İlk olarak uygulamaları güncelleyin. Akıllı telefonda yada tabletinizde bir URL açamıyorsanız  büyük ihtimalle URL’lerin açılmasını engelleyen bir web tarayıcısı hatasıdır.

Bu durumda, yapabileceğiniz tek çözüm web tarayıcısını kaldırıp yeniden yüklemektir.

URL’yi Açacak Uygulama Bulunamadı Ne Demek?

URL'yi Acacak Uygulama Bulunamadi Ne Demek

URL’yi açacak uygulama bulunamadı internet üzerindeki bir kaynağın yerini belirtmek amacıyla kullanılır.

Bulunamaması ise URL üzerinden kaynaklanmaktadır. Hatası nasıl çözülür, bakalım.

URL’yi Açacak Uygulama Bulunamadı Hatası Çözümü

URL'yi Acacak Uygulama Bulunamadi Hatasi Cozumu

1- İlk olarak Ayarlar kısmına oradan Uygulama kısmına oradan da bildirimler kısmına tıklayın.

2- Daha sonra varsayılan uygulamalar seçeneğine tıklayın.

3- Tarayıcı uygulaması kısmına giriş yapın.

4- Son olarak ise tarayıcı uygulaması ekranında yüklü tarayıcılara bakabilir, istediğinizi seçebilirsiniz.

Windows 10 URL Hatası Düzeltme

URL’yi açmak için varsayılan web tarayıcısını sıfırlamak için;

  • Windows 10, düğmeye basmak başlatma (ekranın sol alt köşesinde bulunan bayrak simgesi) ve dişli simgesini açılan menüde bulduğunuz.
  • Görünen yeni ekranda Uygulama ve sekmeye tıklayın.
  • Varsayılan uygulamalar, kenar çubuğunda bulacağınız.
  • Web tarayıcısı ve düğmesine basın.
  • Varsayılan bir ayar seçin, herhangi bir tarayıcı belirtilmemişse veya önceden yapılandırılmış olanı tıklayın.
  • Tamamlandığında, görünen kutuda web tarayıcısı işlemi onaylamak için kullanmak istediğiniz.

Varsayılan olarak belirtilenden farklı bir tarayıcı kullanmak istiyorsanız, bu kılavuzda size verdiğim talimatları izleyerek başkalarını indirebilirsiniz.

Alternatif olarak, hala bu kontrol paneli ekranında konfigürasyonları, Windows 10 tıklayabilirsiniz. Protokole göre varsayılan uygulamaları seçin, gördüğünüz yeni bölümü kaydırın.

Metni bulun HTTPS. Sadece düğmeye basmanız yeterlidir. Varsayılan bir ayar seçin yan tarafta, web tarayıcısını yapılandırmak için, tarayıcı zaten belirtilmişse, üzerine tıklayın. Başka bir tane seçin.

Her durumda, karşılaştığınız sorunun geçici olup olmadığını, bir hatadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için tarayıcınızı da güncellemeyi deneyin.

İPhone’da Hata Nasıl düzeltilir?

iPhone veya iPad, cihazlarında bir URL’yi açarken hata bulmak zordur. Android OS doğrudan kullanıcı tarafından yönetilemezler. 

Doğrudan kullandığınız uygulama içinde veya Safari ile bir URL açamazsanız, sorun kesinlikle bir uygulama yazılımı veya işletim sistemi hatasıdır.

App Store’daki web tarayıcısı güncellemelerini yada mevcut yeni bir iOS ve iPadOS sürümü olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

PC’de Hata Nasıl Düzeltilir?

Bilgisayarda bir URL’yi bir şekilde açamıyorsanız, muhtemelen protokoller HTTP URI o HTTPS URI İnternet tarama yazılımıyla olan ilişkileri gitmiştir. 

Sorunu çözmek için PC’yi formatlamak gerekli değildir. Yapmanız gereken web tarayıcısını yeniden yapılandırın PC’nizde kurulu işletim sisteminde varsayılan.

Android’de Hata Nasıl Düzeltilir?

Android’de URL’lerin hangi uygulamayla açılacağını seçmek mümkündür. İnternet tarama uygulamasını başka bir uygulama ile değiştirmeye çalışmak yada seçenek boşsa cihazda zaten yüklü olanı belirtmektir.

Her durumda, sorunun daha önce kullandığınız İnternet tarama uygulamasında olup olmadığını anlamaya çalışmak için başka bir web tarayıcısı yüklemek gerekmektedir.

Uygulamayı başlatın konfigürasyonları ve öğeleri seçin Uygulamalar tıklayın daha sonra Varsayılan Uygulamalar ve Tarayıcı açılır menüde. Bu noktada, web tarayıcısı listelenenler arasında ve bir URL’yi yeniden açmayı deneyin.

Sorun çözülmezse Uygulamaları güncellemeye deneyin. Bu da olmazsa Sistem tercihlerini sıfırlayın.

Mac OS

Mac, macOS ayarları panelinden çalışarak URL’leri açmak için yapılandırılmış web tarayıcısını değiştirin.

  • İlk olarak paneli başlatın Sistem Tercihleri macOS’tan, dişli simgesini Dock çubuğunda bulduğunuz.
  • Ardından öğeyi seçin genel ve görünen ekranda metni bulun Varsayılan web tarayıcısı.
  • Yanındaki açılır menüyü tıklayın.
  • Web tarayıcısı (örneğin safari ) İnternette gezinmek ve URL’leri açmak için kullanılacak.

Telefonda url ne demek?

URL, Uniform Resource Loader teriminin kısaltılmış halidir. Bu terimin Türkçe karşılığı ise “Tekdüzen Kaynak Bulucu”dur.

URL, internet üzerindeki bir kaynağın yerini belirtmek amacıyla kullanılır. URL nedir sorusuna yanıt olarak, tarayıcınızda bulunan, site adresinin belirtildiği çubukta yer alan bilgidir diyebiliriz.

URL nasıl oluşturulur?

Temel bilgiler’i seçin. Kanal URL’si altından Kanalınız için özel URL oluşturun’u tıklayın. Kanal adınıza göre önerilen özel URL’yi seçebilir ya da özel URL’nizi benzersiz bir hale getirmek için harf veya sayı ekleyebilirsiniz. YAYINLA’yı ve ardından özel URL’nizi onaylamak için ONAYLA’yı tıklayın.

Url nin açılımı nedir?

URL, Uniform Resource Loader teriminin kısaltılmış halidir. Bu terimin Türkçe karşılığı ise Tekdüzen Kaynak Bulucu olarak geçmektedir.

Google URL si nedir?

Bir web sitesinin veya dosyanın İnternet üzerindeki konumudur. www.google.com.tr, adwords.googleblog.com ve http://www.google.com/intl/tr/privacy URL’leri, Google URL’lerine örnek olarak verilebilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER