiş ben bunu çeviriye yazınca bir şeylerin ters gittiğini anladım. Gelen mail isteğiniz doğrultusunda instagram mail adresiniz iptal edilecektir diyor ancak ben böyle bir talepte bulunmadım. Hesabım muhtemelen birilerinin eline geçti. Kullanıcı bulunamadı uyarısı alıyorum. Kayıtlı telefon numaramla deniyorum gelen linki tıkladığımda yine hata veriyor. Ne yapacağımı bilemedim. Defalarca instagrama facebooka mailler attım. Facebooktan gelen şifreli teyit mesajına resmimi çekerek de yanıt verdim ama hiçbir sonuç alamadım. Yaklaşık 9-10 yıldır kullandığım hesap, her şey yok olup gitti. Ben bir şey yapamıyorum. Bana yardım eder misiniz?

  Mustafa 2 yıl önce

  Merhaba öncelikle geçmiş olsun, hesabınız çalınmış olabilir. Bunu öğrenmek için şifrenizi değiştirmeyi deneyin. Hesabı dondurmayı deneyin eğer bunları yapamıyorsanız. Ve sizden habersiz bazı şeyler oluyorsa büyük ihtimalle çalınmış olabilir. Diğer yandan ise resminizi çekerek de yolladıysanız yine sonuç alamadıysanız, hesabınızı kapatmanızda fayda var. Sizden habersiz yasaklı reklamlar paylaşabilirler. İleride başınız ağrımasın.

Anonim 2 yıl önce

İnstagram hesabım çalındı ve daha sonra kullanıcı bulunamadı diyor. Kapatıldımı bilmiyorum. Telefon ve maili değiştirmişler. Herşeyi denedim kod gönderdim ama bulunamadı diyor.

Anonim 2 yıl önce

merhaba , bütün yöntemleri denedim instagram mail attım numara attı onu yaptım ve geri dönüş mailinde spam dedi , hesabın bana ait olduğuna dair talep formu istiyor ama o form içinde hesaba giriş yapmam lazım lakin telefona gelen kodla ya da yedek kodla girdiğim zaman hesaba giriş yapılıyor olarak gözükür ama ekran bembeyaz. bazen maileme ve numarama doğrulama kodu aldıp giriş yaptığım halde olmuyor . şifre yenilemek için mail atmak istediğim de de kullanıcı bulunamadı diyor . başka nasıl çözebilirim 2 gündür resmen hesabımı almaya uğraşıyorum ama alamadım bir türlü ? geçiçi bir sorun olabilir mi acaba

Anonim 2 yıl önce

hesabımı toplum kurallarına aykırı diye kapatmış instagram telefonuma kodda geliyor ama açılımı bir türlü olmuyor neden acaba ve benden istenen itiraz formunu da gönderemiyorum

  Mustafa 2 yıl önce

  Merhaba büyük ihtimalle hesabınız şikayet edilmiş olabilir yada farklı sebep yüzünden de olabilir. Bazen instagram kendi de hata verebiliyor. İlk olarak önbellek ve çerezleri temizleyin. Daha sonra 3.part uygulamalar ile ilgili her şeyi silin. Instagram uygulamasını da silin. Daha sonra bir iki gün bekleyin ve tekrar instagram ı yükleyin. Tekrar kod göndermesini isteyin.

Anonim 2 yıl önce

Merhaba hesabım başka bir telefon üzerinden giriş yapıldı bu siz misiniz diye mail aldım sonrada instagram sayfam kapatıldı. NEDEN GERI AÇAMIYORUM.

  Mustafa 2 yıl önce

  Merhaba instagram hesabı ele geçirmeye çalışıldığını düşünmüş. Çünkü sürekli girilen yerin haricinde bir yerden girilirse hemen onu şüpheli durum olarak algılıyor ve geçici olarak kapatıyor. Yapmanız gerekenler hemen önbellek ve çerezleri temizleyin varsa 3.part uygulamaları silin. Daha sonra giriş yapmayı deneyin ve kod isteyin. Teşekkürler yardımcı olmamı istediğiniz herhangi bir konu daha varsa yardımcı olabilirim