Dijital belgelerin işlenmesi, kullanıcıların günlük yaşamlarının bir parçası haline geldi ve neredeyse herkes Microsoft Word’ü biliyor ve kullanıyor. Bir sürü Belge düzenleme aracı gördük ve bunların çoğu Word biçimlendirmesi yaklaşımını takip ediyor. Aynı zamanda latex programını indirme işlemini yapabilirsiniz.

Bu tür bir Word biçimlendirmesinde, görsel temelli bir yaklaşım oluşturulur ve kullanıcılar içerik yazarken nihai sonucu görselleştirebilir. Word Formatlamasına yaklaşmanın bir yolu budur. Bu makalemizde latex programlarını tanıtacağız.

LaTeX editörü nedir?

Latex kısaca bir doküman hazırlama ve oluşturma programıdır. Özellikle akademik yayımlar için (tez, makale, köşe yazısı, bilimsel makale vb.) hazırlanacak olan dokümanlar için kullanılır. IEEE ve önemli dergilerdeki makalelerin çok düzenli yazıldığı, Office Word ile yazılması çok zor olan matematiksel formüllerin nasıl bu kadar rahat yazıldığı dikkatinizi çekmedi mi hiç?

En İyi LaTeX Editörü Programları

Latex’in ne olduğundan biraz bahsettikten sonra gelelim bu amaç üzerine oluşturulmuş olan en iyi yazılımlara;

1-) TeXMaker

latex indir

TeXmaker, LaTeX düzenleme için en popüler açık kaynaklı, çok platformlu çözümlerden biridir. Bu araç, tüm önemli platformlar için mevcuttur ve herhangi bir LaTeX metin editörü için mükemmel bir özellik oluşturan özelliklere sahiptir. TeXmaker’ı kullanmaya başlamak için yapılandırma penceresi, kullanıcıların LaTeX belgesinin üzerinde çalışmaya başlamadan önce tüm temel ayarlarını yapmalarını sağlar.

TeXmaker ayrıca, kullanıcıların yazım denetimini ve diğer belge yerleşim ayarlarını “Hızlı başlat” penceresi aracılığıyla kurmalarına olanak tanır. ‘Yapı Görünümü’, kullanıcıların dokümanlarını ayrı bölümlere düzleştirmelerini ve süreç içinde her birinin etiketlenmesini sağlar. TeXmaker ile Tablolar, Matematik formülleri, çapraz referanslar, resimler vb. Eklemek oldukça basit ve verimli olacak şekilde ayarlanmıştır.

Temel Özellikler: Unicode desteği, Kod katlama, Yazım denetimi, Yerleşik PDF görüntüleyici, Otomatik tamamlama, 370 matematik sembolleri ve daha fazlası.

Desteklenen Platformlar: Windows, Mac OS X ve Linux

TeXMaker indirmek için tıklayın.

2-) TeXstudio

latex programı

TeXstudio, akademik çevreler arasında oldukça popüler olan bir başka açık kaynaklı ve çoklu platform desteğine sahip LaTeX editörüdür. Bu araç, daha önce bahsettiğimiz açık kaynaklı TeXmaker’ı temel almaktadır.

TeXstudio, bahsedilen aracın hemen hemen bir uzantısıdır ve ek destek ve özellikler eklenmiş halidir diyebiliriz. Tüm arayüz, TeXmaker’e benzemekle birlikte, kelime sayısı, frekans sayısı analizi ve daha fazlası gibi ek özellikler, kendisini tamamen bağımsız bir LaTeX düzenleme aracı haline getirmiştir.

1000’den fazla matematiksel sembol içerir. Bir üstte bahsettiğimiz programın tüm özelliklerine sahiptir. Resim, simge ve diğer içeriklerin yazıya eklenmesi son derece kolaylaştırılmıştır.

Temel Özellikler: Otomatik tamamlama, Tablolar Ekleme, Rakamlar, Matematik formülleri, Yazım denetimi, Dâhili PDF görüntüleyici, Sözcük vurgulama, HTML ile dışa aktarma ve daha fazlası.

Desteklenen Platformlar: Windows, Mac OS X, Linux ve FreeBSD.

TeXstudio indirmek için tıklayın.

3-) TeXworks

latex programı indir

TeXworks, çok platformlu, açık kaynaklı bir LaTeX editörüdür. TeXworks, başka bir açık kaynaklı LaTeX düzenleyici olan TeXshop’a dayanan bir LaTeX düzenleme aracıdır. LaTeX düzenleme için GUI tabanlı bir yaklaşım sağlar ve daha önce bahsedilen araçlarda bulunan birçok önemli avantaja sahiptir. TeXworks, yukarıda belirtilen araçlardaki gibi yerleşik bir PDF görüntüleyiciye sahiptir.

TeXworks, otomatik tamamlama, otomatik düzeltme, Unicode desteği ve daha fazlası gibi bir LaTeX düzenleyicisinin önemli özelliklerinden birçoğuna sahiptir. Bu araç önemli özelliklerin çoğuna sahip olmamasına rağmen, LaTeX düzenleme konusundaki minimalist yaklaşımı, temel işlevsellikleri kullanıcıya program arayüzünü öğrenmeyi zorunlu kılmadan yapıyor. Kod katlama, grafik / tablolar ekleme, harici editörler ile etkileşim ve güçlü yerleşik PDF görüntüleyiciye sahip olması, uygulamanın listemizde yer almasınız sağlıyor. Karmaşık bir sistem ile uğraşmak istemiyorsanız, hızlı ve güzel bir çözüm.

Temel Özellikler: Kod katlama, otomatik tamamlama, otomatik düzeltme, Unicode desteği ve yerleşik PDF görüntüleyici.

Desteklenen Platformlar: Windows, Mac OS X ve Linux

TeXworks indirmek için tıklayın.

Akademik dünyanın vazgeçilmez araçları olan LaTeX Editör programlarından en kullanışlı olanlarını yazımızda aktardık. Tabi bununla da sınırlı değil. Bulut depolama, çoklu cihaz desteği, online çalışma gibi özellikler sunan Overleaf, Authorea gibi ücretli alternatifler de mevcut. Lakin biz yazımızda, açık kaynak kodlu olan ücretsiz yazılımlardan bahsetmeyi tercih ettik. Latex programlarını bu makalemizde indirebilirsiniz, tercih sizin ancak ilk üç içerisinden en iyi latex programı textmaker olanıdır. Sizinde kullandığınız latex programı varsa bize yorumlarda bildirin.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER