Youtube’dan bir video izleyeceksiniz ve internet olacak zalim yavaş mı? Hatta bu sayfayı bile zor mu açtı? Hadi gelin internet hızlandırma yöntemleri çözümlerine bakalım.

İnternet hızınızı artırmak için birkaç yöntem vardır. İşte internet hızınızı artırmanıza yardımcı olabilecek bazı yöntemler:

İnternet Hızlandırma Programsız Bant Genişliği Yöntemi

İnternet hızlandırma yöntemlerinin tüm yöntemleri ele almaya çalıştık.

  • Win+R tuşlarına basın. Çalıştır‘a “gpedit.msc” yazın. Açılan pencerede Yönetim Şablonları bölümüne gelin. Oradan seçeneğini seçin.

internet hızlandırma programsız

  • Açılan pencerede Qos Paket Zamanlayıcısı sekmesine gidin ve Ayrılabilir Bant Genişliğini Sınırla butonuna çift tıklayın.

İnternet Hızlandırma Bant Genişliği Yöntemi

  • Açılan sekmede Etkin bölümüne gelin.

İnternet Hızlandırma Bant Genişliği Yöntemi

  • Alt bölümdeki “Bant Genişliği Sınırı (%): Rakam” bölümünde 20(yirmi) yazan yeri 0(sıfır) yapın. İşlem bu kadar.

internet hızlandırma programsız

İnternet Hızlandırma

İnternet Hizlandirma Yöntemleri Nelerdir

Yapacağınız iyileştirmelerden önce internet hız testi işleminizi yaptırmanız size fayda sağlayacaktır.

İnternetinize Başkası Bağlanmış Olabilir! Kontrol Edin

internet hızlandırma

İlk olarak, interneti başkası mı kullanıyor acaba? yavaşlık bundan dolayı mı? diye kontrol etmek gerekir. Yoksa ne yaparsanız yapın, internetiniz hep yavaş olacaktır, birileri internetinizi sömürüyor olabilir.

Virüs Programı Kullanın

internet hızlandırma

Eğer bilgisayarımıza veya telefonumuza virüs bulaştı ise kesinlikle interneti etkiliyor.

Arka planda çalışan uygulamalar var olan interneti kullandığından lag oluşmasına sebep oluyor.

Peki virüs temizleme işlemini nasıl yaparız?

İlk olarak bunun için güvenilir bir virüs programına ihtiyacınız olacak.

Şimdi sizlere bunun için 2 makalemizden bahsedeceğim. Eğer mobilde bu işlemi yapacaksanız, android için en iyi virüs programı makalemize bakabilirsiniz.

Bilgisayardan bu işlemi yapacaksanız, virüs temizleme programı makalemize bakabilirsiniz.

İp Adresi Değiştirin

internet hızlandırma

Otomatik olarak kullandığınız dns veya ip adresleriniz bug’a girmiş olabilir ve yeni bir ip adresi kullanmanız gerekebilir. Bunun için kaliteli ve güvenilir ip adreslerine ihtiyacınız olacaktır.

Dns değiştirerek internet hızlandırma sorununa bir çözüm bulabiliriz. Bunun için ip adresi nasıl değiştirilir makalemize gidin ve ip adresleri makalemizden kendinize uygun olanı seçin.

İnternet Kartınızın Güncel Sürümünü Kontrol Edin ve Ayarları Yüksek Performans’a Çekin

internet hızlandırma

Ethernet kartınızın güncellemesi gelmiş olabilir. Bu yüzden eski bir yazılım ile internet bağlantısı kuruyor olabilirsiniz ve internetin yavaşlığı bundan kaynaklanıyor olabilir.

Peki nasıl güncellerim?

Bunun için bir programa ihtiyacınız olacaktır. Manuel olarak yapabilirsiniz veya en iyi driver güncelleme programı makalemize gidip, sürücü yazılımını indirebilirsiniz.

Aynı zamanda amd radeon fps arttırma makalemiz ile de yüksek performans ayarlamaları yapabilirsiniz.

Otomatik Güncellemeleri Kapatın

Oyunlarda veya internette lag sorunu yaşıyorsanız veya aniden gelen bir internet yavaşlama sorunu oluştuysa, belki bir güncelleme vardır.

Otomatik bir güncelleme olmadığından emin olmak için, sizlere hazırlamış olduğumuz windows 10 güncelleme kapatma makalemizi öneririz. Ayrıca chrome otomatik güncelleme kapatma ile de internette gezinirken güncelleme ile karşı karşıya kalmamış olursunuz.

Wtfast ile Oyun için İnternet Hızlandırma Programı

Wtfast programı, sizi özel bir oyuncu ağına bağlayıp, internetinizi hızlandırmaya ve lag sorununu çözmeye yardımcı oluyor.

Wtfast ile Oyun için İnternet Hızlandırma

Wtfast ile Oyun için İnternet Hızlandırma

Deneme ve ücretli sürümleri olan programı buradan indirebilirsiniz.

Kablosuz Sinyal Gücünü Yükseltin:

Kablosuz ağınızın sinyal gücünü artırmak için güçlü bir yönlendirici veya genişletici kullanabilirsiniz.

Yazılım Güncellemelerini Kontrol Edin:

Modem ve yönlendirici için güncellemeleri kontrol edin ve gerekirse en son yazılım sürümüne güncelleyin. Bu, performansı ve güvenilirliği artırabilir.

Modemin Konumunu Değiştirin:

Modeminizi, Wi-Fi sinyalinin daha iyi yayılacağı bir konuma yerleştirmek, sinyal gücünü artırabilir. Diğer elektronik cihazlardan uzakta ve engellerden (duvarlar, metal nesneler vb.) uzak bir yerde olmasına dikkat edin.

DNS Ayarlarını Değiştirin:

Alternatif DNS sunucularını kullanmak, internet hızınızı artırabilir. Google Public DNS veya OpenDNS gibi hızlı DNS sunucularını tercih edebilirsiniz.

İnternet Sağlayıcınızla İletişime Geçin:

Eğer hızınızın düşük olduğunu düşünüyorsanız, internet sağlayıcınızla iletişime geçerek durumu bildirin. Problemlerini çözebilir veya daha hızlı bir plana geçiş yapabilirsiniz.

Herhangi bir sorun yaşarsanız, yine bize yorumlar kısmında yazabilirsiniz. Her türlü internet hızlandırma konusunda yardımcı olmaya çalışalım.

ISP ile İletişime Geçme:

Eğer internet hızınızda belirgin bir düşüş varsa, internet servis sağlayıcınızla iletişime geçerek sorunu çözmelerini isteyebilirsiniz. Arızalar veya ağ sorunları nedeniyle internet hızında düşüşler yaşanabilir ve ISP bu tür sorunları giderme konusunda yardımcı olabilir.

SONUÇ

Bu yöntemler genellikle internet hızını artırmak için yardımcı olabilir. Ancak internet hızınızı etkileyen faktörlerin birçoğu dış etkenlerden kaynaklanabilir, bu durumda daha ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız internet sağlayıcınızla iletişime geçmek en iyisi olabilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER