İnternet Hızlandırma Programsız Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa Haber İnternet Hızlandırma Programsız Nasıl Yapılır?
Zeynep Yılmazer   Yavaş internet bağlantınızı hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç şey mevcut. Bu makalemizde size yavaş bağlantınızı onarmaya, internet hızlandırma programsız, internet nasıl hızlandırılır, net hızlandırma veya interneti hızlandırma ile ilgili öneriler sunacağız.

internet Hızlandırma – internet Hızlandırma Programsız

İşte internet hızlandırma ile ilgili programsız çözümler:

10-Hızınızı Kontrol Edin

net hızlandırma

Sağlayıcınızın web sitesinde oturum açın (veya bir arama yapın) ve hangi plana sahip olduğunuzu öğrenin. Ardından Speedtest.net‘e giderek hız testi yapın. Ağınız iyi çalışıyorsa ve yavaş internet için para ödüyorsanız bunu hızlandırmanın en iyi yolu yükseltmek olacaktır. Rakamlar uyuşmuyorsa, sorunu çözmek için daha hızlı internet bağlantısı satın almanız gerekebilir.

9- Donanım Sorununu Çözün

İnternet sağlayıcınızı aramadan önce, modeminize ve yönlendiricinize hızlı bir sıfırlama yapın (diğer bir deyişle,bunları kapatıp tekrar açın) ve bunun yardımcı olup olmadığını öğrenin. Evinizdeki diğer bilgisayarları kontrol ederek internetlerinin yavaş olup olmadığını öğrenin – sorun sadece bir bilgisayarda olursa, sorun yöneltici veya modem değil o bilgisayardır. Bir donanım problemi olup olmadığını görmek için sorun giderme adımlarını izleyin. Ardından, yönlendiricinizi veya modeminizi düzelttikten (veya değiştirdikten sonra), bir kez daha hızlı bir şekilde tarama yapacaksınız.

# Ekstra: Modem Arayüzü İle İnternetinizi Hızlandırın – interneti hızlandırma

Bizimde uzun zamandır başarılı bir şekilde kullandığımız bu yöntem, %90 internetin hızlanmasını sağlayan çok başarılı bir yöntemdir.

interneti hızlandırma

# İlk olarak modem arayüzünüze gitmek için gereken 192.168.1.1 bazen 1.2 olabiliyor, adres çubuğuna yapıştırın.

# Daha sonra aşağıda gördüğünüz “Yazılım Güncelleme” kısmına tıklayın ve açılan pencerede modemin güncel yazılımının gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer o kısımda birşey bulamadıysanız, modeminizin markasını detaylı bir şekilde aratıp en yeni güncellemesini indirin.

internet hızlandırma

 

# Güncelleme işlemini bu şekilde yaptıktan sonra, aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi modeminizi yeniden başlatın.

internet hızlandırma

# Halen internet hızınız yavaş ise birileri sizin internetinizi gizli olarak kullanıyor olabilir. Modem arayüzünden internete bağlı olan cihazları ve onların ip adreslerini görüntüleyin. Sizin cihazlarınızın dışında başka bir cihaz bağlı ise modeminizin şifresini değiştirin.

internet hızlandırma programsız

Not: Modeminizin şifresini kendi güvenliğiniz için her ay değiştirmenizde fayda var.

8- Wi-Fi Sinyalini Düzeltin

Wi-Fi kullanıyorsanız, router ve internetinizin iyi olduğunu fark edebilirsiniz, ancak kablosuz ağ sinyaliniz zayıf olup, yavaşlamaya neden olur. Bu durumda router’ınızı yeniden konumlandırmanız, ince ayar yapmanız ve yönlendirmeniz gerekebilir.

# Ekstra-2: DNS BenchMark ile Sizin için En iyi DNS Serverini Bulun ve internetinizi hızlandırın – internet nasıl hızlandırılır

Kullandığınız internet hızınızda bir problem olmayabilir. Her zaman problem sizden kaynaklanmaz ve bu sorun teknik detaylarla ilgili olabiliyor.

İnternet hızlandırma adımlarından belkide en teknik ve en işe yarar çözüm olan DNS Benchmark, size uygun en güvenli ve en hızlı dns adresini bulup, size sıralama yapıyor. Dilerseniz hepsini tek tek deneyip en iyi sonuca ulaşabilirsiniz.

Not: DNS adresinizi nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız, dns adresi değiştirme ve dns ayarları yazımızdan bunu öğrenebilirsiniz. Programı indirmek istemiyorsanız, dns ayarları makalemizdeki tabloda en hızlı dns adreslerini bulabilirsiniz. Ekstra olarak bilgisayar hızlandırma tekniklerinede bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

DNS BenchMark indirmek için tıklayın.

internet nasıl hızlandırılır

7- Bandwidth-Hogging Eklentilerini ve Uygulamalarını Kapatın

net hızlandırma

Donanımınız çalışıyor gibi görünüyorsa, bağlantıyı kesen başka programlar olup olmadığına bakın. Örneğin, BitTorrent ile dosya indiriyorsanız, düzenli web tarama işlemi daha yavaş olacaktır. Ayrıca, AdBlock Plus veya FlashBlock gibi uzantıları yüklemeyi denemelisiniz. Bu, bant genişliği rahatsız eden reklamların, animasyonların ve bağlantınızı kullanan videoların bazılarını da engellemektedir.

