JNLP, Java tabanlı küçük programları web üzerinden çalıştırmaya yarayan, yüksek güvenlik düzeyine sahip bir dosya teknolojisidir. Java Network Launch Protocol (Java Ağ Başlatma Protokolü) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Peki, JNLP dosyası nasıl açılır? Ne işe yarar?

JNLP Dosyası Nasıl Açılır?

JNLP Dosyası

Java tabanlı bir dosya olmasına rağmen JNLP dosyaları JAR dosyalarından kesin çizgiler ile ayrılırlar.

Bu ayrımın en büyük göstergesi ise JAR dosyalarında bilgisayar üzerinde çalışan sınıf yapıları varken, JNLP dosyalarına ait sınıflar o dosyaya ait sunucularda çalışırlar. Kısacası internet olmayan bir bilgisayarda JNLP dosyası üzerinde işlem yapmak veya dosyayı açmak mümkün değildir.

JNLP Dosyası Ne işe Yarar?

Birçok kullanıcının zaman zaman karşılaştığı ve kullanmak durumunda kaldığı JNLP dosyasının ne işe yaradığı her zaman merak konusu olmuştur. JNLP dosyasının birden çok işlevi vardır. Java dilinin bütün yeteneklerinden faydalanan bu dosyalar kimi zaman bir sunucuya erişmek için anahtar görevi görürken ülkemizde ise özellikle kamuda sıkça kullanılan e-imza uygulamalarının temelini oluşturur.

Bir belgenin dijital olarak imzalanması için kullanılan programlar genellikle JNLP formatındadır. Bununla birlikte bir sistemin uzaktan yönetilmesinde de JNLP dosyalarına başvurulabilir.

JNLP Dosyası Nasıl Açılır?

Özellikle kamuda görev yapan veya dosyaların imzalanması için e-imza protokolünden yararlanan herkes JNLP dosyasının nasıl açılacağını merak eder. Biz de bu yazımızda JNLP dosyası açma işlemini tüm detayları ile alacağız. İşte adım adım JNLP dosyası açma işlemi.

  • Java Yükleyin veya Güncelleyin

JNLP dosyası açma işlemi için yapılması gereken ilk şey bilgisayara Java yüklemektir. Bu adrese giderek “Ücretsiz Java İndirme” butonuna tıklayın, Setup dosyasını indirin ve çalıştırın. Bilgisayarınızda Java hali hazırda yüklüyse güncelleme işlemi yapmanız gereklidir. Güncellik kontrolü yapmak için;

Win + S tuşlarına basın ve CMD yazarak komut istemi satırını açın. Komut satırına java -version yazın. Şöyle bir ibare belirecektir; java version “1.8.0_231” Bu, bilgisayarınızda yüklü olan Java sürümünü gösterir.

JNLP Dosyası

Bu adrese gidin ve yayınlanan en son sürümün bilgisayarınızda yüklü olan sürümle aynı olduğundan emin olun.

JNLP Dosyası

Daha düşük bir sürüme sahipseniz indirerek Java’yı tekrar kurun.

  • Dosyayı Açın

Bilgisayarınızdaki Java sürümünün güncel bir şekilde yüklendiğinden emin olduktan sonra JNLP dosyasını kolayca açabilirsiniz. Dosyayı açmak için şu adımları takip edin;

JNLP dosyasına sağ tıklayın ve Birlikte Aç seçeneğini seçin. Açılan ekranda Diğer Uygulamalar seçeneğini seçerek en alta gelin ve “Bu kişisel bilgisayarda başka bir uygulama arayın” seçeneğine tıklayın.

JNLP Dosyası

Açılan dosya seçme penceresinde sırasıyla şu yolu izleyin C > Program Files > Java > jre-1.8.0 > bin. Bin klasörü içerisinde yer alan javaws.exe dosyasını seçin ve Aç seçeneğine tıklayın. Bu işlemden sonra JNLP dosyasınız çalışacaktır ve bilgisayarınızda yer alan tüm JNLP dosyaları tanınır hale gelecektir.

JNLP Dosyası

Not: Çok eski bir zamana ait JNLP dosyası kullanıyorsanız, dosyanız çalışmayabilir. Bu gibi durumlarda dosyanın güncel olanını indirmeniz gerekir.

Bu yazımızda e-imza uygulamaları için olmazsa olmaz olan JNLP dosyası hakkında genel bilgiler verdik. Dosyayı açmakta sorun yaşarsanız sayfada yer alan yorum sekmesini kullanarak bizlerden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Yorumlar (6)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

ali orhon 6 ay önce

Benim java version 8 update 401+firefox tarayici+windows 10 sistemim var, Yukarida tarif edilenleri uyguladim (Bitdefender virus programinda java.exe ve javaws.exe icin istisna da tanimladim) ama jnlp dosyasi aciliyor ve hemen kapaniyor. Edevletten gelen islem kodu bu dosyaya nasil input edilir anlamadim ?

Mehmet ERDOĞAN 3 yıl önce

java dosyasında .exe programı bulunmuyor. en son java yı indirdim. İlgilenirseniz mutlu olurum

Anonim 3 yıl önce

uett java calısmıyor surum de aynı kodu kopyala dedıgımde gonder buttonu pasif kalıyor

Anonim 3 yıl önce

allah razı olsun.
anlamayanı için şu bilgisayar işleri çok zor..

Anonim 4 yıl önce

Teşekkür ederim sayenizde sorunumu çözdüm

A.Latif Bozkurt 4 yıl önce

İyi Günler.
Ben Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğini icra etmekteyim.
E Fatura uygulaması için bizler de .jpnl uzantılı WebSocket uygulamasını yüklemek zorundayız. Ancak sizin bu yazınızdaki açıklamaya göre dosyayı Java’nın jawaws ve diğer uygulama dosyaları ile açmayı denedim. Ancak başaramadım. Win 10 İşletim sisteminin 64 bit sürümünü kullanıyorum. Java’yı birkaç kez kaldırıp yeniden yükledim ancak yine olmadı. 64 bitlik sürümleri çeşitli yerlerden indirip denedim. Yardımlarınızı istirham ediyorum.
Şimdiden teşekkür ederim. Selamlar.