Google Drive, Dropbox veya OneDrive gibi dosya senkronizasyonu hizmetleri, bant genişliğini yiyebilen ve İnternet bağlantınızı yavaşlatan arka planda veri taşıyabilir. Dosyaları hareket halindeyken bulursanız bu uygulamalardan çıkın veya duraklatın.

Bilgisayarlar, daha az web-yoğun bir şey yaparken gerekli güncellemeleri arka planda sıklıkla indirir. Bilgisayarınızı herhangi bir güncellemeyi indirmeden önce bilgilendirecek şekilde yapılandırabilir veya bilgisayarınızı kullanmadığınızda kurulumu zamanlayabilirsiniz. Bu düzeltmeler muhtemelen tüm sorunlarınızı çözmeyecek ancak en azından internet hızlandırma konusunda yardımı olacaktır.

6-Yeni Bir DNS Sunucusu Deneyin

Tarayıcınıza bir adres yazdığınızda, bilgisayarlarınız aramaya başlamak ve bunu bilgisayar dostu bir IP adresine çevirmek için DNS adlı bir şey kullanır. Bazen, bilgisayarınızın bu bilgileri araştırmak için kullandığı sunucular sorun yaşayabilir veya tamamen dolabilir. Varsayılan DNS sunucularınızda sorunlar yaşanıyorsa, muhtemelen alternatif bir sunucuda Google DNS veya OpenDNS gibi alternatifleri deneyerek bir fark olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Dns ayarları 2017 veya en hızlı dns makalemizden en yeni ve en hızlı dnslere ulaşabilirsiniz.

5-Yavaş Bağlantı için Web’inizi Optimize Edin

En sevdiğiniz sitelerin mobil veya HTML sürümlerini kullanın, resimleri devre dışı bırakın ve Opera Turbo gibi özellikleri kullanın. Aslında, böyle bir durum için dizüstü bilgisayarınızda ikincil bir tarayıcı kurmanızı öneririz; yavaş bir bağlantı üzerinde çalışmanız gerektiğinde gerçekten fark yaratabilir. Google, tarama verilerini size ulaşmadan sıkıştırmak için şirketin sunucularını kullanan kendi Veri Koruyucusu uzantısına sahiptir.

Çevrimiçi olmanız gerekiyorsa, akıllı telefonunuza bağlayarak dizüstü bilgisayarınız veya diğer kablosuz cihazınız için bir erişim noktası haline getirebilirsiniz. Veri sınırı yoktur, ancak akıllı telefonunuzdan bağlanmak veri sınırını yiyebilir. Telefonunuzun bağlantı paylaşımı hizmetini kullanırken aynı veri önleme ipuçlarını kullanmanız gerekir. Web tarayıcınızın mobil veya HTML sürümleriyle web tarayıcınızı optimize edin.

4-Akıllıca Çalış

Görevlerinizi bant genişliği ve bant genişliği açısından hafif olanlara ayırın. Daha hızlı erişim sağlanırsa bunları yapabilmeniz için tüm bant genişliği yoğun görevleri bir araya getirin  Benzer şekilde, mümkün olduğunca tarayıcınızın dışında çalışın – temel yazıları yapıyorsanız, tarayıcınız yerine favori metin düzenleyicinizde yapın.

3-İnternet Sağlayıcınızı Arayın

Gerekli tüm sorun giderme adımlarını tamamladıysanız ve internetiniz hala yavaşsa, internet sağlayıcınızı aramanızın ve sorunun onda olup olmadığına bakmanın vakti gelmiş demektir.

2-Yeni Sağlayıcı Bulun

İSS’niz artık size yardımcı olamıyorsa yeni bir İSS bulmanızın zamanı gelmiştir. Bu, kablo, DSL, uydu veya fiber gibi farklı türde bir sağlayıcıya geçiş anlamına gelebilir. Biraz araştırma yapmalısın. Bölgenizdeki en iyi sağlayıcıyı seçin ve istediğiniz hız türünü sağladıklarından emin olun. Bu sayede internet hızlandırma ile ilgili bir sıkıntınız olmayacaktır.

1-Zamanınızı Verimli Kullanın

Yavaş internet aslında sizi daha üretken hale getirebilir. Her şeyden önce, eğer Facebook’un yüklenmesi bir dakika alıyorsakısa aralar verip sosyal ağlara dalma ihtimaliniz çok daha düşük.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir